Ameriška meteorološka spletna stran AccuWeather je izdala dolgoročno napoved za poletje v Evropi. Med Iberskim polotokom in Srednjo Evropo napovedujejo nevarne vročinske valove, ki bodo prizadeli ogromno ljudi, vse od Poljske do Španije. Predvsem v Srednji Evropi pričakujejo, da bodo dolge in pogoste suše škodovale kmetijstvu. Sušno in vroče vreme se bo začelo v juniju na Iberskem polotoku in se bo postopoma širilo proti Vzhodni Evropi.
Vročina bo bolj vztrajna, kot je bila leta 2018, ko so vročinski rekordi padali vse od Portugalske, Belgije, Nizozemske, Nemčije do Skandinavije. V tem letu so bili vročinski valovi dolgi teden ali manj, letos se pričakuje, da bodo dolgi več kot 10 dni. Tudi ko bodo najhujši vročinski valovi pojenjali, ohladitev ne bo trajala dolgo, saj se bo hitro pojavil naslednji vročinski val.
V severni Franciji, Belgiji, na Nizozemskem, Slovaškem in Madžarskem pričakujejo dnevne temperature nad 38 stopinj. Najhujši vročinski valovi bodo na Portugalskem in v Španiji, kjer bodo pogosto dosegali več kot 43 stopinj. Vroče noči bodo v vročinskih valovih lahko velik problem, predvsem za tiste, ki nimajo klimatiziranih stanovanj in hiš, saj bo spanje brez umetnega ohlajevanja moteno.
Na Balkanu bodo številna neurja
Medtem ko bodo vroča in suha obdobja pestila druge dele Evrope, bodo huda neurja povzročala številne težave na balkanskem polotoku. Čeprav regija ne bo imuna na vročinske valove, bo ekstremna toplota omejena. Huda neurja bodo ogrožala kraje od Grčije, Srbije do Romunije in Bolgarije, odvisno od smeri premikanja vremenskih pojavov.
Meteorolog Tyler Roys pravi, da bodo ta "neurja prinašala številne strele, poplavljanje, nalive, točo in orkanske vetrove. V najmočnejših neurjih bodo lahko nastali tudi tornadi." Hude nevihte bodo najverjetneje v popoldanskih in večernih urah. Vročinski valovi bi lahko povzročali dvig temperatur čez 40 stopinj Celzija.
Požari v Alpah, Španiji in na Portugalskem
Intenzivni vročinski valovi in dolga obdobja suhega vremena skozi poletje bodo prinesli veliko tveganje za požare v večini Zahodne in Srednje Evrope. Območja z največjim tveganjem bodo od severne Portugalske do severne Španije in od Alp do Nemčije in Češke. Iberski polotok bo prvič ogrožen zaradi prvih vročinskih valov v juniju, ko se bo začenjalo tudi sušno obdobje.
Grožnja se bo od julija do avgusta razširila severovzhodno čez Francijo in v Alpe, Nemčijo ter preostalo srednjo Evropo. Ta nevarnost se bo verjetno nadaljevala v jesen, ko se bo ohranila suha vegetacija in toplo vreme. Roys napoveduje, da "bo suša povzročala preglavice na večini območij, ki jih bodo prizadeli dolgi vročinski valovi. Tako bo že drugo leto kmetijstvo pod večjo obremenitvijo in odvisno od umetnega namakanja."
Za večino severozahodne Evrope napovedujejo sušno vreme, ki bo zelo primerno za bivanje in dejavnosti na prostem. Temperature bodo podobne dolgoletnemu povprečju ali pa malo višje. Vročinski valovi bodo kratkotrajni in ne bodo trajali več kot tri dni. Težava bi znala biti suša, ki bi lahko povzročila pomanjkanje vode.
Na Skandinavskem polotoku pričakujejo poletje, ki bo bolj v skladu z dolgoletnim povprečjem. Skandinavci se bodo izognili lanskim požarom, saj napovedi ne kažejo dolgoročnih suš in vročine.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.