Predstavniški dom ameriškega kongresa je potrdil predlog zakona o gospodarski stimulaciji, vreden 819 milijard dolarjev, pri čemer pa demokrati niso dobili podpore niti enega republikanca. Za predlog je glasovalo 244 kongresnikov, proti pa jih je bilo 188.
To je šele prvi korak na poti do zakona. Preden ga predsednik podpiše, mora predlog sprejeti še senat. Tam pa se obetajo veliko večje težave kot v predstavniškem domu, saj imajo republikanci možnost blokade, ki je njihovi kolegi v predstavniškem domu nimajo. Kljub temu demokrati računajo, da bo predsednik Barack Obama predlog zakona sredi naslednjega meseca že lahko podpisal.
Obama je pred glasovanjem pozval predstavniški dom k takojšnjemu ukrepanju, da bi gospodarski krizi čim hitreje nadeli uzdo. Vendar pa republikancev, ki so oblikovali svoj predlog zakona, ni prepričal, čeprav se je z njimi v ponedeljek sestal tudi osebno.
Najhujša kriza po zlomu na začetku 30. let
ZDA so v najhujši gospodarski krizi od velike gospodarske depresije v 30. letih prejšnjega stoletja. Brezposelnost narašča, finančni trgi tonejo kljub milijardam dolarjev državne pomoči, zvezne države pa se ubadajo z visokimi primanjkljaji.
Novi zakon bo, tako vsaj upajo politiki, spodbudil potrošnjo in ustvaril od tri do štiri milijone novih delovnih mest. 275 milijard dolarjev naj bi šlo za davčne olajšave, 544 milijard dolarjev pa za novo porabo. Denar naj bi med drugim namenili za obnove cest in mostov, gradbene projekte, plačevanje policistov, pomoč brezposelnim, ohranitev zdravstvenega zavarovanja, bone za hrano in podobno. Kar sto milijard, torej skoraj petina denarja, namenjenega za porabo, pa naj bi šlo za razširitev širokopasovnega internetnega omrežja in vlaganje v obnovljivo energijo.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.