Tujina

Abas proti nasilju

Akaba//Gaza/Dunaj/London, 04. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Palestinski premier Mahmud Abas je po pogovorih s izraelskim kolegom Arielom Šaronom in ameriškim predsednikom Georgeom Bushem pozval Palestince, da opustijo uporabo nasilja v boju za neodvisno državo ter podprejo Palestince pri uresničevanju mirovnega načrta. Šaron pa je poudaril, da trdno podpira vizijo dveh držav, ki bi sobivali v miru in varnosti.

"Danes vsi delijo en cilj: Sveta zemlja mora biti razdeljena med palestinsko in izraelsko državo, ki bosta živeli v miru druga z drugo in z vsemi državami na Bližnjem vzhodu. Vem, da mir lahko končno pride," je ob srečanju povedal Bush.

Bush pa je menil, da je bil v Akabi dosežen "pomemben napredek". Pri tem je ponovil, da podpira ustanovitev palestinske države in da je popolnoma zavezan zagotovitvi varnosti izraelske države. Vrh Abas-Šaron-Bush je dal spodbudo časovnemu načrtu, ki so ga pripravili ZDA, Rusija, ZN in EU in ki med drugim predvideva vzpostavitev palestinske države do leta 2005.

Ameriški predsednik je tudi napovedal vzpostavitev opazovalne misije, ki bo nadzorovala uresničevanje etap časovnega načrta, ki predvideva vzpostavitev palestinske države do leta 2005. Bush je še dejal, da se Abas zavzema za mir, tako da "pomembne spremembe, polne upanja, prihajajo na Bližnji vzhod".

Mahmud Abas, Geroge Bush in Ariel Šaron (Foto: Reuters)
Mahmud Abas, Geroge Bush in Ariel Šaron (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Šaron za rušenje judovskih črnih gradenj

Šaron pa se je v Akabi tudi zavzel, da bo takoj začel rušiti "nedovoljene judovske naselbine", ki so jih judovski naseljenci postavili na Zahodnem bregu. Glede nedovoljenih naselij je izraelski premier poudaril, da je Izrael država, v kateri vlada pravo, "kot posledica tega bomo takoj začeli rušiti točke nedovoljenega naseljevanja," je še povedal, pri čemer pa podrobnosti v zvezi z rušenjem ni navedel.

Abas obljubi demilitarizacijo intifade

"Oborožena intifada se mora končati, moramo se zateči k mirnim načinom doseganja ciljev," je dejal Abas.

Abas pa je obljubil, da bodo palestinske oblasti "vložile vsa prizadevanja za uporabo vseh sredstev, da bi končali militarizacijo intifade." Poudaril je tudi, da izraelsko-palestinskega spora ne bo mogoče rešiti z vojaško silo, in pri tem palestinsko ljudstvo pozval, naj "uporabi mirna sredstva v prizadevanjih za končanje okupacije".

Glede na Abasovo izjavo so si palestinske oblasti zastavile jasen cilj, ki ga nameravajo uresničevati odločno in brezkompromisno: popoln konec nasilja in terorizma. Abas je ponovil, da palestinske oblasti obsojajo terorizem in nasilje proti Izraelcem, pri tem pa spomnil, da "takšne metode predstavljajo veliko oviro vzpostavitvi neodvisne in suverene palestinske države". Abas se je tudi zavezal, da bo sprejel potrebne ukrepe za zaustavitev vsakršne pobude k nasilju proti Izraelu, ki bi prišla s strani palestinskih institucij.

Skrajna palestinska gibanja zavračajo končanje boja proti Izraelu

Palestinec
Palestinec FOTO: Reuters

Skrajno palestinsko gibanje Islamski džihad je po današnjem srečanju ameriškega predsednika Georgea Busha, izraelskega premiera Ariela Šarona in palestinskega premiera Mahmuda Abasa v jordanski Akabi sporočilo, da bo nadaljevalo upor proti izraelski okupaciji, dokler bo ta trajala. Tudi palestinsko gibanje Hamas je po srečanju sporočilo, da ne bo položilo orožja, temu stališču pa se pridružuje tudi Ljudska fronta za osvoboditev Palestine (PFLP.

Predstavnik Islamskega džihada Mohamed al-Hindi je za AFP pripravljenost na končanje boja proti Izraelu, ki jo je na srečanju v Akabi izrazil Abas, označil za "brezplačno ponudbo".

