Vodja bosanskih Srbov Milorad Dodik je v pogovoru za današnjo izdajo beograjskega časnika Večernje novosti med drugim dejal, da pri pobojih več tisoč muslimanov leta 1995 v Srebrenici ni šlo za genocid. Število srebreniških žrtev pa je bilo po njegovih besedah bistveno manjše od tistega, ki je priznano v mednarodni javnosti.
"Ne moremo in nikoli ne bomo sprejeli dejstva, da nekateri dogodke v Srebrenici označujejo kot genocid," je dejal Dodik. Ob tem je poudaril, da je podatek o 8000 srebreniških žrtvah pretiran in zmanipuliran.
"Že doslej smo uspeli razkriti, da je najmanj 500 oseb s seznama žrtev še vedno živih, najmanj 250 ljudi, ki so pokopani v tamkajšnjih množičnih grobiščih, pa sploh ni umrlo v Srebrenici," je po poročanju nemške tiskovne agencija dpa še izjavil Dodik.
Njegove izjave so v nasprotju s sodbo Meddržavnega sodišča v Haagu (ICJ). Slednje je leta 2007 ugotovilo, da "so bila dejanja srbskih sil v Srebrenici storjena z izrecnim namenom, da iztrebijo del bosanskih muslimanov", kar predstavlja genocid.
Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu je sicer kot prvega odgovornega za poboje v Srebrenici obtožilo nekdanjega poveljnika sil bosanskih Srbov Ratka Mladića. Ta je še vedno na begu, domnevno pa naj bi se skrival nekje v Srbiji.
Kot je znano, je srbski paralament že sprejel deklaracijo, ki obsoja pokol nad muslimani v Srebrenici julija leta 1995. Za resolucijo je glasovalo 127 poslancev, proti pa jih je bilo 21. Poslanci Srbske radikalne stranke so dvorano zapustili pred glasovanjem. V BiH so se resolucijo odzvali mešano. V Republiki srbski so nezadovoljni, ker je Srbija na ta način priznala storjene zločine in izrazila obžalovanje, bošnjaška stran je nezadovoljna, ker dogajanje v Srebrenici ni označeno kot genocid. Hrvati v BiH menijo, da je resolucija pozitivna.
Dogajanje v Srebrenici velja za najhujši pokol po drugi svetovni vojni v Evropi. 11. julija 1995 so namreč bosanski Srbi po zavzetju te muslimanske enklave ubili okoli 8000 bosanskih muslimanov.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.