Nigerija in njene štiri sosednje države, ki bodo oblikovale multinacionalne sile v boju proti nigerijski islamistični skupini Boko Haram, so se v soboto dogovorile, da bodo v te sile prispevale skupno 8700 vojakov, policistov in civilnega osebja.
To so sporočili po koncu tridnevnega vrha predstavnikov Nigerije, Kameruna, Nigra, Benina in Čada v kamerunski prestolnici Yaounde, na katerem so govorili o ustanovitvi omenjenih sil, ki se bodo borile proti Boko Haramu, ki po šestletnem nasilju predvsem na severovzhodu Nigerije v zadnjem času stopnjuje napade, širi pa jih tudi v sosednje države.
Do začetka delovanja sil pa bo preteklo še nekaj časa, saj se morajo sedaj države dogovoriti o tem, kakšen bo njihov delež v silah kot tudi o proračunu.
Pripadniki Boko Harama so danes izvedli nov napad v Nigru, v okolici obmejnega mesta Difa. V eksploziji še neznanega izvora je bila ubita vsaj ena oseba, deset je bilo ranjenih. Napad so izvedli dva dni po tem, ko so v petek izvedli prvi večji napad v Nigru na območju ob meji z Nigerijo. Vladne sile so pri tem ubile več kot sto skrajnežev.
Podatkov o morebitnih žrtvah v današnjih spopadih med vojaki in skrajneži še ni. Parlament Nigra naj bi sicer v ponedeljek odločal o sodelovanju v omenjenih multinacionalnih silah.
Nobelova nagrajenka za mir Malala Jusafzai je medtem danes pozvala k globalni podpori nujno potrebni akciji za osvoboditev več kot 200 nigerijskih dijakinj, ki so jih pripadniki Boko Harama ugrabili pred natanko 300 dnevi.
Pripadniki Boko Harama so 14. aprila lani v mestu Čibok na severovzhodu Nigerije v vladni srednji šoli ugrabili 276 dijakinj. 57 dijakinjam je uspelo pobegniti, skrajneži pa še vedno zadržujejo 219 dijakinj, kljub trditvam vojske, da so ugotovili, kje se nahajajo. Vojska je sicer zatrdila, da bi bila reševalna akcija preveč tvegana.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.