Ko bo jutri ustoličen, se bo v Rim zgrnilo tudi precej politikov. Če sta bila prej precej na bojni nogi, ga je v Vatikan že prišla pozdravit argentinska predsednica Cristina Kirchner. Jutri pa Vatikan med drugim pričakuje tudi nemško kanclerko Angelo Merkel, monaškega kneza Alberta II., ameriškega podpredsednika Joeja Bidena in špansko princeso Letizio.
A mnogi menijo, da bo Frančišku še največ pomenila podpora navadnih ljudi, ki jih je že tudi preko Twitterja zaprosil, naj zanj molijo.
Že na začetku vodenja Cerkve je jasno nakazal, da je čas za novo obdobje – želi biti drugačen papež, takšen, ki se zavzema za revne in ki mu je stik z ljudmi pomembnejši od starodavnega in strogega cerkvenega protokola.
Doslej je prekršil že vsaj pet takšnih zapovedi. V Vatikanu, nevajenem samovoljnih papežev, so menda šokirani, ljudje po svetu pa nad papežem, ki drugače od predhodnika daje vtis dostopnosti in preprostosti, navdušeni.
Prvi "spodrsljaj" novega papeža je nespoštovanje strogih varnostnih ukrepov. Varnostnikom je s spontanim sprehodom med množico ljudi že dan po izvolitvi povzroči nemalo sivih las. Na opozorila o nevarnosti pa je menda odvrnil, da ni nemočen. In več kot očitno svarila ni upošteval, pred nedeljsko mašo se je z verniki rokoval, z njimi kramljal in celo objemal.
Še preden se je pred ljudstvom pojavil kot papež, se je zapletel v spor z vatikanskim ceremonierjem Marinijem. Njun prepir je menda kar odmeval po vatikanskih hodnikih. Vzrok? Zavrnil je, da bi nosil papeško moceto, kratko oblačilo, ki pokriva ramena. Ko mu je Marini predlagal, da železni križ zamenja za zlatega, pa naj bi se Frančišek razjezil in mu zabrusil, naj si ga nadene kar sam. Novinarjem je v soboto povedal, da si želi revno cerkev s posluhom za revne.
Zapletlo se je tudi pri čevljih. Če je Benedikt XIV. ponovno uvedel nošenje rdečih, po mnenju marsikoga nekoliko bahavih, papeških čevljev, ki jih je iz mehkega usnja izdeloval njegov osebni čevljar, je Frančišek zelo jasno povedal, da bo nosil navadne čevlje.
Na grozo marsikoga za vatikanskimi zidovi, ki ceni vzvišenost Cerkve in njenih dostojanstvenikov, papež Frančišek očitno namerava vztrajati tudi pri svojem običajnem prevozu – avtobusu. Tega je izbral namesto papeške limuzine, poleg tega naj bi obdržal preprosto vedenje tudi, ko gre za srečanja s kardinali in drugimi cerkvenimi dostojanstveniki. Da ne gre le za igro preprostosti potrjujejo zgodbe iz Argentine, kjer se je Frančišek z avtobusom redno vozil v revne predele prestolnice in se srečeval z ljudmi ter nudil pomoč.
Zgodba, ki je še posebej navdušila številne, pa je njegov odprt odnos do ljudi. Tega postavlja tudi pred dobre odnose z duhovščino. Argentinski kolegi so mu zamerili, ko jim je jasno povedal, da nimajo pravega odnosa do nezakonskih otrok. Na začudenje nekaterih v Vatikanu je na veliki zvon obesil, da je naenkrat krstil sedem otrok neke ženske, ne da bi jo vprašal o zakonskem stanu. Motilo ga ni niti, da so imeli otroci različne očete. Ženska je pozneje povedala, da se je po tem spet počutila kot spoštovanja vreden človek.
A če so v Vatikanu nad nekaterimi Frančiškovimi potezami presenečeni, šokirani ali razburjeni, so Frančiška mnogi že poimenovali "papa simpatikus" ali simpatični papež.
Jutri, ko bo uradno začel svoje delo, naj bi se v Rimu zbralo okoli 100.000 ljudi. Na drugi strani pa je zanj odličen prvi vtis tudi velika odgovornost. Pozornost je velika, s tem pa bo vsak korak stran od začrtane poti preprostosti, dostopnosti in odprtosti še toliko bolj očiten.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.