
Še preden bodo najboljši nogometaši na svetu na svetovnem prvenstvu leta 2022, ki ga bo gostil Katar, brcnili prvo žogo, bo prvenstvo terjalo skoraj 4000 življenj. Tako pravi zlovešče poročilo Mednarodnega trgovinskega sindikata (ITUC), piše Guardian.
Organizacija je pod drobnogled vzela smrti gradbenih delavcev v tem zalivskem emiratu v zadnjih dveh letih. Ob tem so izračunali, da bo v času do prvenstva v Katar prišlo okoli pol milijona delavcev, da bi zgradili stadione, hotele in drugo potrebno infrastrukturo. Večinoma naj bi prišli iz Nepala, Indije in Šrilanke. Če vlada ne bo izpeljala reforme gradbenega sektorja, ocenjujejo v organizaciji, se bo število smrtnih primerov v gradbeništvu v času priprav na prvenstvo povzpelo na 600 na leto.
Natančen vzrok smrti sicer pri številnih delavcih ni znan, saj delodajalci smrt pogosto pripišejo zastoju srca, zdravniki pa ne odredijo obdukcije, vendar naj bi se veliko mrtvih zakrivili obupni delovni pogoji. Na gradbiščih niso izpolnjeni niti minimalni standardi varnosti pri delu, delavci nimajo zaščitne opreme, bivalni prostori so prenatrpani, slabo vzdrževani, za higieno ni poskrbljeno. Delavci delajo dolge ure tudi na vročini okoli 50 stopinj Celzija, ker so jim delodajalci vzeli potne liste, pa ne morejo oditi, čeprav bi hoteli. Ker plače običajno zamujajo tudi več mesecev, delavce pestita lakota in posledično nedohranjenost.
Med tistimi, ki opozarjajo na neznosne razmere, je indijski veleposlanik v Katarju, ki opozarja, da je v prvih petih mesecih letošnjega leta v Katarju umrlo že 82 indijskih delavcev, 1460 pa se jih je na ambasadi pritožilo zaradi neznosnih pogojev za delo. Med letoma 2010 in 2012 je v Katarju umrlo 700 indijskih delavcev.
Katar, ki bogastvo ustvarja s prodajo nafte in zemeljskega plina, sicer načrtuje, da bo gradnja infrastrukture za svetovno nogometno prvenstvo stala približno 70 milijard evrov.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.