Tujina

22 let po Černobilu

Kijev, 26. 04. 2008 10.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mineva 22 let od najhujše jedrske nesreče v človeški zgodovini, ki se je zgodila v ukrajinski jedrski elektrarni Černobil.

Jedrsko centralo v Černobilu so dokončno zaprli decembra 2000, še vedno pa ostaja problem obnove sarkofaga, ki pokriva uničeni četrti reaktor.

Danes mineva 22 let od najhujše jedrske nesreče v človeški zgodovini, ki se je zgodila 26. aprila 1986 v ukrajinski jedrski elektrarni Černobil. Nesreča je zaznamovala vso Evropo, milijonom ljudi, predvsem v Ukrajini, Rusiji in Belorusiji, pa uničila življenja.

Nesreča se je zgodila, ko je pred 22 leti zgodaj zjutraj med izvajanjem varnostnega preizkusa eksplodiral četrti černobilski reaktor. Samo v Ukrajini, Belorusiji in Rusiji je bilo zaradi černobilske kalvarije onesnaženih več kot 145.000 kvadratnih kilometrov ozemlja, kjer posledice še vedno čuti pet milijonov ljudi.

Posledice silovitega jedrskega udara pa so takrat občutili tudi na Finskem, Norveškem, Švedskem, v takratni Jugoslaviji, Romuniji, Avstriji, Nemčiji in na Poljskem, poročajo tuje tiskovne agencije.

Kot je v poročilu iz leta 2005 ugotovil t.i. Černobilski forum, skupina, sestavljena iz predstavnikov osmih agencij ZN pod vodstvom IAEA ter ruske, beloruske in ukrajinske vlade, je neposredno zaradi izpostavljenosti sevanju doslej umrlo 50 ljudi. To so bili večinoma reševalci, ki so posredovali takoj, med in po nesreči in so večinoma umrli v mesecih po dogodku, nekateri pa tudi kasneje.

Številni so bili primeri obolenj za levkemijo, bolezni srca in ožilja, psihosomatskih bolezni in drugih bolezni, ki jih je moč pripisati nesreči.
Številni so bili primeri obolenj za levkemijo, bolezni srca in ožilja, psihosomatskih bolezni in drugih bolezni, ki jih je moč pripisati nesreči. FOTO: Reuters

Poleg tega so med letoma 1992 in 2002 odkrili 4000 primerov raka ščitnice, večinoma pri tistih, ki so bili v času nesreče otroci ali najstniki. Številni so bili primeri obolenj za levkemijo, bolezni srca in ožilja, psihosomatskih bolezni in drugih bolezni, ki jih je moč pripisati nesreči.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

