V švicarskem smučarskem središču Davos se je v sredo z govorom nemške kanclerke Angele Merkel uradno začel 35. Svetovni gospodarski forum (WEF), ki se ga udeležuje več kot 2300 politikov, gospodarstvenikov, akademikov in predstavnikov nevladnih organizacij z vsega sveta. Petdnevno srečanje, na katerem bodo razpravljali o aktualnih gospodarskih in političnih temah, se je začelo z razpravo o oskrbi z nafto in njenih cenah ter z zagotovili Kitajske, da bo skušala povečati domačo potrošnjo.
Zasedanje WEF je letos tematsko namenjeno predvsem visokim cenam nafte, novim poslovnim modelom, iranskemu jedrskemu programu in novim razmerjem moči v Aziji, predvsem vse večji gospodarski in politični moči Kitajske in Indije. Veliko pozornosti bo deležen tudi poskus ministrov za trgovino več kot 25 držav, da v Davosu poiščejo pot iz mrtvila, v katerega so zašla pogajanja o nadaljnjem sproščanju svetovne trgovine.
Ekonomisti so se na eni prvih okroglih miz WEF v sredo strinjali, da bo v letu 2006 ključno vprašanje preskrba z nafto in manj njena cena. Če bi se pojavile motnje v preskrbi, bi te imele veliko resnejše posledice za svetovno gospodarstvo kot pa visoke cene nafte, ki smo jim bili priča v letu 2005, so prepričani ekonomisti. Cene nafte bodo še visoke, saj jih spodbuja povpraševanje po tej surovini, predvsem Indije, Kitajske in ZDA.
Medtem so predstavniki Kitajske izpostavili prizadevanja te gospodarsko vse močnejše države za mehko vključitev v svetovno gospodarstvo. S tem so skušali pomiriti vlagatelje, da zaradi visoke kitajske gospodarske rasti, ki je lani dosegla kar 9,9 odstotkov, ne bo prišlo do večjih šokov. Kitajsko gospodarstvo bi namreč ob šibki domači potrošnji lahko povzročilo neuravnoteženost svetovnega gospodarstva.
Kitajska je trenutno sicer povsem odvisna od izvoza, torej potrošnje v trgovinskih partnericah, predvsem v ZDA in Evropi, ter investicij.
Za bolj uravnoteženo svetovno gospodarsko rast je po mnenju ekonomistov potrebno okrepiti domačo potrošnjo in omejiti potrošnjo v ZDA. Udeleženci WEF so izpostavili tudi problematiko menjalnega tečaja kitajskega juana, saj Kitajska vodi zmerno denarno politiko in se izogiba kakršnim koli napovedim, kdaj naj bi juan postal bolj fleksibilen.
Na uvodni slovesnosti, s katero se je zasedanje tudi uradno začelo, je spregovorila nemška kanclerka Angela Merkel, ki je dejala, da so pri spopadanju z brezposelnostjo in počasno gospodarsko rastjo v Nemčiji potrebni uravnoteženi in ustvarjalni ukrepi ter zagotovila, da bo Nemčija z reformami pomagala Evropi, da ta kljub močni konkurenci iz Azije znova postane najbolj dinamična celina.
Merklova je prišla v Davos takoj po vladni napovedi za nemško gospodarstvo, da naj bi to v letu 2006 doseglo 1,4-odstotno gospodarsko rast, kar naj bi bilo dovolj za zmanjšanje visoke, 11,1-odstotne brezposelnosti. Dodala je, da je doseganje nemškega cilja, da do leta 2010 raziskavam in razvoju nameni tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP), odvisno od politikov in vodilnih poslovnežev, ki bi morali "ustvariti okvir, ki bo to omogočal".
Merklova je opozorila tudi na to, da so ljudje izgubili zaupanje v politike glede njihovih zmožnosti oblikovanja globalizacije ter tako namignila na množične demonstracije protiglobalistov, ki se ponavadi odvijajo vzporedno z zasedanji Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Poudarila je, da kljub temu še naprej verjame, da je svobodna trgovina prava pot za naprej. "WTO je pomembna, saj vsi potrebujemo svobodno trgovino, vključno z novimi državami, ki bi jim morali dovoliti sodelovati. Razvoj je pomemben za vse, zato bo Nemčija do leta 2007 namenila 0,7 odstotka svojega BDP razvoju," je dejala Merklova.