Med znanimi osebnostmi, ki so se letos poslovile, je veliko zvezdnikov iz sveta glasbe, filma, športa. Prav zato se mnogi sprašujejo, ali je letošnje leto bolj usodno za zvezdnike od povprečja. Do 19. decembra je BBC naštel 42 zvezdnikov, ki so se poslovili in o katerih so bolj obsežno poročali. To je 10 več kot lani in 26 več kot leta 2012. Do konca leta se je dolgemu seznamu pridružilo še več znanih oseb.
BBC-jev urednik osmrtnic Nick Serpell se je aprila lotil raziskovanja, da bi ugotovil, ali je letos umrlo res tako veliko slavnih oseb, kot se zdi na prvi pogled. Preveril je obdobje od 2012 do 2016 in ugotovil, da je bil v prvih treh mesecih letošnjega leta res velik porast smrti zvezdnikov. V tem obdobju je umrlo dvakrat več pomembnih ljudi kot v istem obdobju lani in kar petkrat več kot leta 2012.
Sredi decembra je Serpell preučil še obdobje od aprila do decembra in ugotovil, da celotno leto 2016 ni bilo tako usodno, kot so mnogi predvidevali. "Zadnjih šest mesecev letošnjega leta je bilo zelo podobnih enakem obdobju prejšnjih štirih ali petih let. Nismo zabeležili, da bi šlo za porast smrti za celo leto," pravi Serpell.
Do 30. decembra smo v našem uredništvu našteli okoli 150 smrti domačih in tujih znanih osebnosti z različnih področij delovanja. Med njimi so bili številni, ki so doživeli mednarodno ali svetovno slavo in še za časa življenja postali legende. O najmanj 90 tujih, približno 30 domačih in šestih znanih osebnosti z Balkana smo tudi poročali na naši spletni strani 24ur.com.
Tuji glasbeniki, ki so umrli v letošnjem letu
Mnogi glasbeniki so bili in ostali vzor številnim generacijam, njihova smrt pa je užalostila na milijone oboževalcev po svetu. Številni še niso preboleli smrti glasbenih velikanov Davida Bowieja, Princa ali Leonarda Cohena, ko je po božiču prišla novica, da je umrl tudi George Michael.
V začetku leta sta se poslovila tudi Nathalie Cole in Frank Sinatra mlajši, slavna otroka še bolj slavnih staršev, ki sta se –tako kot njuna očeta – podala v svet glasbe. Predvsem mlajšo generacijo je pretresla kruta smrt pevke Christine Grimmie. Moški jo je ustrelil po njenem koncertu na Floridi, medtem ko je delila avtograme. Tekmovalca mehiškega šova The Voice, Alejandra Jana Fuentesa, pa so umorili na poti na praznovanje svojega rojstnega dne.
Odšlo je tudi nekaj kitaristov in članov zasedb, med drugim: Rick Parfitt - kitarist zasedbe Status Quo, Glen Frey – kitarist skupine The Eagles, Paul Kantner – kitarist in ustanovni član skupine Jefferson Airplane, Pete Burns – pevec skupine Dead or Alive, Maurice White – ustanovitelj skupine Earth, Wind & Fire, Keith Emerson – britanski klaviaturist, Scotty Moore – kitarist Elvisa Presleyja.
Poslovili so se tudi Colonel Abrams – popularni pevec iz 80-ih let, Colin Vearncombe – britanski pevec, bolj znan pod umetniškim imenom Black, Merle Haggard – legendarni country pevec, Roger Cicero – nemški jazz pevec, Prince Buster – eden od začetnikov ska glasbe.
Umrl je tudi znani menedžer Robert Stigwood, ki je imel pod svojim okriljem med drugim skupini Bee Gees in Cream. Na dolgi seznam so se vpisali tudi Jerry Heller – 'zloglasni' menedžer raperske zasedbe N.W.A., George Martin – glasbeni producent legendarne skupine The Beatles in Rene Angelil – soprog in menedžer Celine Dion.
Tudi ljubitelji klasične glasbe so žalovali za nekaterimi glasbeniki. Med drugim so umrli Pierre Boulez – francoski skladatelj, dirigent in virtuoz na klavirju, Nikolaus Harnoncourt – avstrijski dirigent in Neville Marriner – priznani britanski dirigent in violinist.
