Po prvih informacijah je na nemirnem iranskem območju prišlo do atentata na pomembnega pripadnika elitne iranske vojske. Šlo naj bi za namestnika glavnega poveljnika iranskih kopenskih sil generala Nur Alija Šuštarija.
Druga žrtev iz vrst visokih vojaških predstavnikov pa naj bi bil general Radžab Ali Mohamedzadeh, poveljnik garde v pokrajini Sistan-Balučistan. Skupno naj bi bilo ubitih pet visokih pripadnikov revolucionarne garde.

''V terorističnem napadu je bilo ubitih več oficirjev iranske vojske,'' poroča iranska državna televizija. Vojaki naj bi bili na poti na srečanje s plemenskimi voditelji, ko so jih napadli.
Najmanj 35 mrtvih
V enem najhujših napadov v Iranu v zadnjih letih je bilo po navedbah tamkajšnje agencije Fars ubitih 35 ljudi, še okoli 30 je bilo ranjenih. Življenje so v napadu izgubili še drugi člani garde, lokalni plemenski voditelji in več nedolžnih civilistov.
Iranska televizija Press TV je poročala, da sta v okviru napada odjeknili dve eksploziji. Prva naj bi odjeknila pri mestu Pišin nedaleč od meje s Pakistanom, in sicer v bližini avtomobila, s katerim so se poveljniki revolucionarne garde peljali na srečanje s sunitskimi in šiitskimi lokalnimi plemenskimi voditelji. Druga eksplozija naj bi odjeknila na samem srečanju omenjenih voditeljev.
Garda obsoja Zahod
Iranske oborožene sile so za napad na častnike Revolucinarne garde obtožile ZDA in Veliko Britanijo, hkrati pa posvarile, da bi lahko prišlo do maščevanja. "Poveljstvo oboroženih sil obtožuje teroriste, ki imajo podporo Velikega satana Amerike in njegove zaveznice Velike Britanije. V ne tako oddaljeni prihodnosti se bomo maščevali in Balučiji bodo očistili regijo teroristov in kriminalcev," je tiskovna agencija Fars posredovala izjavo iranskega poveljstva.
Podobno je tudi elitna revolucionarna garda v svoji obsodbi današnjega napada odgovornost zanj pripisala zahodnim silam. "Svetovna aroganca je z izzivanjem svojih lakajev in plačancev v regiji izvedla terorističen napad na javnem srečanju med člani garde in plemenskimi voditelji," je v izjavi, ki so jo povzeli lokalni mediji, sporočila garda. Iranske oblasti z izrazom "svetovna aroganca" označujejo zahodne sile, vključno z ZDA.
Napad je že obsodil predsednik iranskega parlamenta Ali Lardižani, ki je ocenil, da je bil cilj napada zmotiti varnost na jugovzhodu države, obenem pa je prav tako menil, da so bile v napad vpletene tudi ZDA. "Menimo, da je najnovejši napad rezultat akcije ZDA. To je znak sovraštva ZDA do naše države. (Ameriški predsednik Barack) Obama je dejal, da bo Iranu podal roko, vendar si je s tem terorističnim dejanjem požgal roko," je še dodal Laridžani.
Odgovornosti za napad za zdaj ni prevzel še nihče, po vsej verjetnosti pa za njim stoji skrajna sunitska skupina Džundala oziroma Božja brigada, ki naj bi bila povezana z mednarodno teroristično mrežo Al Kaida.
Maja letos je ta skupina prevzela odgovornost za samomorilski bombni napad na šiitsko mošejo v mestu Zahedan, prestolnici province Sistan-balučistan, v katerem je bilo ubitih 25 ljudi. Zaradi tega napada je bilo obsojenih in obešenih 13 pripadnikov Božje brigade.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.