
V avstrijski prestolnici so se tik pred začetkom vrha EU-ZDA začeli prvi protesti proti prihodu ameriškega predsednika Georgea Busha. Protestnega shoda nedaleč od samega središča Dunaja se udeležuje kakih tisoč šolarjev, ki vzklikajo slogane, kot sta "Bush pojdi domov" in "množični morilec" ter nosijo plakate z napisom "Ustreli me, nisem terorist!" in lutke Busha, obešene na vislicah. O nasilju zaenkrat ne poročajo.

Bush je imel pogovore z evropskimi sogovorniki
Ameriški predsednik George Bush se je na Dunaju sestal z avstrijskim kanclerjem in predsedujočim Svetu EU Wolfgangom Schüsslom, predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom ter visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano. Na vrhu EU-ZDA, ki ga spremljajo strogi varnostni ukrepi in številni protesti, so se lotili vrste vprašanj skupnega interesa, med drugim tudi človekovih pravic v boju proti terorizmu.
Podpisan sporazum o izobraževanju
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice, avstrijska zunanja ministrica Ursula Plassnik in evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero-Waldner so podpisale sporazum o okrepljenem sodelovanju med EU in ZDA na področju izobraževanja. Glavni namen sporazuma, ki se nanaša na sodelovanje med EU in ZDA v prihodnjih osmih letih, je t.i. transatlantski diplomski program, v okviru katerega bodo ameriške in evropske univerze izdelale skupne študijske programe.
Študentje bodo tako lahko del študija opravljali v ZDA, del pa v Evropi. Sporazum med drugim predvideva tudi izboljšave na področju medsebojnega priznavanja diplom in izmenjave študentov.

Evropska unija in ZDA so se na vrhunskem srečanju na Dunaju zavezale k nadaljnji krepitvi sodelovanja na številnih področjih. Med drugim sta strani skupaj pritisnili na Iran in Severno Korejo ter potrdili nadaljnje sodelovanje v boju proti terorizmu. Glede slednjega se je ameriški predsednik George Bush strinjal z evropskimi sogovorniki, da je treba spoštovati človekove pravice, in obljubil, da bo sporni ameriški zapor Guantanamo na Kubi prenehal delovati, takoj ko bo mogoče.
ZDA in EU, pa tudi Kitajska in Rusija, so po besedah Busha enotne, da se Iran nikakor ne sme oborožiti z jedrskim orožjem. Ameriški predsednik je zato Iran ponovno pozval, naj čim prej ustavi bogatenje urana, potem pa se bodo ZDA pridružile pogajanjem o rešitvi iranskega jedrskega vprašanja. "Sedli bomo za mizo, ko bodo preverjeno ustavili postopek," je zatrdil.
Obenem je Teheranu očital, da predolgo razmišlja o najnovejšem mednarodnem predlogu za rešitev tega vprašanja. "Ne bi jim smelo vzeti toliko časa za preučitev razumne ponudbe," je dejal Bush. Iran mora "sprejeti dobro odločitev" in privoliti v to ponudbo, je sicer menil tudi Schuessel.
Predsednik ZDA se je z evropskimi sogovorniki pogovarjal tudi o Severni Koreji, pri čemer je izrazil pričakovanje, da bo država spoštovala svoje mednarodne obveze in ne bo preizkusila rakete dolgega dosega. V primeru, da se bo Pjongjang kljub vsemu odločil za preizkus, pa mu po njegovih besedah grozi še večja mednarodna osamitev. Schuessel mu je pritrdil in poudaril, da bo v primeru izstrelitve severnokorejske rakete ukrepala tudi EU.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.