Hamas bo ob palestinskem narodu vztrajalo z orožjem in nikomur ne bo dovolilo razkosanja palestinske zemlje, je dejal eden od voditeljev gibanja Abdelaziz al-Rantisi.

Protesti proti palestinski državi

V Jeruzalemu se je nocoj zbralo več deset tisoč desničarskih Izraelcev, ki so demonstrirali proti uresničevanju bližnjevzhodnega časovnega načrta, po katerem bi Palestinci dobili svojo državo do leta 2005. Na osrednjem trgu Sion se je zbralo več kot 40.000 demonstrantov. Nasprotovali so predvsem neodvisni palestinski državi.

Med demonstranti, nasprotniki umika Izraela iz zasedenih palestinskih ozemelj, je tudi skrajno desničarski politik, minister za stanovansko politiko Efraim Eitam. Na enem od plakatov je pisalo tudi: "Oslo je dokazalo - ne smemo jim dati nobene države".

Rusija pozdravila vrh v Akabi

Rusija pa je medtem pozdravila vrh v jordanski Akabi, kjer so se srečali izraelski in palestinski premier, Ariel Šaron in Mahmud Abas ter ameriški predsednik George Bush. Vrh je pomemben impulz bližnjevzhodnemu mirovnemu procesu; prvi koraki uresničevanja časovnega načrta bližnjevzhodne četverice - ZDA, Evropske unije, Rusije in Združenih narodov - so najtežji, je nocoj v Moskvi pojasnil tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Aleksander Jakovenko. "Zato so še posebej kot praktični koraki pomembne izjave Abasa in Šarona, s katerimi sta pokazala pripravljenost za začetek uresničevanja tega načrta", je še dodal in izrazil pripravljenost Rusije na sodelovanje pri iskanju miru na Bližnjem vzhodu.

Mirovni proces časnike ne navdaja z optimizmom

Po razočaranjih in prelomljenih obljubah se nek Palestinec odloči za samomorilski napad - izhod v sili za posameznika, ki ob tem ubije in rani številne...
Po razočaranjih in prelomljenih obljubah se nek Palestinec odloči za samomorilski napad - izhod v sili za posameznika, ki ob tem ubije in rani številne... FOTO: Reuters

Britanski Financial Times v sredini izdaji poudarja, da kljub vsemu na Bližnjem vzhodu še vedno prevladuje črnogledost. Zakaj je upanje, da bo sedanji novi mirovni proces tokrat uspešen, tako majhno? Prvič, ker je Izrael že izrazil 14 zadržkov, zaradi katerih načrt postaja brez pomena. Drugič, ker Šaronova vlada pospešuje gradnjo judovskih naselij. Tretji razlog za črnogledost je, da novemu palestinskemu premieru Mahmudu Abasu, ki še vedno stoji v senci palestinskega voditelja Jaserja Arafata, še vedno ni uspelo zaustaviti samomorilskih atentatorjev. Če Bush resnično namerava doseči rešitev tega konflikta, bo moral svojemu izraelskemu zavezniku dopovedati, da lahko ima ali mir ali pa naselja, ne pa obojega hkrati.

... povračilni ukrepi izraelske strani za seboj puščajo le ruševine - in koga pod njimi. Se bo nasilje končalo?
... povračilni ukrepi izraelske strani za seboj puščajo le ruševine - in koga pod njimi. Se bo nasilje končalo? FOTO: Reuters

Avstrijski Der Standard pa meni, da si je ameriški predsednik George Bush v razmerju do Izraela pridobil manevrski prostor. Goste na bližnjevzhodnem vrhu v egiptovskem Šarm el Šejku si je ameriški predsednik izbral kar sam. Vsi vemo, da ga bližnjevzhodni konflikt doslej ni pretirano zanimal. Ker je 30 mesecev po začetku svojega predsedniškega mandata mirovna pogajanja med Izraelom in Palestincev razglasil za svojo osebno zadevo, je vsaj pri predsednikih držav in vlad v regiji naletel na večji posluh. Ker se je ameriški predsednik v svojem dve leti in pol dolgem mandatu tako zelo postavil na Šaronovo stran, je paradoksalno v uri svoje bližnjevzhodne pobude pridobil več manevrskega prostora in je nenadoma na izraelsko vlado lahko naslovil svoje zahteve.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20