Na hrvaškem otoku Brač je požar uničil okoli 4000 hektarjev borovega gozda, trave in nizkega rastlinja. Hrvaška uprava za zaščito in reševanje je ob 20. uri sporočila, da se stanje sicer umirja in da ni odprtega ognja. Okoli 300 gasilcev in 90 vozil ostaja v stanju pripravljenosti.
Naselja sicer niso ogrožena. To je potrdil tudi hrvaški minister za turizem Damir Bajs, ki je otok danes obiskal. Kot je dejal za hrvaško televizijo HRT je ogrožen vzhodni del otoka. Minister je poudaril, da razloga za paniko ni, prav tako pa ni niti razlogov za evakuacijo prebivalcev.
Hrvaški gasilci so sicer ocenili, da gre za največji požar na Hrvaškem letos in enega izmed najbolj zahtevnih za gašenje v zadnjih nekaj letih. Danes je na pomoč 250 gasilcem, ki so se s požarom spopadali v preteklih dneh, prišlo še 50 gasilcev. Tako so tisti, ki se z ognjem borijo že dlje časa, dobili možnost, da si odpočijejo.
Pri gašenju so si sicer danes pomagali tudi s posebno opremljenimi letali in helikopterji, težave pa so imeli zaradi gostega dima in vetra. Gasilci so sicer ocenili, da jim požara še nekaj dni ne bo uspelo lokalizirati.
Kriva peka na žaru?
Po poročanju portala Dnevnik.hr policija preiskuje, ali je bil požar podtaknjen oziroma ali je zagorelo zaradi kurjenja v naravi. Prebivalci Brača namreč trdijo, da so krivci turisti, ki da so kljub prepovedi na odprtem pekli na žaru.
Poglejte si fotografije divjanja in gašenja ognja.

Slovenec z družino predčasno domov
Naš bralec Peter, ki je počitnice preživljal na Sutivanu, je dejal, da so se včeraj predčasno vrnili domov. Bili pa so zelo blizu prizorišča požara. "Požar smo opazili v četrtek okoli 14. 45," je povedal Peter. “Celo noč z ženo nisva zatisnila očesa, ker smo bili zelo ogroženi,” je dejal. Kot je še dodal, se je požar zaradi različnih smeri vetra zelo hitro širil, po zraku pa so leteli drobci zažganih iglic borovcev in saje. “Morje, ki je nebeško lepo in čisto, je bilo črno kot kava,” je dejal. Povedal je, da se niso mogli kopati, hkrati pa niso mogli biti niti na plaži, saj je bilo vse umazano in je zelo smrdelo.
Peter je dodal, da je na Brač potoval s turistično agencijo. Pravi, da so nekateri Slovenci, ki so potovali z isto agencijo, odšli domov, spet drugi pa so ostali, saj so šele prišli, dopust pa imajo plačan za 14 dni.
Med takimi, ki ostajajo, je tudi Aleš, ki se nam je oglasil v večernih urah. Prek elektronske pošte je sporočil, da se je požar v noči na petek nevarno približal Sutivanu, a da za sam Sutivan ni bilo nobene nevarnosti. Dodal je, da je bilo v četrtek res malo saj in ožganih iglic ter da je oblak dima prekril sonce, vendar pa sam ne deli Petrovih izkušenj, da zaradi stanja ni mogel biti na plaži. "Domačini so pa tako in tako prijazni," je dodal.
Na Braču trenutno letuje približno 2000 Slovencev, ki so tja odpotovali z agencijami. Potovalne agencije zatrjujejo, da so njihovi dopustniki na varnem. "Smo v stiku z lokalnimi oblastmi, imamo pa pripravljene ustrezne načrte za vsak primer, ampak požar se gasi," je pojasnila Nataša Borojevič, predstavnica agencije Kompas. A na Braču je tudi veliko takih, ki so tja odšli v lastni režiji.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.