In kaj bo imel prestolonaslednik skupnega s svojimi vrstniki? Živel bo v svetu, ki bo enak njihovemu – le "malo drugačen". Kaj pravijo številke?
Britancem, rojenim v letu 2013, Združeni narodi napovedujejo povprečno življenjsko dobo 80,8 leta. Princu naj bi se tako povprečno obetalo 78,9 leta, če bi se rodila bila princesa, pa 82,7.
Vendar podatek ne drži čisto. Statistika namreč pravi, da kronane glave v Veliki Britaniji živijo dlje od navadnih državljanov. Če smo natančni, 14,7 leta dlje. Seveda je mogoče ob pregledu družinskega drevesa najti nekaj žalostnih izjem – na primer princa Johna, ki je umrl star le 14 let, ali Johna, sina kralja Edwarda, ki je živel le en dan.
Statistika tudi pravi, da ni verjetno, da bi novorojeni princ Cambriški ostal edinec. Že William in Harry sta izjema, ko gre za število potomcev. Princesa Diana in princ Charles sta namreč imela le dva otroka, medtem ko je povprečje zadnjih generacij britanske kraljeve družine štiri. Kar je spet več od povprečne britanske družine, kjer se že od dvajsetih let prejšnjega stoletja povprečno rodita dva otroka.
Princ se bo od svojih vrstnikov ločil tudi po načinu življenja, ki ga omogoča rojstvo v privilegirano družino. Tako naj bi košarica osnovnih živil za princa stala okoli 30 evrov, v njej pa bi se znašli jogurt, jajca, čokoladni piškoti, slanina in podobno, kar iz blagovne znamke ekoloških živil princa Charlesa. Medtem košarica, ki si jo privošči povprečen Britanec, ki nakupuje v supermarketu in seveda ne vključuje ekološko pridelanih živil, stane okoli 10 evrov.
Razlike bodo seveda tudi v posodi, iz katere bo jedel princ. Namesto najcenejše stekleničke, ki jo je v Tescu mogoče kupiti za okoli evro, bo že takoj po rojstvu pil iz stekleničke za okoli 130 evrov iz znanega Harrodsa.
Prav tako si bo otrok lahko privoščil izobrazbo na šolah, ki jih večina povprečnih Britancev lahko opazuje le od zunaj. Od leta 1998 so se šolnine na britanskih šolah potrojile. Do dneva, ko se bo kraljevi otrok vpisal na fakulteto, bo Williama in Kate njegovo šolanje, če se bo trend podražitev nadaljeval, stalo že pol milijona evrov.
Po drugi strani pa potomca Williama in Kate čaka precej radodarna dediščina v obliki palač, zemljišč, umetniških del, draguljev, denarja in drugih vrednih predmetov, v višini okoli 800 milijonov evrov, za katero ni treba plačati davka na dediščino. Če bi podoben znesek podedoval kdo, ki ni modre krvi, bi moral danes državi plačati okoli 300 milijonov evrov davkov. Poleg tega bo princ Cambriški razpolagal še z letnimi prihodki v višini približno 20 milijonov evrov.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.