Raziskavo je za londonski časnik Independent opravil inštitut ORB. Za mnenje so povprašali 2000 Britancev, spletno anketo pa so opravili v sredo in četrtek.
Rezultati kažejo na občuten porast zagovornikov izstopa Velike Britanije iz EU, t. i. brexita. Za izstop bi se tako opredelilo 55 odstotkov Britancev, medtem ko bi jih za obstanek v EU glasovalo 45 odstotkov. Še aprila se je za izstop zavzelo 51 odstotkov vprašanih, 49 odstotkov pa jih je bilo za obstanek v evropski družini.
Brexit skrbi vlagatelje, saj je objava rezultatov javnomnenjske raziskave povzročila padec borznih indeksov.
Angleščina bo tudi ob morebitnem odhodu Britancev ostala uradni jezik EU
Angleščina bo ostala uradni jezik Evropske unije, tudi če se bodo Britanci na referendumu 23. junija odločili za izstop iz povezave. Angleščina je namreč uradni jezik v še dveh članicah povezave – na Irskem in na Malti. V prvi državi je sicer uradni jezik še galščina, na Malti pa malteški jezik.
V EU je trenutno 24 uradnih jezikov. Državljani unije imajo pravico do dostopa do zakonodaje EU in ključnih političnih dokumentov v uradnem jeziku svoje države. V svojem jeziku lahko tudi pišejo Evropski komisiji in prejmejo od nje odgovor. Vsak poslanec Evropskega parlamenta lahko med zasedanjem uporablja kateri koli uradni jezik unije.
Kot delovni jeziki v evropskih institucijah pa se najpogosteje uporabljajo angleščina, francoščina in nemščina.
"Da angleščina ostane uradni jezik unije, je tudi v interesu drugih držav," je za avstrijsko tiskovno agencijo APA dejal neimenovani zaposleni v eni od evropskih institucij. Kot je pojasnil, se je angleščina uveljavila kot skupen jezik, ki ga bolj ali manj dobro govorijo prebivalci večine držav članic.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.