Tujina

Barroso: Lizbonska pogodba ni mrtva

Dublin, 13. 06. 2008 11.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
44

Večina Ircev je na referendumu glasovala proti Lizbonski pogodbi. Unija se je s tem znova znašla na robu krize. Janša globoko obžaluje irsko odločitev.

Na irskem referendumu so zmagali nasprotniki Lizbonske pogodbe.
Na irskem referendumu so zmagali nasprotniki Lizbonske pogodbe. FOTO: Reuters

Večina Ircev je na referendumu glasovala proti Lizbonski pogodbi. Uradni izidi referenduma so pokazali, da je kar 53,4 odstotka volivcev proti novi, reformni pogodbi EU, za pa 46,6 odstotka. Volilna udeležba je bila 53,13-odstotna. Najbolj odločno so jo zavrnili na podeželju in v okrožjih, kjer prevladuje delavski razred.

Irski NE je komentiral komisar iz Irske Charlie McCreevy, ki je v Barrosovi komisiji pristojen za notranji trg in storitve. Povedal je, da bo izid tega referenduma neizogibno sprožil val razočaranja po EU. "Nekateri ne bodo razumeli in bodo mislili, da smo pozabili na vse koristi, ki jih je Irska požela zaradi članstva v EU," je opozoril. "Toda to je napačno tolmačenje," je zatrdil. "Nikakor ne dvomim, da si velika večina Ircev želi biti popolnoma vpeta v EU. Ta referendum ni glasovanje proti EU, temveč gre za nešteto drugih vprašanj. Prav tako ne smemo pozabiti, da Irska ni edina, ki ne zmore zagotoviti ljudske potrditve Lizbonske pogodbe," je opozoril. "To je nekaj, kar bi politiki morali razumeti kot lekcijo, ki se je je treba naučiti," je nadaljeval komisar. "Le tako EU ne bo zastala zaradi današnjega izida. Veliko nujnih izzivov je, s katerimi se moramo skupaj spopasti, ne najmanj pomembni so visoke cene hrane in goriv, finančna nestabilnost in rastoča brezposelnost," je še poudaril komisar McCreevy.

Irska je edina članica EU, kjer o Lizbonski pogodbi odločajo na referendumu. Da bi dokument lahko stopil v veljavo, kot je načrtovano, pa ga morajo do konca letošnjega leta ratificirati vse članice Unije. Če Lizbonska pogodba ne bo ratificirana, bo še naprej avtomatično ostala v veljavi Pogodba iz Nice, kljub temu da danes, ko ima EU kar 27 držav članic, velja za neučinkovito in zastarelo.

Janša obžaluje negativen izid

Francija in Nemčija obžalujeta irsko odločitev. Preostale države pozivajo, naj nadaljujejo z ratifikacijo Lizbonske pogodbe.

Predsednik Evropskega sveta, slovenski premier Janez Janša, globoko obžaluje negativen izid referenduma o Lizbonski pogodbi na Irskem, so sporočili iz slovenskega predsedstva EU. Premier Janša naj bi sicer o izidu, ki za zdaj še vedno ni uraden, podal tudi izjavo za javnost. "Danes smo izvedeli za izid referenduma o Lizbonski pogodbi na Irskem. Slovensko predsedstvo Sveta Evropske unije ta izid globoko obžaluje. Kljub temu spoštujemo demokratično voljo irskih volivcev," je zapisano v izjavi Janše, ki jo je posredovalo slovensko predsedstvo.

"Prihodnji teden se bodo voditelji držav in vlad držav članic Evropske unije sestali na zasedanju Evropskega sveta v Bruslju. Irskega predsednika vlade bom prosil, naj pojasni razloge, zakaj so Irci pogodbo zavrnili. O razmerah se bomo pogovorili in poiskali načine, kako naprej," še piše v izjavi za javnost. "Lizbonsko pogodbo sta ratificirali že dve tretjini držav članic Evropske unije. Pogodba je nujno potrebna, zato da bi bila Evropa bolj učinkovita, bolj demokratična in bolj pregledna," je še poudarilo slovensko predsedstvo EU.

