Iz internega dokumenta Evropske unije (EU), ki ga je pridobil britanski BBC, izhaja, da naj bi dva rudnika na območju diamantnih polj Marange v Zimbabveju sedaj ustrezala mednarodnim standardom. Zaradi tega želi EU nemudoma odobriti izvoz tam pridobljenih diamantov, ki je prepovedan od leta 2009.
Prepoved izvoza je omenjenega leta začela veljati, potem ko je mednarodna organizacija Kimberley Process, ki nadzoruje poreklo diamantov, poročala o številnih ubojih in zlorabah na območju diamantnih polj Marange.
Razkritja BBC kažejo, da se na razdalji manj kot dva kilometra od enega od rudnikov, za katera si EU prizadeva za odobritev izvoza, nahaja glavno mučilno taborišče na območju enega največjih diamantnih polj na svetu. Taborišču domačini pravijo ''diamantna baza'', sestavljata pa ga šotorišče vojske in z bodečo žico ograjeno območje, kjer oborožene sile predsednika Roberta Mugabeja zadržujejo ujetnike. Podjetje, ki vodi rudnik, vodi osebni prijatelj predsednika Zimbabveja.
''To je kraj mučenja, kjer so včasih rudarji zaradi pretepanja nesposobni stati na nogah,'' je februarja izpuščeni ujetnik povedal novinarjem BBC. ''40 udarcev z bičem smo dobili zjutraj, 40 opoldne in 40 zvečer,'' je pod pogojem, da ostane anonimen, novinarjem zaupal moški, ki zaradi pretepanja še vedno ne more uporabljati ene od rok.
Po pričevanju več nekdanjih zapornikov moški v taborišču ostanejo več dni, preden tja pripeljejo nove ujetnike. Ženske sicer iz taborišča izpuščajo še hitreje, a običajno po tem, ko jih posilijo pazniki. Po njihovih besedah taborišče deluje tri leta.
Policija in vojska za rudarjenje v rudnikih Marange rekrutirata civiliste, ki nezakonito pridobivajo diamante, s katerimi se financira delovanje represivnega aparata. V mučilnih taboriščih končajo delavci, ki zase zahtevajo prevelik delež dobička, in civilisti, ki jih ujamejo pri rudarjenju za lastni žep.
Nekdanji član paravojaške enote, ki je kot paznik delal v taborišču konec leta 2008, je novinarjem BBC pripovedoval o tem, da je ujetnike mučil z navideznim utapljanjem in pretepanjem po genitalijah. Dejal je tudi, da so vodniki psov te izpuščali nad vklenjene taboriščnike.
''Potem ko so pazniki vklenili zapornika, so nanj spustili psa, ki ga je pogrizel,'' je povedal nekdanji član paravojaške enote, ki je delal v glavnem taborišču. Dejal je tudi, da je med tem, ko je delal v taborišču, videl, kako pes po prsih grize vklenjeno dekle. ''Ne verjamem, da je preživela,'' pravi.
Anne Dunneback iz skupine Global Witness, ki si prizadeva za mednarodno spoštovanje človekovih pravic, o prizadevanjih EU pravi: ''Gre za zadnjega v seriji dogovorov, ki so, potem ko so v EU podlegli zapeljevanju zimbabvejske vlade, na stranski tir postavili principe izvoza.'' EU se poročanju BBC brani s tem, da gre le za diamante iz dveh rudnikov, ki naj bi ju poleg tega strogo nadzorovali.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.