
Pakistanski zdravnik Šakil Afridi, ki naj bi ameriški obveščevalni agenciji Cia pomagal najti Osamo bin Ladna, je bil v Pakistanu zaradi izdaje obsojen na 33-letno zaporno kazen. Obsojen je bil za izdajstvo, ker naj bi informacije pridobival z lažnim programom cepljenja proti virusu hepatitisa B. Obsodili so ga na podlagi plemenskega pravosodnega sistema v okrožju Kiber, plačati pa bo moral tudi globo v višini 3.500 dolarjev. Če globe ne bo plačal, bi lahko njegovo kazen podaljšali še za tri leta.
Januarja je ameriški obrambni minister Leon Panetta potrdil, da je Afridi pri iskanju bin Ladna pomagal zbirati DNK-vzorce. Hkrati pa je dejal, da njegovo dejanje ni bilo izdajalsko. Tudi ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton je že pozvala k izpustitvi Afridija, saj "je deloval v interesu Pakistana in ZDA".
Pomagal naj bi dobiti vzorec enega izmed otrok, ki so živeli v hiši skupaj z bin Ladnom. Tako so lahko ugotovili, ali gre za njegovega sorodnika. Za zdaj ni znano, ali je zdravnik vedel, kdo je bil tarča agentov Cie.
Osamo bin Ladna so pripadniki ameriških posebnih enot Navy Seals ubili 2. maja lani v njegovi utrdbi v pakistanskem mestu Abotabad. Umor bin Ladna je povzročil spor med ZDA in Pakistanom, ki enostransko akcijo ameriške vojske vidi kot kršitev suverenosti države. Hkrati Islamabad trdi, da bi vsaka država obsodila ljudi, za katere bi se izkazalo, da so vohunili za tuje obveščevalne službe.
Od takrat je tudi vse manj sodelovanja ameriških in pakistanskih obveščevalnih služb v boju proti skrajnežem. Obsodba Afridija bi lahko vplivala tudi na pogovore za ponovno odprtje koridorjev za oskrbo koalicijskih sil v Afganistanu. Pakistan jih je zaprl novembra lani, ko so zračne sile Nata v napadu med Pakistanom in Afganistanom ubile 24 pakistanskih vojakov.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.