Minuli teden je britanski znanstvenik Stephen Hawking opozoril, da bi lahko umetna inteligenca pomenila konec človeštva. Spet drugi znanstveniki vedno znova svarijo pred asteroidi, spet tretji pred igranjem z geni in klimatskimi spremembami. Pri britanskem Telegraphu so pripravili pregled sedmih največkrat omenjenih scenarijev, ki bi lahko pomenili naše izumrtje in/ali uničenje same Zemlje.
1. Padec asteroida
Naš Sončev sistem je prepreden z milijardami objektov različnih velikost. Zavedamo se, da vsake toliko časa kakšen tak objekt pade tudi na Zemljo. Pred 65 milijoni let je najverjetneje komet, nekajkrat večji od asteroida, na katerem je pristal Philae, padel ob mehiški obali. Prah je zastrl sonce, kar je pomenilo klimatsko spremembo in slovo dinozavrov. Leta 1908 je manjši objekt padel v Sibiriji in izbrisal dobršen del gozda, lani je preplah povzročil meteorit v Čeljabinsku. Nekatere manjše ''kamne'' je do trenutka trka praktično nemogoče opaziti. Minuli teden je okoli 100 znanstvenikov pozvalo k ustanovitvi mednarodnega sistema, ki bi opozoril na smrtonosni vesoljski kamen.
Možnosti tega scenarija: Težko verjeten v našem življenju, ampak nekega dne se bo trk zgodil.
Rezultat: Vsaj tri milijarde let ni bilo trka dovolj velikega, da bi z Zemlje izbrisal življenje. A komet, kakršen je uničil dinozavre, bi lahko bil dovolj velik, da bi pomenil konec naše civilizacije in vrst, ki trenutno naseljujejo Zemljo.
2. Umetna inteligenca
Hawking meni, da manjka le nekaj desetletij, pa bodo računalniki tisočkrat pametnejši od današnjih in bi se lahko uprli svojim izumiteljem in tako končali človekovo nadvlado. Številni scenarij jemljejo zelo resno. Že pred britanskim fizikom je Elon Musk, ki stoji za izumi kot sta Teslin električni avto ali PayPal, opozoril, da ''z umetno inteligenco (AI) kličemo hudiča''. V tem obdobju bi človek lahko računalnikom predal nadzor nad vsemi vitalnimi sistemi: elektrarnami, vodarnami, bankami ... AI bi nas lahko uničila brez enega izstreljenega naboja, so zapisali pri Telegraphu.
Možnosti tega scenarija: Neznane. Zaenkrat še ne vemo, ali lahko stroji dobijo zavest in željo, da bi (nam) karkoli naredili. Skeptiki trdijo, da so trenutno računalniki na mentalni ravni ščurkov.
Rezultat: Lahko bi se odvila prava vojna, če bi se zgodila ''vstaja strojev''. Skoraj neverjetno pa je, da bi stroji hoteli uničiti sam planet, ker pač tudi oni tu živijo.
3. Gensko spremenjena bolezen
Številni opozarjajo na negativne posledice igranja z geni. A najstrašnejša igra bi lahko bila tista z boleznimi. Gre za največjo kratkoročno gledano grožnjo. Pri Telegraphu so navedli primer ebole, ki se k sreči ni razširila po vsem svetu tudi zato, ker se ne prenaša po zraku. Gensko spremenjen virus, ki bi bil tega sposoben, pa bi lahko ubil milijone. Gostitelj virusa, ki ne bi niti vedel, da je okužen, bi namreč lahko prepotoval več kilometrov in okužil vse, ki jih sreča. Zaenkrat ni znano, če ima kakšna teroristična skupina znanje in opremo, da naredi kaj takega.
Možnosti tega scenarija: Nekega dne bo to nekdo zagotovo storil. Številni sicer trdijo, da je nekatere viruse že do zdaj ustvarjal človek.
Rezultat: Potencialna katastrofa.
4. Jedrska vojna
Še vedno je jedrski spopad najverjetnejši scenarij katastrofe. Na svetu obstaja več kot 15.000 jedrskih bomb, kar je več kot dovolj, da bi vsakega človeka na svetu ubilo celo večkrat. Nasina študija iz leta 2011 je pokazala, da bi že omejena jedrska vojna med Indijo in Pakistanom, v kateri bi uporabili le 100 bomb, velikih kot tista v Hirošimi, pomenila dovolj prahu, da bi se temperatura zraka za celo desetletje spustila za več kot 1,2 stopinji.
Možnosti tega scenarija: Zelo velike. Devet držav ima jedrsko orožje in še številne druge se želijo pridružiti temu klubu.
Rezultat: Celo vojna med Rusijo in državami Nata ne bi izbrisala človeštva, a umrle bi milijarde, svetovna ekonomija bi okrevala več kot stoletje.
5. Katastrofa v trkalniku
Preden je trkalnik CERN v Švici odkril Higgsov bozon, je nemški znanstvenik Otto Rossler svaril, da bi lahko trkalnik po nesreči ustvaril črno luknjo, ki bi lahko posrkala Zemljo. Šlo je za absurdne trditve, saj je bila energija mnogo prenizka.
Možnosti: Zelo zelo majhne.
Rezultat: Potencialno totalno uničenje.
6. ''Bog'' nas izklopi
Gre za t.i. hipotezo simulacije, ki jo med drugim predstavlja tudi filozof Nick Bostrom. Vsi mi in naš prostor bi lahko po tej hipotezi bili simulacija, ki jo upravlja nekakšen računalnik.
Možnosti tega scenarija: Bostromovi izračuni pod določenimi predpostavkami kažejo, da so možnosti precej velike, da naše vesolje ni resnično. Prav tako odsotnost dokazov o obstoju nezemeljskega življenja kaže, da vesolje ni morda takšno, kot mislimo mi.
Rezultat: Katastrofa, če nas seveda izklopijo. Tolažba je, da nismo mogli narediti prav nič, so zapisali pri Telegraphu.
7. Klimatska katastrofa
Če je scenarij pod številko šest praktično znanstvena fantastika, pa so klimatske spremembe že današnja resničnost. In le še huje bo. V prihodnosti se bomo morali soočiti s 3 ali 4 stopinjami višjimi povprečnimi temperaturami, dvigom gladine ... Podnebne spremembe same po sebi ne bodo pomenile našega izumrtja, a človeštvo bo na velikem preizkusu, ali se bo sposobno prilagoditi novim okoliščinam. Spremembe bodo prizadele kmetijstvo, nastopila bi lahko lakota, širile bi se lahko bolezni ...
Možnosti tega scenarija: Zagotovo je, da se količina CO2 le še povečuje. Hkrati je zagotovo tudi to, da se bo podnebje temu prilagodilo.
Rezultat: Katastrofa na nekaterih delih sveta. Dobra novica pri tem scenariju pa je ta, da lahko ravno človek naredi največ, da se mu izognemo.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.