Slovenija

'Ves čas sem razmišljal, ali smo ožine dovolj razširili za prenos nosila'

Ljubljana, 18. 04. 2023 19.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Rebeka Tomaduz, Tjaša Dugulin
Komentarji
13

"Zaslišali smo krušenje kamenja in krike, nato pa čustva postavili na stran in samo reševali," prve trenutke jamarske nesreče opisuje Matej Zalokar, eden od šesterice, ki je v soboto raziskovala Vranjedolsko jamo in je Ani skupaj z ostalimi kolegi tudi nudila prvo pomoč. Da je zdravstvena ekipa v jami na omejenem prostoru in z omejeno opremo delala pod hudo obremenitvijo, pa pripoveduje Peter Najdenov, eden od zdravnikov, ki so rešeno poškodovanko pregledali tik pred helikopterskim prevozom v bolnišnico. Kljub temu da so zdravniki navajeni stresnih pogojev, pa so takšne situacije neopisljive, je pripovedoval zdravnik, ki je nesrečo spremljal na površju in zdravnici v jami nudil nasvete in podporo. Z omejeno opremo in zdravili ter v nesterilnem okolju postane oskrba ponesrečenega še toliko zahtevnejša.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Prvi trenutki jamarske nesreče
    03:56
    Iz 24UR: Prvi trenutki jamarske nesreče
  • Iz SVETA: Iz prve roke
    03:34
    Iz SVETA: Iz prve roke

Matej Zalokar, jamarski reševalec in miner, se je s skupino petih kolegov v soboto spustil v jamo, ki jo raziskujejo že štiri leta. Pri povratku pa se je zgodilo najhujše. "Ko gremo iz jame, vedno plezamo eden pa po eden. Na začetku so šli bolj izkušeni jamarji, ona je bila nekako na sredini te ekipe, del ekipe je v ozadju in smo čakali, da pristopimo do same vrvi. Slišal se je pač ta padec kamenja, krik: Ana, Ana," trenutek nesreče opiše Zalokar. 

Če bi sprva pomislili, da je v trenutku padca kamenja nastala panika, ni bilo tako, sobotno nesrečo opisuje Zalokar, prijatelj ponesrečenke, ki skupaj z njo že štiri leta odkriva to jamo. Leta izkušenj, številni so v jamah že od malega, so jim pomagala ohraniti mirno kri.

"Njen brat Marko je bil takoj zraven, smo ga obdržali pri sebi, hkrati pa sta tudi dva dodatna jamarja še dodatno nudila čustveno podporo. Kar se tiče pa čustev, porinjena so bila na stran in se je samo reševalo. Naša naloga je bila ohraniti vse te vitalne znake od začetka vse do predaje nujni medicinski pomoči. To nam je tudi uspelo. Njena temperatura ni padla, hkrati pa se ji tudi stanje od poškodbe ni poslabšalo," je povedal Zalokar.

Reševalna akcija je trajala več kot 30 ur.
Reševalna akcija je trajala več kot 30 ur. FOTO: Mateja Mazgan Senegačnik

Za takšne scenarije so namreč dobro izurjeni. Njihova ključna naloga je bila ohraniti vitalne znake do predaje ekipi nujne medicinske pomoči. "Nudili smo prvo pomoč in Ano smo takoj prestavili na varno točko, postavili zasilni bivak, jo začeli ogrevati tudi z lastnimi telesi, del ekipe je šel poklicat reševalno službo, del ekipe je šel pa po dodatno pomoč, torej po dodatno opremo, dodatna pokrivala in tako naprej," prve trenutke po nesreči opiše Zalokar, ki je tudi predsednik jamarskega društva Rakek.

Reševalcem nudili psihološko pomoč

Vse do 13. ure naslednji dan je svojo pomoč in podporo zdravnici v jami nudil tudi  jamar in zdravnik gorske reševalne službe Peter Najdenov. Bil je v bližini, saj kot jamar tudi sam odkriva podzemlje. "Pogovori so bili namenjeni tudi temu, da smo lahko predvideli, na koliko časa moramo kakšno stvar poslati dol, in potem je relativno lepo teklo."

"Če kjerkoli srečamo nekoga nezavestnega, so to za nas vse rdeče luči, ki jih lahko prižgemo. Če je to stanje, kjer veš, da si zelo omejen s svojo opremo ali prostorom, je to zelo stresno stanje," pojasnjuje Najdenov in dodaja, da so vsi v jami delo opravili odlično, saj je jamarka, čeprav močno zdravstveno ogrožena, vendar živa prišla na površje.

