"Soočamo se z velikim problemom in potrebujemo načrt za rešitev," je dejal George Bush. Ameriški predsednik je sicer priznal, da obstajajo nesoglasja glede načina reševanja krize, vendar pa po njegovih besedah ni nobenega nesoglasja o tem, da je potrebno storiti nekaj bistvenega.
Bushev problem trenutno niso demokrati, ki jih sicer rad obtožuje, da zavlačujejo s potrjevanjem njegovih predlogov, ampak republikanci v predstavniškem domu, ki so po nekaj dneh pogajanj o načrtu finančnega ministra Henryja Paulsona prišli na dan s svojim predlogom.
K zmešnjavi prispeva tudi republikanski predsedniški kandidat John McCain, ki je odpovedal sodelovanje na prvem televizijskem soočenju z demokratom Barackom Obamo v Mississippiju in zatrjuje, da bo ostal v Washingtonu, dokler ne bo rešitve. Kongresni pogajalci pravijo, da si z njim ne morejo pomagati in da vpletanje predsedniške kampanje v pogajanja ni koristno.
McCain doslej še ni podal mnenja o tem, ali podpira Paulsonov načrt oziroma dele načrta, ali pa je bolj na strani kongresnih republikancev. Paulson predlaga, da ministrstvo dobi na voljo 700 milijard dolarjev za odkupovanje slabih naložb finančnih podjetij. Republikanci pa, da vlada le da garancije zasebnim podjetjem, ki bi opravljala to nalogo.
V škripcih sta obe stranki. Javnost načeloma nasprotuje tako veliki porabi proračunskega denarja, vendar pa večina Američanov obenem meni, da je potrebno nekaj storiti. Demokrati ne želijo potrditi Paulsonovega načrta brez dodatnih dopolnil o omejitvi plač direktorjem podjetij, ki jim bo pomagala država, zaščiti kreditojemalcev in nadzoru nad Paulsonovo porabo. Še manj pa si lahko v volilnem letu privoščijo, da podprejo Busha brez sodelovanja republikancev.
Republikanci so načeloma proti državnemu posredovanju na trgu in njihovi volivci so najbolj nenaklonjeni veliki vsoti, ki jo zahteva Paulson. V primeru, da se načrt ne sprejme dovolj hitro in ameriški finančni sistem zajame popoln kreditni krč, pa se bo začela bitka za to, kdo je kriv.
Predsednik finančnega odbora v predstavniškem domu, demokratski kongresnik Barney Frank iz Massachusettsa, je dejal, da je potrditev dogovora odvisna od republikancev v predstavniškem domu, ki se morajo odpovedati "uporu predsedniku Bushu".
Vlagatelji niso pokazali navdušenja nad zavlačevanjem v Washingtonu pri reševanju krize, v katero so sicer ameriško gospodarstvo pahnila podjetja z Wall Streeta, predvsem investicijske banke in druga, ki so sodelovala v stavah na vrednostne papirje, podprte z drugorazrednimi hipotekarnimi posojili. Indeks Dow Jones je v petek zjutraj nemudoma zdrsnil za 126 točk.
Tujina
700 milijard - da ali ne?
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA
Komentarji
16
Ameriški politiki se še vedno ne morejo zediniti, kako naj se spopadejo z ekonomsko krizo. Načrt o 700-milijardski injekciji tako sproža različne odzive.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.