Leto 2016 usodno tudi za številne tuje igralce in filmske ustvarjalce
Številni zvezdniki med filmskimi ustvarjalci so letos 'odšli med zvezde'. Tik pred iztekom leta je milijone oboževalcev princese Leie iz filmske sage Vojna zvezd presenetila smrt 60-letne igralke Carrie Fisher, ki jo je upodobila. Dan po njeni smrti je od žalosti umrla tudi njena mama Debbie Reynolds, sicer prav tako hollywoodska igralka.
V bizarni nesreči, ko ga je na lastnem dvorišču stisnil avtomobil, je umrl 27-letni igralec Anton Yelchin, znan po svoji vlogi v novi seriji Zvezdnih stez. Bitko z rakom pa je izgubil kultni igralec Alan Rickman. Leto 2016 je vzelo tudi Dana Haggertyja, ki se ga mnogi spominjajo iz serije o Grizzly Adamsu, Tonyja Burtona – znan po svoji vlogi boksarskega trenerja v filmih Rocky, Doris Roberts – igralka, ki je med drugim nastopala kot mama v seriji Raymonda imajo vsi radi, Georgea Gaynesa –igralec iz Policijske akademije, Michalyja "Micha" Meszarosa – igralec, ki je igral Alfa, Patty Duke – oskarjevka, Florence Henderson – mama iz serije Brady Bunch.
Na seznamu so med drugim še hollywoodska diva Zsa Zsa Gabor, Gene Wilder – večina se ga spomni po vlogi Willyja Wonke iz tovarne čokolade, Burt Kwouk – igralec iz filmov o Rožnatem Panterju, George Kennedy – igralec iz serije filmov Gola pištola, David Huddleston – zvezdnik filma Veliki Lebowski, Bud Spencer – zaslovel s pretepaškimi komedijami, Alan Thicke – kanadski televizijski igralec in oče pevca Robina Thickeja, Peter Vaughan – angleški igralec, ki je upodobil grajskega mojstra Aemona iz Igre prestolov, Robert Vaughn –igralca, ki je igral negativce v filmih iz 80. in 90. let, Jon Polito – ameriški igralec, ki je nastopal v filmih bratov Coen, Abe Vigoda – igralec, ki je upodabljal negativce, najbolj znan po vlogi iz filma Boter, Alexis Arquette – igralka in aktivistka, sestra igralcev Davida, Rosanne in Patricie Arquette.
Tudi ljubitelje telenovel je pretreslo nekaj smrti. Umrl je denimo Juan Carlos Serran – med drugim nastopal v Esmeraldi, pa Carlos Camara – igralec mehiških telenovel in Domingos Montagner – brazilski igralec telenovel. Umrla sta tudi francoska igralka Michele Morgan in David Gest – producent, resničnostni zvezdnik ter prijatelj Michaela Jacksona in Elizabeth Taylor.
Ljubitelji filma so žalovali tudi za številnimi režiserji. Zapustili so nas Arthur Hiller, Garry Marshall – režiser filma Čedno dekle, Ettore Scola – italijanski režiser, Abbas Kiarostami – iranski režiser, Nabil Maleh – sirski režiser, Michael Cimino – ameriški režiser in scenarist, Andrzej Wajda – poljski režiser in Curtis Hanson.
Umirali so tudi številni politiki in nekdanji svetovni voditelji
V svetu je zelo odmevala smrt dolgoletnega kubanskega voditelja Fidela Castra. Zaradi posledic možganske kapi je umrl Šimon Peres, nekdanji izraelski predsednik in Nobelov nagrajenec za mir. K večnemu počitku je legla tudi Nancy Reagan, nekdanja prva dama ZDA. Na tajskem so razglasili enoletno žalovanje za pokojnim kraljem Bhumibolom Adulyadejem. V Katarju pa so se konec oktobra poslovili od nekdanjega katarskega emirja Khalife bin Hamada al Thanija. V začetku septembra so Uzbekistanci na zadnjo pot pospremili svojega predsednika Islama Karimova, ki je umrl za posledicami srčne kapi, Ruandci pa svojega zadnjega kralja Kigelija VI. Med prestajanjem zaporne kazni je umrl tudi zadnji urugvajski diktator, Gregorio Alvarez.