Iz UKC Ljubljana so sporočili, da jamarka ostaja v umetni komi, njeno življenje pa je še vedno ogroženo.
Iz UKC Ljubljana so sporočili, da jamarka ostaja v umetni komi, njeno življenje pa je še vedno ogroženo. FOTO: Slovenska vojska

"Ves čas se mi je pojavljala misel, ali smo dovolj razširili, da bodo nosila lahko šla varno in brez zastojev na površje," je dejal Zalokar. "V rešilcu smo trije zdravniki in dva tehnika imeli eno uro dela, da smo jo usposobili za transport," pojasnjuje Najdenov, ki jo je spremljal tudi v helikopterju, medtem pa so pristojni pomagali ostalim udeleženim. 

Že to, da je pacient v nezavesti, pomeni rdeči alarm, delati v tako izrednih razmerah, v omejenem prostoru, z omejeno opremo, ko ne veš, kaj te čaka, in gre lahko vse narobe, pa je zelo hudo, pripoveduje.

"Takoj pri sami intervenciji in tudi po njej smo imeli razbremenilne pogovore, hkrati pa nam psihološko pomoč nudi tudi civilna zaščita. Ogromno pomeni, če imaš možnost poklicati kolega za nasvet in mnenje. Nekoga, ki pozna te razmere," zaključi Zalokar. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

omega _v6
19. 04. 2023 09.39
-3
To je pa malo čudno iz ljudi,ki lezejo namerno v smrt delate heroje!! Koliko vem to ni bila organizirana jamarska odprava ali se morda motim**
xydipsy
19. 04. 2023 08.47
+2
Lahko bi pokazal razbito čelado, rezultate uporabe pol kile ( 500 gramov ) exploziva. Lahko bi dal predlog za boljše čelade itd. itd. . .
xydipsy
19. 04. 2023 08.41
+3
Niti enega zemljevida vam ni uspelo pokazati. Včasih je bilo to običajno. PREBIRAM AVSTRIJSKE MEDIJE, TAM JE TO OBIČAJNO . . .
Perrun
18. 04. 2023 21.19
-3
ze 37. clanek na to temo. torej na koncu je bilo treba razstrelit pol jame. super, kako neinvanzivno "raziskovanje" narave
Aquila
18. 04. 2023 21.57
+2
Minirali so milimeter po milimeter… Drugače povedano: Vrjetno vi sploh ne bi opazili razlike pred in po miniranju. In ja, je neinvazivno. Nič bat.
realizemzdaj
19. 04. 2023 08.42
-2
Ja pol jame in zasipali vse, bravo. Saj ti ni potrebno prebrati vseh 37 člankov ali? Kavč selektorji pač nimate druga.
Betuul
18. 04. 2023 20.59
+2
Čisto vsi reševalci tam; tega nesrečnega dekleta& jamarke; si zaslužijo nagovor predsednika ali min za obrambo: z namenom: novejša in boljša reševalna oprema; rešini avto; gasilni avto; in vsem denarni bonus! Neverjetno rešvanje 👏
Perrun
18. 04. 2023 21.19
-4
zakaj dejansko bi vse to davkoplacevalci placevali?? je to raziskovanje jame res nekaj kar moramo vsi placevati???
Betuul
18. 04. 2023 21.34
+0
Aquila
18. 04. 2023 21.58
+0
Jamarska reševalna je prostovoljna, vsi reševalci so reševali PROSTOVOLJNO. Tudi zdravniki. Že 1000x je bilo to povedano. Ste pa lahko srečni, da se jame sploh raziskuje…
realizemzdaj
19. 04. 2023 08.45
+0
Aquila, tega marsikdo tukaj, Perrun in podobni ne bodo razumeli. Taki ki s k***m nebi mignili brez plačila. Ne vedo, koliko pomoči in običajno to v najzahtevnejših oblikah se opravi pri nas prostovoljno.
proofreader
18. 04. 2023 20.33
+0
Nas je že skrbelo, ko nekaj ur ni bilo novega članka.
KoprivnikSLO
18. 04. 2023 21.18
-2
Nižje kot pa je tale tvoj vpis, pa enostavno ne gre.