V arhivih mestne občine Reka se je našel račun iz septembra leta 1992, ki dokazuje, da je bil denar, namenjen nakupu orožja od Slovenije, iz kriznega centra dejansko nakazan nazaj na mestni proračun, kar je trdil že tedanji župan Reke in predsednik kriznega poveljstva Slavko Linić, tarča obtožb ilegalne transakcije denarja.
Zadevo je potrdil tudi sedanji reški župan Vojko Obersnel: "Pričakoval sem, da bo policija želela priti do avtentičnih listin iz mestne občine. Ker se to ni zgodilo, sem sam dal predlog, da poskušamo najti te dokumente. Tako smo našli del listin iz kriznega štaba, med njimi tudi položnico, iz katere je razvidno, da je krizni štab v reški proračun vplačal 880.000 nemških mark v protivrednosti hrvaških dinarjev,“ je povedal. Dodal je še, da dokument dokazuje čisto transakcijo, torej da je bil denar najprej nakazan iz proračuna v krizni center in nato nazaj.
Zadeva je zanimiva, ker je Linić krivdo v omenjenem primeru zvalil na slovenske uradnike, češ da so zlorabili položaj, a so denar vrnili. Leta 1991 naj bi on sam na račun banke LHB v Frankfurt vplačal 880.000 nemških mark za nabavo orožja za Hrvaško. "Visoki slovenski uradniki so nas želeli ogoljufati. Dobili so denar, a niso hoteli predati orožja," je povedal pred časom. Ker orožja iz Slovenije ni bilo, ga je krizni štab občine Reka nabavil iz skladišča v Podhumu, od slovenske države pa zahteval vračilo denarja. "Imeli smo imenski seznam oseb, ki so dvigovale denar. To je bil zelo močan dokaz, zato so morali uradniki, ki so zlorabili svoj položaj v Sloveniji, denar vrniti po isti poti. Če bi ga predali v gotovini, ga najverjetneje nikoli več ne bi videli," je pojasnil Linić.
Osebi, ki ju je obtožil, da sta dvignili teh 880.000 mark, sta bila nekdanji notranji minister Igor Bavčar in nekdanji obrambni minister Janez Janša. Po njegovih besedah sta denar v celoti vrnila, občina Reka pa je z njim plačala prenovo reškega trga, saj ga za nakup orožja niso več potrebovali.
Bavčar je takrat poudaril, da je Linićeva izjava "neresnična in žaljiva". "Kot se spominjam, je pred dvajsetimi leti reška oblast denar za orožje v nasprotju z vsemi predpisi in zakoni nakazala podjetju Kompas," je pojasnil. Podjetje je ta denar vrnilo šele po posredovanju slovenskih oblasti, ki so jih o tem "poslu" obvestili predstavniki Hrvaške.
Janša pa je dejal, da je na podlagi izdanih dovoljenj, ki obstajajo tako na ministrstvu za obrambo kot na ministrstvu za notranje zadeve, mogoče rekonstruirati ves legalni uvoz, izvoz in tranzit orožja in vojaške opreme do leta 1994. Preiskovali in preganjali pa so tudi ilegalno trgovanje.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.