Drama v nakupovalnem središču Westgate v kenijski prestolnici Nairobi, kjer so zamaskirani oboroženi moški in očitno tudi ženske včeraj streljali na obiskovalce in zaposlene, se danes nadaljuje. Potem ko je po podatkih notranjega ministrstva umrlo 68 ljudi, 175 pa je ranjenih, so strelci namreč še vedno v stavbi in zadržujejo več talcev.
Na terenu so okrepljene ekipe vojske in policije. "Število talcev ni znano, jih pa zadržujejo na več lokacijah," so sporočili iz kenijskega centra za nacionalne katastrofe. "Pregledali in zavarovali smo zgornja nadstropja nakupovalnega centra, napadalci so trenutno v pritličju ali kletnih prostorih," so še dodali. Iz stavbe, iz katere je bilo slišati novo streljanje, so do zdaj evakuirali več kot tisoč ljudi.
Policisti so sporočili, da je bila večina talcev že rešenih, pogajanja pa potekajo naprej. "Osvobodili bomo vse ujete in temu naredili konec. Seveda ne moremo razkriti podrobnosti, lahko pa povemo, da delamo vse, kar je v naši moči, da bo stvar čim prej končana. Ne smemo hiteti, " je dodal njihov predstavnik. Policisti so medije pozvali, naj bodo previdni pri poročanju, saj imajo storilci najverjetneje dostop do interneta in lahko iz njihovih zapisov sklepajo, kaj namerava storiti policija. Kljub temu je v javnost pricurljala informacija, da se policisti in vojaki pripravljajo na "odločilni udarec", ki bo naredil konec teh drami.
Na pomoč kenijskim silam pa so se napotili tudi pripadniki izraelskih posebnih enot. Nakupovalno središče je sicer v delni izraelski lasti in to naj bi bil tudi eden od razlogov, da je postalo tarča napada islamistične milice.
Kot je znano, je med 10 in 15 napadalcev v neprebojnih jopičih v soboto zavzelo nakupovalni center, priljubljeno središče bogatejših Kenijcev in tujcev, ki živijo in delajo v okolici, in začelo streljati, uporabili so tudi granate.
Priča: Prišli so in rekli: Če ste muslimani, vstanite. Prišli smo vas rešit
Več prič je povedalo, da so napadalci sporočili, da lahko muslimani mirno odidejo iz stavbe, saj so njihova tarča pripadniki drugih religij oziroma nemuslimani.
"Slišali smo tri eksplozije pred stavbo, kar naenkrat pa še streljanje. Ljudje so se začeli sklanjati in skrivati, veliko je bilo ustreljenih medtem, ko so poskušali pobegniti," je za Sky News opisala Saadia Ahmed. "Slišala sem dva napadalca – pogovarjala sta se v jeziku, ki je zvenel kot arabščina ali somalščina. Videla sem ljudi, ki so vstali, povedali nekaj besed v arabščini in napadalci so jih izpustili. Videla sem, kako so ustrelili otroke in starejše. Ne razumem, zakaj bi kdo ustrelil petletnega otroka. Streljali so povsem naključno, na vsakega, ki je poskušal pobegniti ali na vsakega, ki ni znal recitirati muslimanske molitve," je dodala.
"Prišli so in rekli: Če ste muslimani, vstanite. Prišli smo vas rešit," pa je povedal Elijah Lamau. Muslimani so vstali in odšli z rokami, dvignjenimi v zrak, napadalci pa so takoj za tem ustrelili dva nemuslimana.
Odgovornost za napad je že včeraj prevzela skrajna islamska skupina Al Šabab, ki je postala še posebej dejavna po vstopu kenijske vojske v Somalijo. Kot je sporočilo njihovo vodstvo, so kenijske oblasti večkrat opozorili, naj umaknejo svojo vojsko iz Somalije ali pa naj se pripravijo na resne posledice. Po njihovih besedah naj bi bilo talcev v nakupovalnem središču najmanj 36.
Številni obsodili napad: zloben, strahopeten in brutalen
Kenijski predsednik Uhuru Kenyatta je v televizijskem nagovoru ljudstvu dejal, da je Kenija že premagala teroristične napade in jih bo spet. "Naše varnostne sile bodo nevtralizirale napadalce in zavarovale nakupovalno središče. Hodijo od trgovine do trgovine in jih iščejo. Terorizem je filozofija strahopetcev. V naši državi hočejo povzročiti strah, a ne bomo dovolili, da nas ustrahujejo," je dejal. "Našli jih bomo, kamor koli bodo šli. Dobili jih bomo in jih kaznovali za ta gnusen zločin," je še dejal in dodal, da je v napadu tudi sam izgubil družinskega člana.
Kenyatta, ki je v napadu izgubil nečaka in njegovo zaročenko, pa je kasneje še sporočil, da so v skupini, ki je izvedla napad, tudi ženske. Po informacijah dopisnika BBC-ja naj bi bila ženska celo vodja skupine.
Somalijski predsednik Hasan Šejk Mohamed je izrazil solidarnost s Kenijci in dejal, da Somalijci še predobro poznajo ceno takšnega nasilja.
Napad je soglasno in "najostreje" obsodil tudi Varnostni svet ZN. Vseh 15 članic VS je obsodilo "vse oblike terorja" in napovedalo boj proti vsem oblikam terorizma. Ameriški državni sekretar John Kerry je dejal, da "je teroristični pokol toliko nedolžnih žrtev srce parajoč dokaz, da v našem svetu obstaja nepopisno zlo, ki lahko v trenutku uniči življenje". ZDA pričakujejo, da bodo "storilci tega dejanja pripeljani pred roko pravice", pri čemer so kenijski vladi ponudili vso pomoč.
Britanski zunanji minister William Hague, ki je dejal, da je šlo za "posebej zloben, strahopeten in brutalen napad", je sporočil, da se je zaradi dogajanja sešel vladni odbor za izredne razmere. Poleg tega je London na pomoč konuzularnemu osebju v Nairobiju poslali posebno diplomatsko skupino za odzivanje.
KOMENTARJI (382)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.