
V šiitski mošeji Burata na severu Bagdada se je pred tradicionalno petkovo molitvijo razstrelil samomorilski napadalec. Pri tem je bilo ubitih še 11 ljudi, 25 jih je bilo ranjenih, je sporočila iraška policija.
Po navedbah bagdadskega imam šejka Jalaludina al-Saghirja je samomorilski napadalec pritihotapil eksploziv v mošejo mimo varnostnikov v čevljih.
Gre za že drugi napad na to mošejo v zadnjih mesecih potem, ko so štirje samomorilski napadalci 7. aprila ubili 90 vernikov.
Do novega nasilja prihaja kljub strožjim varnostnim ukrepom, ki so stopili v veljavo v sredo. V Bagdadu tako velja prepoved vožnje z vozili v času petkove molitve, po mestu pa patruljira več kot 50.000 pripadnikov ameriških in iraških sil. Al Kaida v Iraku je sicer po smrti svojega voditelja Abu Musab al Zarkavija obljubila maščevanje ter nove napade "v prihodnjih dneh".
Umika se tudi Japonska

Japonski zunanji minister Taro Aso je povedal, da namerava država svoje vojake iz Iraka umakniti predčasno. Japonske oblasti namreč menijo, da se postopoma izpolnjujejo pogoji za predčasni umik kakih 600 pripadnikov japonskih sil iz Iraka, kjer opravljajo humanitarne naloge.
Predstavnik japonske vlade Šinzo Abe je predtem povedal, da Tokio sicer še ni določil datuma umika in da nima informacij o prenosu varnostnih pooblastil na iraške sile.
Namestnik iraškega premiera Salam Zikam al Zaubaj je potrdil, da obstaja dogovor o prenosu varnostnih pristojnosti na iraške sile v tej provinci še v tem mesecu, obenem pa je izrazil upanje, da bodo iraške sile kmalu nadzorovale celotno državo. Po načrtu iraškega premiera Nurija al Malikija naj bi se to zgodilo postopno v 18 mesecih, s čimer bi omogočili tudi odhod koalicijskih sil.

Odhajajo tudi Italijani

Iz Iraka pa se v treh do štirih mesecih namerava umakniti tudi Italija. Po besedah italijanskega obrambnega ministra Lorenza Forcieria je točen datum umika italijanskih vojaških sil iz Iraka le še "tehnična" zadeva o kateri vojaško vodstvo že odloča.
Italija je s postopnim umikom italijanskih vojaških sil iz sicer Iraka začela v sredo. V državi bo do konca julija od sedanjih 2600 pripadnikov italijanskih vojaških sil ostalo še 1600 vojakov, ki naj bi jih, po besedah italijanskega premiera Romana Prodija, iz Iraka umaknili do konca letošnjega leta.
Približno 3200 italijanskih vojakov je v Irak leta 2003 poslala nekdanja desna italijanska vlada. Nekdanji premier Silvio Berlusconi pa je že pred aprilskimi parlamentarnimi volitvami iz Iraka umaknil okrog 600 vojakov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.