Skupina raziskovalcev je prepričana, da vedo, kako se je začela epidemija ebole, ki po zahodnem delu Afrike še naprej seje strah in smrt.
Znanstveniki so se posvetili preučevanju primera prve žrtve epidemije, 2-letnemu Emilu Ouamounu, ki je zbolel in umrl pred dobrim letom. Da je bila vzrok smrti ebola, so oblasti ugotovile šele spomladi.
Znanstveniki Inštituta Robert Koch iz Berlina, ki so svoje ugotovitve objavili v znanstveni reviji s področja molekularne medicine, so prepričani, da se je deček okužil pri stiku z netopirji, ki so živeli v deblu drevesa v bližini njegove hiše.
Da je izbruh bolezni, ki je na kontinentu vzela že več kot 8000 življenj, najbrž povezan s stikom z živalmi, so znanstveniki sumili že vse od začetka, zato so na območju med drugim testirali opice, antilope, pa tudi netopirje, a pri nobeni živali niso našli prisotnosti virusa.
Potem pa so jim vaščani povedali, da je drevo v bližini dečkovega doma zajel ogenj, takrat pa je iz njega poletela nepregledna množica netopirjev, za katere prej ni vedel nihče. Znanstveniki so prepričani, da so vir bolezni prav ti netopirji.
Da bi dokončno ugotovili, kako je prišlo do prenosa virusa, nameravajo opraviti še nekaj analiz. So pa že posvarili pred idejami o iztrebljanju netopirjev, ki bi lahko sledile odkritju, saj bi lahko to vodilo v veliko naravno katastrofo.
Medtem so v Liberiji sprejeli ukrep, ki bo svojcem žrtev ebole omogočal, da mrtve pokopljejo na posebnem pokopališču. Tako bodo preprečili širjenje bolezni, upepelitev žrtev ebole pa ne bo več obvezna.
Ta ukrep je namreč v Liberiji povzročal velik odpor ljudi, saj po njihovih pogrebnih običajih upepelitev ni sprejemljiva, zaradi česar so ljudje skrivali trupla svojcev, ki so umrli zaradi ebole in prikrivali pravi vzrok smrti, bolezen pa se je zato širila še hitreje.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.