Tujina

29 mrtvih v bombnem napadu v Rijadu

New York/Rijad, 13. 05. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

V glavnem mestu Savdske Arabije Rijadu so v ponedeljek ponoči, nekaj ur pred obiskom ameriškega državnega sekretarja Colina Powella, odjeknile štiri eksplozije. Samomorilski napadalci so z avtomobili-bombami napadli stanovanjske predele, kjer živijo predvsem tujci. Ubitih naj bi bilo najmanj 29 ljudi, ranjenih pa približno 200.

Napadalci so si dostop do zastraženih poslopij utrli s streljanjem, nato pa so s tovornjaki, naloženimi z razstrelivom, trčili v zgradbe.

Sprva so slišali tri glasne eksplozije v stanovanjskem predelu, nato pa še o četrto pred sedežem ameriško-savdskega podjetja Siyanco. Pred tri stanovanjske komplekse - Garnata, Išbilija in Kordoba, v katerih so bili nastanjeni tuji državljani.

Ure v eni od uničenih stavb so se ustavile nekaj pred polnočjo v ponedeljek zvečer – kazala je 23 in 28 minut. Savdski predstavniki so potrdili le tri eksplozije. Po poročanju arabske televizijske postaje Al Džazira so v noči na torek odjeknile skupno štiri eksplozije. Od tega so tri eksplodirale istočasno, četrta pa približno dve uri kasneje pred nekim ameriško-savdskim podjetjem.

Prizorišče razdejanja: Avtomobili bombe so eksplodirali na štirih različnih lokacijah v savdskem glavnem mestu
Prizorišče razdejanja: Avtomobili bombe so eksplodirali na štirih različnih lokacijah v savdskem glavnem mestu FOTO: POP TV

Med trupli, ki so jih doslej našli, naj bi bilo devet trupel samomorilskih napadalcev. V napadih je po zadnjih podatkih umrlo 29 ljudi, med njimi deset ameriških državljanov, pet Britancev in devet samomorilskih napadalcev, je sporočilo savdsko notranje ministrstvo. Kot navajajo savdske oblasti, je bilo v štirih eksplozijah tudi 194 ranjenih. Nekateri ranjeni so v kritičnem stanju, v večini primerov pa gre poleg Američanov, še za Avstralce, Špance, Japonce, Britance in Nizozemce.

Po besedah tiskovnega predstavnika ministrstva so bili v napadu v stanovanjskem kompleksu Al Hamra, kjer živijo pretežno tuji državljani, ubiti štirje savdski državljani, dva Filipinca, Libanonec, Švicar in dva jordanska otroka. Osem ljudi, med njimi sedem ameriških in en savdski državljan, je umrlo v napadu na kompleks, kjer živijo uslužbenci ameriškega podjetja Vinell. V tretjem napadu na kompleks Al Jadaual pa sta umrla dva savdska državljana.

Savdski notranji minister, princ Najef Ben Abdel Aziz je dejal, da so samomorilski napad najverjetneje izvedli pripadniki teroristične organizacije Al Kaida Osame bin Ladna.

V Savdski Arabiji dela trenutno okoli 30 tisoč ameriških državljanov, ter okoli 30 tisoč britanskih državljanov, veliko pa je tudi državljanov drugih držav.

Powellov: napadi nosijo podpis Al Kaide

Ameriški državni sekretar Colin Powell je kljub nočnim samomorilskim napadom v Rijadu v skladu z napovedmi iz Jordanije prispel v Savdsko Arabijo. Powell je dejal, da eksplozije v Rijadu "nosijo podpis Al Kaide". "Tarča terorizma je lahko kdorkoli kjerkoli," je dejal Powell in dodal, da gre za grožnjo civiliziranemu svetu. "Posvetili se bomo in povečali sodelovanje s savdskimi prijatelji in prijatelji od drugod po svetu, da se poveča pregon Al Kaide in pregon terorizma," je še dejal Powell.

Posledice napada v Rijadu
Posledice napada v Rijadu FOTO: POP TV

Ob prihodu v Savdsko Arabijo je ameriškega državnega sekretarja sprejel savdski zunanji minister princ Saud, ki je izrazil obžalovanje zaradi nočnih dogodkov in ZDA ponudil sodelovanje svoje države v boju proti terorizmu. Z dnevnega reda Powellovega obiska v Rijadu so umaknili udeležbo na okrogli mizi, na kateri naj bi sodeloval skupaj s savdskimi poslovneži in mladimi.

Ameriški State Department je v začetku meseca opozoril na nevarnost terorističnih npadov v Savdski Arabiji ter posvaril Američane naj se izogibajo potovanju v to državo. Oblasti Savdske Arabije so 6. maja v Rijadu zajele večjo količino orožja in sprožile lov za 19 terorističnimi osumljenci, ki so po obstreljevanju s policijo pobegnili.

Rusi povezujejo današnji napad z včerajšnjim v Čečeniji

Eksplozija pred stanovanjskim blokom je povzročila pravo razdejanje
Eksplozija pred stanovanjskim blokom je povzročila pravo razdejanje FOTO: POP TV

Samomorilski napadi na ameriške in zahodne cilje v Rijadu in ponedeljkov napad v Čečeniji so "členi iste verige", verige mednarodnega terorizma, pa je danes ocenilo rusko zunanje ministrstvo. Kot je poudaril tiskovni predstavnik ministrstva Aleksander Jakovenko, ni dvoma, da problem terorizma ne le da ni izginil, temveč da bi se morale v boju proti terorizmu združiti vse države.

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno obrambno in varnostno politiko Javier Solana, ki se mudi na obisku v Jordaniji, je napade v Rijadu ostro obsodil. Kot je dejal po pogovoru z jordanskim zunanjim ministrom Marvanom Moašerjem, bo dogodek škodil stabilnosti in blaginji na območju.

Al Kaida že prevzela odgovornost za napad

Posledice napada v Rijadu
Posledice napada v Rijadu FOTO: POP TV

Odgovornost za napade je v sporočilu, ki so ga poslali savdskemu spletnemu dnevniku Al Madžala, prevzela mednarodna teroristična mreža Al Kaida. V omenjenem sporočilu je moški, ki se je predstavil kot Abu Mohamed Al Ablaj, zapisal, da je Al Kaida že dlje časa načrtovala obsežne operacije na območju Perzijskega zaliva, kjer so nakopičili večje količine orožja in eksploziva. Celotno besedilo omenjenega sporočila naj bi časnik, ki izhaja v Londonu, objavil v petek.

Savdska Arabija je rojstna država vodilnega svetovnega terorista Osame bin Ladena, ki ga odločno nasprotuje prisotnosti ameriških vojakov na "svetih" muslimanskih tleh. Ameriški cilji so bili doslej že dvakrat tarča terorističnih napadov v Savdski Arabiji. Leta 1995 je avtomobilska bomba ubila sedem ljudi v Rijadu, od tega pet ameriških vojaških svetovalcev, leta 1996, pa je tovornjak naložen z eksplozivom ubil 19 ameriških vojakov v vojašnici Kobar Towers v Daranu.

Od 11. septembra 2001 so savdske oblasti za sodelovanje s teroristično mrežo Al Kaida obtožile 90 Savdcev, zaprtih zaradi sumov sodelovanja z Al Kaidopa imajo okoli 250 ljudi. Sicer pa naj bi bilo izmed samomorilskih napadlcev na WTC in Pentagon septembra 2001 kar 19 savdskih državljanov.