
Avstrija se spominja 30. obletnice najhujšega terorističnega napada na svojih tleh, napada na konferenco Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC), ki ga je 21. decembra 1975 s petimi pomočniki na sedežu organizacije na Dunaju izvedel zloglasni terorist Ilich Ramirez Sanchez, bolj znan po imenu Carlos oziroma Šakal. Teroristi so tedaj oboroženi do zob vdrli v stavbo OPEC, ubili tri ljudi in zajeli 62 talcev, med njimi 11 ministrov za nafto.
Ko je skupina teroristov vdrla v stavbo sedeža OPEC, sta pod njihovimi streli takoj padla iraški varnostnik in avstrijski policist. Kasneje so v stavbi odkrili še truplo libijskega delegata.
Skupina teroristov, ki se je poimenovala "Roka arabske revolucije", je nato prisilila avstrijske oblasti, da so po radiu vsaki dve uri prebirali njihovo sporočilo, ki je obsegalo šest strani in pol. V njem so opozarjali, da arabskemu ljudstvu grozi "nasilna zarota" sionizma, pod katero je pokleknil svet. Pri tej zaroti pa naj bi sodelovala ne le "ameriški imperializem" in "sionistični agresorji" (Izrael), ampak tudi na kapitulacijo pripravljene vlade v arabskem svetu. To naj bi letelo predvsem na tedanjega egiptovskega predsednika Anvarja al Sadata in iranskega šaha Rezo Pahlavija, ki so ju ozmerjali z "izdajalcema arabske in palestinske stvari".
Teroristi so se nato začeli pogajati, da bi lahko pobegnili iz države. Pri tem so od Dunaja med drugim zahtevali letalo, v nasprotnem primeru pa so zagrozili, da bodo vsakih petnajst minut ustrelili enega talca. Zatem so se dogovorili, da bodo izpustili vse avstrijske oziroma v Avstriji živeče talce, v zameno pa so ugrabiteljem dovolili pobeg v Alžirijo. Tja so poleteli 22. decembra zjutraj, s seboj pa vzeli 33 talcev. Te so nato v Alžiriji izpustili, alžirske oblasti pa so jim omogočile varno pot v Libijo.
Carlos se je skrival več kot 20 let
Libijo s polkovnikom Moamerjem el Gadafijem na čelu sicer sumijo, da je bila naročnik napada na konferenco OPEC. Dokaz za to naj bi bil, da so teroristi nazadnje pobegnili v Libijo, kjer se je za njimi za več kot 20 let izgubila vsaka sled, prav tako pa naj bi jim Tripoli zagotovil načrte varovanja sedeža OPEC. Obtožbe sicer niso bile nikoli dokazane, so pa pomagale pri osamitvi Libije, ki so jo zaradi terorističnega napada na ameriško letalo nad škotskim Lockerbiejem 1988, ko je umrlo 270 ljudi, doletele sankcije Združenih narodov.
Carlos se je dolga leta skrival roki pravice, nazadnje pa so ga leta 1994 v Sudanu prijeli francoski specialci. Tri leta kasneje so ga v Franciji obsodili na dosmrtno ječo. Obsojen je bil zaradi napada na OPEC, pa tudi drugih terorističnih napadov na francoske cilje.