Barroso: Pogodba ni mrtva

Referendumski NE na Irskem ni rešil problemov, ki naj bi jih rešila Lizbonska pogodba, je v odzivu na izid referenduma na Irskem v Bruslju poudaril predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Ratifikacijski proces sestavlja 27 nacionalnih procesov, osemnajst držav je pogodbo že potrdilo, in ratifikacija naj se nadaljuje, je pozval. "Irska vlada in vlade drugih držav članic bodo sedaj morale oceniti, kaj ta izid pomeni za proces. Pogodbo je podpisalo vseh 27 držav članic, zato so skupaj odgovorne za soočanje s situacijo. Evropski svet se sestane naslednji teden in to je priložnost za sprejetje skupnih odločitev," je povedal Barroso. "Pogodba ni mrtva, pogodba je živa in najti moramo rešitev," je poudaril. "Pravkar sem govoril s predsednikom irske vlade Brianom Cowenom, ki je jasno povedal, da to glasovanje ni glasovanje proti EU," je poudaril predsednik komisije. Obe strani, zagovorniki in nasprotniki Lizbonske pogodbe, so poudarjali prednosti članstva Irske v EU, je pojasnil in izrazil prepričanje, da Irska ostaja predana evropskemu projektu.

Irci so se odločili.
Irci so se odločili. FOTO: Reuters

Velika Britanija bo kljub irskemu NE nadaljevala postopek ratifikacije Lizbonske pogodbe, je zagotovil britanski zunanji minister David Miliband. "Prav je, da nadaljujemo lastni proces," je dejal.

'Glas proti, ker pogodbe ne razumem'

Irska ima le 1 odstotek prebivalstva Evropske unije.

Številni irski volivci so priznali, da ne vedo, kaj Lizbonska pogodba sploh pomeni. In prav to naj bi bil eden od razlogov, da jo zavračajo. "Glasoval bom proti, ker tega ne razumem najbolje,“ je nekdo dejal, preden je oddal svoj glas.

Tabor nasprotnikov se je v zadnjih treh tednih podvojil. Kot kaže, Irci niso verjeli politikom, ki so jim zatrjevali, da pogodba varuje irske gospodarske interese in njihove službe.

Presenetili tudi stavnico

Irci so zadovoljni z izidi referenduma.
Irci so zadovoljni z izidi referenduma. FOTO: Reuters

Vodilna irska stavnica se je zaradi irskega "ne" znašla v težavah. Že takoj po zaprtju volišč je namreč začela izplačevati dobitke tistim, ki so stavili, da bodo Irci podprli reformno pogodbo EU. "Če smo se zašili, pa naj bo. Imamo dolgo zgodovino zgodnjih izplačil. To bi bila naša prva napaka. Doslej smo bili vedno točni," je povedal predstavnik družbe Ken Robertson. Zaradi odločitve o predčasnem izplačevanju dobitkov bi lahko družba utrpela 180 tisoč evrov izgube.

Lizbonska pogodba

Lizbonska pogodba krepi moč evropskega parlamenta. Evropski svet, ki mu trenutno predseduje Slovenija, bi dobil predsednika z dvoinpolletnim mandatom. Imenovali naj bi tudi nekakšnega evropskega zunanjega ministra – visokega predstavnika za zunanjo in varnostno politiko. Evropskih komisarjev bi bilo manj. Milijon državljanov iz več držav članic bi lahko z državljansko pobudo pozvalo Evropsko komisijo, naj pripravi nove predloge, države pa bi lahko prvič formalno končale članstvo v EU. Več o Lizbonski pogodbi ...