madajno
26. 04. 2010 13.57
nikoli pozabila... na ta dan sem se poročila...
pkorosec
28. 04. 2008 08.49
+0
dejansko sploh ni slo za jedrsko nesreco. Temu tako pravijo le laiki. Prislo je le do eksplozije uparjalne komore, ker bil prevelik pritisk v njej. Reaktor ni eksplodiral. Izvajal se je test s katerimi so hoteli dokazati da se da s reaktorjem upravljati z minimalno energijo, vendar je sel test narobe, jedrska sredica se je zacela skokovito segrevati in inzenirji reaktorja vec niso imeli pod kontrolo. Posledica tega je bil dalec prevelik pritisk pare (vsa voda je sparela) in razneslo je zg. del reaktorja in bloka. S tem so v zrak sli radioaktivni delci in kontaminiran grafit. Ampak dodatno dejstvo je, da okrog cernobeljskega reaktorja ni bilo zadrzevalnega hrama, kakrsen je dandanes po vseh nuklearkah. Grdo je reci, da so sovjeti s jedrsko energijo delali kot svinja s mehom, bili so pac prevec zaverovani v svoje sposobnosti in je varnost lahko 100.00000 %. Seveda, teoreticno se nesreca pri upostevanju vseh varnostnih predpisov ne more zgoditi, ampak ljudje niso nezmotljivi.
blblblblb@siol.net
27. 04. 2008 11.30
Kar berem tukaj v določenih komentarjih se mi zdi totalni idiotizem. Na vetrne elektrarne ne bi mogla laufat velemesta, tako to pač je zmeraj mora bit ena nuklearka zravn. Res je da bi se lahko bolj iskoristili obnovljivi viri energije, vendar se moramo zavedat da čeprav vetrnice zgledajo velik proizvajalec glede na svojo velikost in nerodnost, predstavljajo zelo majhen delež pri proizvodnji el. energije. Prav bi bilo da bi se bolj koristili te viri energije, vendar je glede na energetsko razsipnost evropskega in ostalega sodobnega prebivalstva in industrije nemogoče zagotoviti ustavitev jedrskih reaktorjev, saj naprimer samo pri nas NEK napaja četrtino države in velik del Istre in je ena najmanjših nuklearnih elektrarn v svetu. Za obnovljive vire energije (poleg hidroelektrarn) pa velja da predstavljajo v svetu 4% delež proizvodnje el. energije in so le pesek v oči. Glede ptic: Tukaj ni vprašanje enega metra, stvar je v tem da ena vetrna elektrarna meri cca. 200 m preko vetrnice, s tem da je spodnji rob radija od zemlje oddaljen še dodatnih 30 m, vrtenje le te pa ptice, sploh roparice ki so že tako na robu izumrtja zmede ravno tako kot če je riba predolgo na suhem - čeprav je še živa, ne more plavati. Stvar ne spada v naravo in ravno tako predstavlja poseg v okolje. Po domače povedano se jim zvrti. Prav tako pa to ni stalna energija in pri to, kar bodo gradili pri nas se lahko izkaže za enako izgubo kot HE Mavčiče, kjer je bil z akumulacijskim jezerom narejen velik poseg v naravno okolje, štroma pa proizvede bore malo. Problem NE je v odpadkih, ki nastajajo pri koriščenju te energije in v stvareh ki so se zgodile v Černobilu ter v toplotnih izpustih. Veliko večji onesnaževalec so TE, saj ima ne samo zaradi kajenja raka na plučih že vsak četrti evropejec.Veliko bolj pametno bi bilo zapreti te elektrarne, kot pa NE, brez katerih sodobne civilizacije sploh ne bi bilo. Preden bleknete traparije, se o stvari najprej prepričajte kaj vse je potrebno da lahko v vtičnico pride elektrika kamor imate priklopljen računalnik... Res pa je, da nalit od vodke ne moreš upravljat NE in je potrebna velika odgovornost.
megla007
26. 04. 2008 18.40
Ja, potem pa odpadke nazaj v Žirovski vrh, kjer so rudo pridobival, pa vaju tja zraven naselit, da bosta zdrava, k dren. Vsaka medalja ima dve plati, pozitivno in negativno... tako da bi le za energijo, pridobljeno iz vetra in veternih elektrarn lahko rekli, da je zares, čista energija. Pač, bi postavili motilnike za ptice, da ne bi množičnih samomorov delal, madona, kot da ne slišijo lopatic v vetru :S, pa bi bila stvar rešena. Mislim, če lahko dajejo slike ptic na plastične protihrupne ograje, da se ptiči not ne zaletavajo, se bojo pa tud veternic izogibal. :S. Če pa že pride do množice samomorov ptic, ker ptič ne more letet 1m bolj visok v luft, ker bi mu lahko krila razcafral od naporov :S, bi pa lahko tudi motilnike na same veternice namontiral.
DarthRevan
26. 04. 2008 11.39
459261, Meki ima popolnoma prav. Jedrska energija je nejbolj učinkovita in najmanj uničuje okolje - pod pogojem da se dela po varnostnih pravilih in ne kot svinja z mehom.
Meki
26. 04. 2008 11.34
Jedrska energija je edina čista energija, ki je omembe vredna. Ostali načini so pljunek v morje. To, če pa eni ukrajinci tamle niso bili sposobni upravljat s tehnologijo, ki jim je bila dana pa še ne pomeni, da je treba bit povsod proti. Če se dela tako kot je treba, ni nobene nevarnosti.
459261
26. 04. 2008 10.44
In v Sloveniji bi gradili še blok 2:)) komej čakam 3.svetovno vojno,da počistimo umazanijo,ki tare človeštvo.