4,5 milijarde dolarjev je kar enkrat več, kot so si sprva obetali. Toda udeleženci konference so zahtevali, da sredstva ne gredo preko palestinskega gibanja Hamas, Izrael pa bi moral takoj odpraviti blokado območja.
Palestinci so si od konference, ki so se je udeležili predstavniki okoli 80 držav, obetali 2,8 milijarde dolarjev pomoči. Na koncu pa so po besedah egiptovskega zunanjega ministra Ahmada Abdula Geita zbrali 4481 milijonov dolarjev.
Donatorji so pri tem zahtevali "takojšnjo, popolno in brezpogojno odprtje meja Gaze z Izraelom", je še dodal Gejt. "Situacija na mejnih prehodih je nevzdržna. Humanitarni delavci nimajo dostopa, nujne življenjske potrebščine pa ne morejo na območje," je povedal generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon.
Zahodni voditelji so zahtevali, da zbrana sredstva ne bodo šla prek gibanja Hamas, ki sicer nadzoruje območje Gaze, vendar na Zahodu velja za teroristično skupino. Po drugi strani pa so isti voditelji pozvali tudi k spravi med palestinskima gibanjema Hamas in Fatah predsednika Mahmuda Abasa ter k oživitvi bližnjevzhodnega mirovnega procesa.
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je pozvala, da bi morala gospodarska pomoč Palestincem sovpadati tudi s prizadevanji za celovit mirovni dogovor z Izraelom. "Našega današnjega odgovora na krizo v Gazi ni mogoče ločiti od širših prizadevanj po celovitem miru," je dejala Clintonova na svojem prvem obisku v regiji.
S tovrstnim sporočilom se je strinjal tudi palestinski predsednik Abas, ki je ocenil, da gospodarska pomoč ne bo dovolj, če ne bo politične rešitve desetletja trajajočega bližnjevzhodnega konflikta. Vendar bo to mogoče zgolj ob ustanovitvi palestinske države, je poudaril Abas in pozval mednarodno skupnost, naj pritisne na novo izraelsko vlado, ki jo bo najverjetneje vodil Palestincem nenaklonjeni Benjamin Netanjahu.
Med največjimi donatorji so tudi arabske države ob Perzijskem zalivu, ki so za obnovo Gaze skupaj zbrale 1,65 milijarde dolarjev, Evropska unija pa je obljubila 554 milijonov dolarjev. V imenu Slovenije se je donatorske konference udeležila tudi državna sekretarka na MZZ Dragoljuba Benčina, ki je udeležence seznanila s slovenskim prispevkom v višini skoraj 200.000 evrov oziroma okoli 250.000 dolarjev.
Mednarodno konferenco v podporo palestinskemu gospodarstvu za obnovo Gaze, ki ji bosta sopredsedovala Egipt in Norveška, so se odločili organizirati po uničujoči izraelski ofenzivi na območju, ki se je po 22 dnevih končala 18. januarja. Med ofenzivo je umrlo več kot 1300 Palestincev, več kot 5300 je bilo ranjenih.
Ob tem je bila na območju, na katerem živi 1,5 milijona Palestincev, obsežno poškodovana infrastruktura, uničenih je bilo več tisoč domov. Večina prebivalcev Gaze je tako tudi več kot pet tednov po koncu izraelske ofenzive še vedno brez strehe nad glavo in se bori za osnovne življenjske potrebščine.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.