Lizbonska pogodba je naslednica ustavne pogodbe, ki so jo leta 2005 na referendumih zavrnili Francozi in Nizozemci ter s tem Unijo pahnili v globoko krizo. Zaradi nevarnosti ljudskega glasovanja so se vse članice, razen Irske, ki jo k referendumu zavezuje ustava, odločile, da novi dokument EU ratificirajo po parlamentarni poti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (44)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
17. 06. 2008 23.56
exim ne se jezit,neukim še bog oprašča,pa boš ja vedu da se nkol niso kaj preveč trudili ,in se v kaj prepričali,veš da so dezinformacije njihova glavna prehrana, lizbonska pogodba je bolj gospodarske kot politične narave,ker gre za povezovanja v pretoku delovne sile,in hitrem obveščanju kaj in kje je prioriteta,,pa nagci bi jo lahko prebrali na spletu.......samo kaj pa naj pričakujemo od takih ki so vajeni jemati,dajati---o ne,ne ---dajati pa ne,le zakaj? jeh,ža v prastarih zakonih narave je zapisano,vse lahko počneš-samo do kdaj
exim@t-2.net
16. 06. 2008 09.39
bonsai9: kar kri mi zavre, ko čitam tvoje veleume! Pa vendar se ne pustim sprovocirati, kajti ti si tisti, ki ne doume, da smo v EU, da smo predsedujoči EU, da smo spoštovani. Ti in -isti nagci ne morete in nočete sprejeti dejstva, da ste na smetišču zgodovine. Zavedamo se sicer, da je ranjena žival najnevarnejša, a imamo pomirilo tudi za vas. Pojdite v kot in se zjokajte, saj smetarski avto že čaka za vogalom!
alc19@email.si
15. 06. 2008 13.21
JE JE MRTVA JE dokler nas je še kaj živih ljudi (tu ne mislim une ki jih vidiš ko hodijo samo teleski brez glave)
mucaMarty
14. 06. 2008 16.01
BRAVO!!!! Tonček Balonček, saj so na spletu pametni ljudje, samo v našem parlamentu nihče ne bere teh komentarjev!
starasablja
14. 06. 2008 10.54
Proces se naj nadaljuje, Irsko pa gospodarko in finančno omeji. Klin se sklinom zbija.
bonsai9
14. 06. 2008 08.48
kako lep in uspešen zaključek predsedovanja EU. Denar je šel v žepe posameznikov. Slovenija vse prej, kot da bi postala razpoznavna v Evropi. Morda jo bodo rešile edino Patrie. Pamet v roke!! Slovenija je zamudila veliko priložnost, ki ji jo je preskrbela LDS. In ta vlada tega ni izkoristila. Sramota.
killi-123@hotmail.com
14. 06. 2008 08.21
pijanec22, potem izključimo še Francoze in Dance, ali pa jih prisilimo v sprejem pogodbe. Je to tvoja demokracija? Kot je nekdo že napisal, EU ne more biti država, temveč kvečemu zveza suverenih držav.
jo1956
14. 06. 2008 07.20
ko svoje pokasiras potem nisi več za članstvo.Prav po balknsko...
theta
14. 06. 2008 01.09
Tudi v Sloveniji bi referendum padel. Ampak seveda to ni v interesu ne vladne ne opozicijske elite... tako da so morali Irci to zavrnit še za nas.
ServerAUTOMATIC
14. 06. 2008 01.01
Upam, da jih bo Nemčija nehala futrati. Pa naj Irci žrejo njihov sir.
ServerAUTOMATIC
14. 06. 2008 00.53
Irce, Angleže, Francoze,.... je treba nekam poslat. EU bi najbolje delovala v sklopu držav bivše Austroogarske in nemškega carstva. LP
Prophet
14. 06. 2008 00.27
Irci želijo spet vnovčiti ta svoj referendum,krize ni tako bo kot z pogodbo iz Nice bodo pač na drugem referendumu potrdili pogodbo ali pa na tretjem who cares, pač Irce je treba prepričat da bodo z veseljem vsi za...
Tonček Balonček
13. 06. 2008 23.31
Prej ali slej bomo Irce, Britance, Francoze, Švede in Dance spodili iz naše Evrope, kjer bomo skupaj Poljaki, Madžari, Slovaki, sprejeli bomo seveda še Albance, Kosovarje, Hrvate, Srbe, Bosance in Siciljance s Kalabrijo ter Sardinijo... Irci pač ne razumejo Evrope kot mi! Počrpali so tiste miliarde EUR, ne rabijo pa nobene skupne ustave, le zakaj, saj niso tako naivni kot naši sluge!
theta
13. 06. 2008 23.13
Nekaj je, da je EU enoten trg in območje prostega prehoda ljudi. Ampak naj ostane zveza držav, ne država. A ste že pozabili, kako smo bežli pred kratkim iz ene federacije???
pijanec22
13. 06. 2008 22.49
Irska in Velika Britanija bi morali zapustiti EU, ker ne sodita v to druščino. theta: ja kako pa boš drugače konkuriral ZDA, Indiji, Kitajski?
theta
13. 06. 2008 19.14
To je predelana ustavna pogodba. Ustava pomeni, da naj bi EU bila država. EU ni država, je zveza suverenih držav. Kaj je tu še treba razumeti?
Niko_
13. 06. 2008 19.09
Saj, to je problem, če daš tako pogodbo na presojo ljudstvu. Večina ljudi je ne razume, pa četudi je preprosta in četudi jo stokrat razložiš. In potem glasujejo proti. Irska, ki je prejela toliko dobrega od svojega članstva v EU, je zdaj že drugič glasovala proti EU-ju.
bonsai9
13. 06. 2008 19.05
Sicer pa Slovenci tudi ne poznamo vsebino pogodbe. In končno, ali je res Irska kaj napredovala, ali samo politiki in vlada tako laže kot v Sloveniji, ki je od kar je v EU postala siromašna, zaostaja in živi na robu preživetja. Kaj, če je isto na Irskem?
bonsai9
13. 06. 2008 18.57
Irci so karakter in se ne bodo prodali za 2 žvečilna tako kot Slovenija. Pa a niso ravno Irci proglasili v lanskem letu Bajuka za najboljšega finančnika vseh časov. Ja, za plačilo se da vse napisat.
theta
13. 06. 2008 18.56
Alex Jones: Endgame