
Beograjsko okrožno sodišče je izreklo sodbe za umor nekdanjega srbskega predsednika Ivana Stambolića leta 2000 in drugi poskus atentata na vodjo Srbskega gibanja prenove (SPO) Vuka Draškovića v Budvi istega leta.
Prvoobtoženi Milorad Ulemek - Legija, ki je bil konec junija obsojen na 15 let zapora za prvi poskus atentata na Draškovića blizu Beograda, je bil obsojen na 40 let zapora. Isto kazen so dobili še trije nekdanji pripadniki posebne srbske policijske enote rdečih baretk, dva pa bosta morala odsedeti 15 let. Toliko časa bo za zapahi ostal tudi nekdanji načelnik srbske službe državne varnosti, nekdanji namestnik srbske obveščevalne službe pa je dobil najnižjo kazen, štiri leta zapora.
Sodni senat posebnega oddelka je obtožencem začel soditi 23. februarja lani, postopek za umor Stambolića in poskus atentata na Draškovića, ki je bil v času zločina vodja opozicije, danes pa je zunanji minister Srbije in Črne gore, so združili, ker je večina obsojenih sodelovala v obeh zločinih.

Med obtoženci sta tudi nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević in nekdanji načelnik generalštaba jugoslovanske vojske Nebojša Pavković. Prvemu že tretje leto sodijo na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, drugi pa je prostovoljno odšel v Haag konec aprila letos, zato so sodni postopek proti obema v Beogradu ločili.
Preiskava šele po atentatu na Djindjića
Zločini so ostali slabo raziskani vse do atentata na srbskega premiera Zorana Djindjića 12. marca 2003. Takratne oblasti so zaradi umora premiera uvedle izredne razmere in začele obsežno policijsko akcijo tako proti Djindjićevim morilcem, kot tudi proti storilcem drugih številnih, do takrat nepojasnjenih zločinov. Policija je med tako imenovano preiskavo Sablja privedla na zaslišanje približno 13.000 ljudi, od katerih jih je priprla približno 3000.
Le nekaj tednov po Djindjićevi smrti je preiskava pokazala, da so bili v mnoge zločine vpleteni pripadniki posebne srbske policijske enote JSO, ki jim je do pomladi 2001 poveljeval Legija. Po odstranitvi iz JSO naj bi se pridružil tedaj najmočnejši kriminalni združbi v Srbiji, zemunskemu klanu, maja lani pa se je prostovoljno predal.