Raif Badawi se v svoji državi in na svoj način bojuje za pravico izraziti svoje misli. In za to plačuje grozljivo kazen. Vse to se dogaja v času, ko se zaradi napada na Charlie Hebdo milijoni opredeljujejo kot zagovorniki svobode govora.
Raif Badawi je star 31 let in prihaja iz Savdske Arabije, države, kjer so meje dovoljenega ostro začrtane. In te je po mnenju sodišča prestopil s pisanjem na blogu Svobodni savdski liberalci. Na sekularnem blogu v sicer povsem verski državi. Sledila je obsodba: žalitev islama. In kazen: 10 let zapora, 1000 udarcev z bičem in milijon rijalov (230.000 evrov) globe. Smrtni kazni se je izognil le zato, ker so obtožbo o verskem odpadništvu ovrgli.
Bičanje naj bi izvajali postopoma. Vsak petek naj bi prejel 50 udarcev. In tako kar 20 tednov zapored. Za njim je prvih 50. Prestal jih je minuli petek, dan po napadu na tednik Charlie Hebdo. Na dan, ko so množice vzklikale za svobodo govora. V savdski Džedi se je množica zbrala, da bi bila priča bičanju.
Naslednjih 50 udarcev je Badawija čakalo danes. A javno bičanje so zaradi zdravstvenih razlogov prestavili, je za Reuters potrdil neimenovani vir. Iz Amnesty International so sporočili, da je zdravstveni pregled pokazal, da se njegove prejšnje rane ne celijo dobro in da ne bo zdržal vnovičnega bičanja. Zdravnik je zato svetoval, naj bičanje prestavijo na naslednji teden.
Nato pa je sledila novica, da bo savdski kralj njegov primer predal višjemu sodišču, da ga znova preuči. Za Badawijevo ženo Ensaf Haidar to pomeni upanje, da je mednarodni pritisk pomagal in da bodo kazen nazadnje vendarle ovrgli.
Grožnje sicer dobiva tudi sama, zato pobegnila v Kanado, kjer je skupaj z njunimi tremi otroki našla zatočišče. Z možem sta se pogovarjala po telefonu. "Raif mi je povedal, da je v hudih bolečinah, njegovo zdravje je šibko," je dejala včeraj. Realnosti ne skriva pred otroci, saj noče, da bi resnico izvedeli od vrstnikov v šoli. Mednarodni pritisk na savdske oblasti je nujen, poziva prepričana, da bo pomagalo.
Amnesty International je že začel mednarodno kampanjo, Kanada, Nemčija, Norveška in Združene države so prav tako pozvale oblasti v Riadu, naj premislijo o kazni in jo odpravijo. A so dosedaj naleteli na gluha ušesa.
In o čem je Badawi pisal? V enem od svojih zapisov je bralcem na srce položil, da imajo pravico misliti, kar želijo, in to tudi izraziti. Da imajo pravico ljubiti in sovražiti in da imajo pravico izbrati, ali bodo liberalci ali islamisti.
V drugem zapisu se je lotil Izraela in Palestine in iz dogajanja tam potegnil zaključek, da naroda ne bi smeli utemeljiti na religiji. "V arabskih in islamskih družbah bi morali bolj podpreti posameznika, njegovo svobodo in spoštovanje do njegovega mišljenja. Države, ki so utemeljene na religiji, svoje ljudi zapirajo v krog vere in strahu."
KOMENTARJI (431)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.