Vročinski valovi, deževna obdobja, potresi, vulkani, ki v zrak puhajo dim ... Vse to je mogoče videti na Zemlji, a če mislite, da naš planet ponuja nenavadne pogoje, pomislite še enkrat, pravijo znanstveniki, ki so izbrskali deset planetov s tako neugodnim "vremenom", da so vremenske nevšečnosti na Zemlji videti kot lahna poletna sapica.
Še malo pred 20. stoletjem so bili znanstveniki prepričani, da bi bilo na tem planetu mogoče živeti. Namesto tega fizik Steve Tufte pravi, da je to "pekel, o katerem je pisal Dante". Planet ima največ vulkanov v našem sončnem sistemu, večino površja pokriva lava, povprečna temperatura pa je okoli 450 stopinj Celzija. Za piko na i 96 odstotkov atmosfere planeta sestavlja ogljikov dioksid.
Najbrž bo dovolj podatek, da na tem planetu namesto dežja dežuje kamenje, pravijo znanstveniki. Dodajo, da je na planetu, ki je 1,5-krat večji od Zemlje in od nje oddaljen 489 svetlobnih let, povprečna temperatura okoli 2500 stopinj. Površje večinoma pokrivajo lava in vulkani.
Gre za planet, ki je od Zemlje oddaljen 750 svetlobnih let. O njem ni veliko znanega, le to, da je najtemnejši doslej znan planet. Vzrok teme ni znan, znanstveniki med možnimi vzroki naštevajo pomanjkanje oblakov, ko odbijajo svetlobo ali prisotnost kemikalij, ki v atmosferi vpijajo svetlobo. Čeprav je temno, pa ni mrzlo. Povprečna temperatura je okoli 980 stopinj Celzija.
Temu so "šteti dnevi". Do njegovega konca res še manjka nekaj milijonov let, gre za eksoplanet, ki ga zvezda, okoli katere kroži, počasi, a vztrajno srka vase. WASP-12b, ki je od Zemlje oddaljen 867 svetlobnih let, je izjemno vroč, saj je od svoje zvezde oddaljen manj kot dva milijona kilometrov (razdalja med Zemljo in Soncem je 150 milijonov kilometrov), da jo obkroži, pa potrebuje le 25 ur. Povprečna temperatura na WASP-12 je okoli 2500 stopinj Celzija. Zaradi velike bližine se planet ne le močno segreva, ampak tudi napihuje, močna gravitacija zvezde deformira, zaradi česar je podoben žogi za ragbi.
Če bi bilo tam mogoče živeti, bi lahko opazovali dvojni sončni zahod. A kaj, ko sta sonci precej manjši in hladnejši od našega, zaradi česar je na planetu izjemen mraz. Povprečna temperatura se giblje med -73 in -101 stopinje Celzija. Planet je od svojih sonc oddaljen 105 milijonov kilometrov, za pot okrog njiju pa potrebuje 229 dni.
Le ena noč in na tem planetu bi se zbudili leto starejši. Za pot po tiru okoli svoje zvezde namreč potrebuje le 20 ur. Od našega sončnega sistema je Kepler-10b oddaljen 560 svetlobnih let, po ocenah Nasinih strokovnjakov pa naj bi bila dnevna temperatura okoli 1370 stopinj Celzija. Keplerjeva zvezda je starejša od našega Sonca. Njena starost je ocenjena na 11,9 milijarde let, medtem ko je naše osončje staro 4,5 milijarde let.
Gre za brezdomni planet brez kakršnih koli gravitacijskih vezi. Star je med 50 in 120 milijonov let in ima temperaturo okrog 400 stopinj Celzija. Predvidevajo, da je bil osamljeni planet izvržen iz širše skupine v času svojega nastajanja.
8. Kepler 7-b
Eksoplaneta se je prijel tudi vzdevek "stiroporast planet", saj je krogla vročega vodika in helija 1,5-krat večja od Jupitra, a tehta le polovico njegove mase. Ker je izjemno odbojen, ga znanstveniki primerjajo z "disko kroglo". A vendar si v tej diskoteki ne želite plesati, saj je peklensko vroče – okoli 2500 stopinj Celzija.
9. HD 189733b
Eksoplanet je od nas oddaljen okoli 63 svetlobnih let, kar pomeni, da je skoraj "sosed", pa še na prvi pogled je precej podoben našemu planetu. A tukaj je tudi konec podobnosti. Povprečno naj bi bilo na planetu več kot 1000 stopinj Celzija, veter pa piha z nepredstavljivo hitrostjo več kot 7000 kilometrov na uro. Razmere so še slabše, ker tam namesto dežja dežuje steklo. Planet namreč ni moder zaradi vode oziroma oceanov kot Zemlja, ampak zaradi oblakov, ki vsebujejo silikatne delce. Ti na vročini kondenzirajo in tvorijo se majhne steklene kapljice. Planet je od svoje zvezde oddaljen le 4,7 milijona kilometrov, to pa je tako blizu, da je gravitacijsko povsem priklenjen nanjo. Ena stran je tako vedno osončena, druga pa vedno v temi. Temperaturna razlika med eno in drugo stranjo je kar 260 stopinj Celzija, to pa je tudi razlog za vedno prisoten močan veter.
10. Kepler - 13b
Če bi živeli tukaj, bi bilo precej podobno, kot če bi hodili po razbeljeni peči. Le da tukaj ni po čem hoditi, saj ni trdne površine. Plasti površja sestavljajo vroče plasti plina, temperatura pa je le malo pod 3000 stopinjami Celzija, kar Kepler-13b uvršča med najbolj vroče eksoplanete, kar so jih odkrili.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.