3,12 milijona volilnih upravičencev je za štiriletni mandat volilo poslance spodnjih domov parlamentov BiH in obeh entitet ter tričlansko predsedstvo BiH. V Republiki srbski so izbirali še predsednika in podpredsednika entitete, v Federaciji BiH pa še poslance desetih kantonalnih skupščin.
To so bile druge volitve po vojni v BiH (1992–1995), ki so jih organizirale same oblasti BiH. Volilni upravičenci so izbirali med 8730 kandidati 39 strank in 11 koalicij ter 11 neodvisnimi kandidati. Okoli 30.000 volivcev je lahko glasovalo v 22 državah v tujini.
Visoka volilna udeležba
Splošnih volitev v Bosni in Hercegovini se je danes udeležilo 54,91 odstotka volilnih upravičencev, je sporočila osrednja volilna komisija. Pri tem je predsednica komisije Irena Hadžiabdić na novinarski konferenci v Sarajevu poudarila, da gre za najvišjo volilno udeležbo po letu 2002, odkar obstaja osrednja volilna komisija.
Na splošnih volitvah pred štirimi leti je bila volilna udeležba 54,8-odstotna.
Hadžiabdićeva je še povedala, da so prejeli 52 pritožb. Od tega se jih sedem nanaša na kršitve volilnega molka zaradi razdeljevanja volilnih letakov in volilne propagande.
Dodala je, da se omenjeni podatki o volilni udeležbi nanašajo na podatke do 19. ure, ko se je zaprla velika večina volišč po državi, da pa je nekaj volišč v Zenici, Tuzli, Zvorniku, Tešnju, Nevesinju, Bugojnu in občini Center Sarajevo bilo več kot uro po zaprtju volišč še odprtih zaradi velikega števila volivcev.
Večjih sprememb ni pričakovati
Kot so pokazale javnomnenjske raziskave pred volitvami, večjih sprememb ni pričakovati, tako da naj bi bili znova izvoljene stranke in politiki, ki so že sedaj na oblasti.
Haris Silajadžić, ki se mu po anketah obeta vnovična izvolitev za bošnjaškega člana predsedstva BiH, je danes pozval k "večji demokraciji in manjši etnokraciji" v BiH. Njegov tekmec Bakir Izetbegović, sin pokojnega predsednika BiH Alije Izetbegovića, pa je ob oddaji glasovnice poudaril, da gre za najpomembnejše volitve po vojni v državi. "Smo na križpotju. Bodisi se bomo začeli vzpenjati bodisi bomo zdrsnili navzdol," je dejal.
Med 20 kandidati za tričlansko predsedstvo BiH se sicer znova obeta tudi izvolitev hrvaškega člana Željka Komšića (SDP BiH) in srbskega Nebojše Radmanovića (SNSD).
Ankete so tudi pokazale, da Socialdemokratska stranka BiH (SDP BiH) Zlatka Lagumdžije in Stranka neodvisnih socialdemokratov (SNSD) premierja Republike srbske Milorada Dodika uživata največjo podporo volivcev. Sledita ji bošnjaška Stranka demokratske akcije (SDA) in hrvaška stranka HDZ BiH.
Uprava policije v Federaciji BiH pa je sporočila, da je na območju entitete prišlo do osem manjših, predvsem verbalnih incidentov na voliščih med volivci in člani volilnih komisij, ki pa poteka volitev niso ovirali.
Potek volitev so ob domačih nadzirali tudi mednarodni opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi in Sveta Evrope.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.