14. decembra je Adam Lanza vkorakal v ameriško osnovno šolo Sandy Hook in ustrelil 20 otrok, šest zaposlenih, na koncu pa je sodil še sebi.
Ameriški predsednik Barack Obama je kmalu po tragediji nagovoril narod. Med govorom je komaj zadrževal solze in obljubil, da se bo v državi, ki jo strelski pohodi pretresajo kot po tekočem traku, nekaj spremenilo. Morda celo orožju prijazna zakonodaja, ker da bi to zmanjšalo število tragedij.
Kot zdaj kaže statistika, imajo Američani o tem popolnoma drugačno mnenje. Strah jih je, a očitno ne toliko pred puškami kot pred tem, da sami ne bi imeli orožja. Podatki FBI so namreč razkrili, da se je po streljanju na šoli Sandy Hook prodaja orožja povečala za 49 odstotkov.
In to le, ko gre za legalno kupljeno orožje. Decembra so tako izdali 2,8 milijona potrdil, na podlagi katerih ljudje dobijo pravico do posedovanja orožja. Absoluten rekord. Skupaj so lani izdali 19,6 milijona dovoljenj, kar je 19 odstotkov več kot leto prej.

FBI ocenjuje, da je kupovanje orožja posledica tragedije na šoli Sandy Hook, ki velja za drugi najbolj krvav strelski pohod na ameriških izobraževalnih ustanovah.
Zaradi napovedi Baracka Obame, da se utegnejo orožarski zakoni zaostriti, naj bi namreč zdaj ljudje hiteli kupovat orožje. "Samo še do marca imate čas," je napis pred eno od trgovin z orožjem. In ljudje takšna opozorila očitno jemljejo resno. Orožje je bilo namreč letos med pogostejšimi božičnimi darili v ZDA, puška Bushmaster AR-15 pa je bila na primer razprodana že pred božičem.
Olje na ogenj priliva tudi orožarsko združenje oziroma njegov podpredsednik Wayne LaPierre, ki je le teden po morilskem pohodu izjavil, da pravica do neomejenega posedovanja orožja pač mora biti. "Pred morilcem s puško vas lahko reši le puška!"
Kljub velikim nakupom orožja pa očitno v ameriški družbi nastaja prepad med tistimi, ki pravico do orožja podpirajo in ga doma tudi kopičijo, in tistimi, ki mu nasprotujejo. Raziskava čikaške univerze pravi, da je bilo leta 1977 v ZDA oboroženih 54 odstotkov ameriških gospodinjstev. Leta 2010 le še 32 odstotkov.

Novoletni prazniki sicer niso povsem zabrisali sledi tragedije na šoli Sandy Hook, še posebej ne v Newtownu, kjer se prebivalci trudijo živeti z novo, pretresljivo realnostjo.
Danes se je tako spet začel pouk za šolarje šole Sandy Hook, a v drugi šolski stavbi v bližnjem kraju Monroe. Šolska stavba, v kateri se je tragedija zgodila, bo najverjetneje ostala zaprta, v prostorih nove šole, v kateri je bila nekoč srednja šola, pa so za učence včeraj pripravili dan odprtih vrat.
Za učence so pripravili dobrodošlico, da bi se počutili bolj varne, pa je na šoli prisoten policist, na voljo pa jim je tudi psiholog, specializiran za žalovanje.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.