Umrla sta tudi nekdanja predsednika Generalne skupščine Združenih narodov – Butros Butros Ghali in John Ashe, pa Hans-Dietrich Genscher – nekdanji dolgoletni nemški zunanji minister, Carlo Azeglio Ciampi – nekdanji italijanski predsednik ter ameriški senator slovenskega rodu George Voinovich.
Umrl je tudi ameriški konservativni vrhovni sodnik Antonin Scalia. Obama ga je označil za enega najbolj vplivnih vrhovnih sodnikov v zgodovini.
Poslovila so se legende boksa, golfa, BMX-a
Ko so v bolnišnico v Phoenixu sprejeli 74-letnega Mohameda Alija, so vsi upali, da gre le za še eno manjšo zdravstveno težavo boksarske legende, ki se je dolga leta borila s Parkinsonovo boleznijo. Vendar pa so nato kmalu sporočili, da je 'Največji' izgubil boj za življenje. Športnika, ki je navdihnil mnoge, so pokopali v domačem kraju Louisville, pogreb pa so prenašale številne televizije po svetu.
Umrl je tudi legendarni hokejist Gordie Howe, ki je pisal zgodovino tega športa v Severni Ameriki in ligi NHL in se ga je zaradi njegovega pomena za hokej prijel kar vzdevek "gospod Hokej". Leto 2016 je vzelo tudi znanega nizozemskega nogometaša Johana Cruyffa, Cesareja Maldinija – nekdanjega nogometnega igralca in trenerja Milana ter italijanske reprezentance, Carlosa Alberta – nekdanjega kapetana brazilske nogometne reprezentance, Arnolda Palmerja – ameriškega golfista, Billa Johnsona – olimpijskega prvaka v smuku iz Sarajeva 1984 in Yifterja Mirtusa – etiopskega tekača in dvakratnega olimpijskega prvaka.
V 41. letu starosti je v Severni Karolini umrl Dave Mirra, BMX legenda, znan tudi kot "čudežni deček. Zaradi zapletov, ki jih je povzročila levkemija, je umrl 28-letni Dylan Rieder, perspektivni rolkar in maneken.
Umrli so se tudi nekateri velikani literature
Konec februarja se je poslovil italijanski pisatelj in filozof Umberto Eco, ki velja za enega najboljših sodobnih italijanskih pisateljev. Njegovo najbolj znano delo je roman Ime rože. Oktobra so Italijani izgubili še enega dramatika, igralca in Nobelovega nagrajenca za literaturo, Daria Foja. Madžari so se poslovili od pisatelja in nobelovca Imreja Kertesza, Američani pa od pisateljice Harper Lee, pisatelja in pesnika Jima Harrisona ter ameriškega dramatika in Pulitzerjevega nagrajenca Edwarda Albeeja.
Ljubitelji stripov so žalovali za Gallienom Ferrijem, italijanskim stripovskim avtorjem stare šole, ki je ustvaril legendarnega stripovskega junaka Zagorja ter za Stevom Dillonom, ilustratorjem in ustvarjalcem stripa Preacher.
Na seznamu umrlih v 2016 tudi veliki humanitarci, znanstveniki ...
Svet je izgubil tudi nekaj velikih humanitarcev. Julija je umrl Elie Wiesel, priča holokavsta in Nobelov nagrajenec za mir. Njegovo vodilo je bilo, da ne smemo molčati, ko ljudje trpijo, saj molk pomaga mučiteljem, ne mučenim. Še isti mesec pa je Pakistance razžalostila vest, da je umrl veliki humanitarec Abdul Sattar Edhi, ki je svoje življenje posvetil revnim, zapuščenim in bolnim. Ustanovil je številne šole, sirotišnice in največjo nevladno mrežo reševalnih ambulant na svetu.
Konec leta se je poslovil človek, ki je rešil nešteto življenj - ameriški zdravnik Henry Heimlich. 'Izumil' je Heimlichov prijem, s katerim lahko pomagamo osebam, ki se dušijo in je sestavni del vsakega tečaja prve pomoči.
Na seznamu so tudi številni znanstveniki, denimo: John Glenn – ameriški astronavt, ki je bil prvi Američan v zemeljski orbiti in najstarejši Zemljan v vesolju, ameriški astronavt Edgar Mitchell – šesti človek, ki je stal na Luni, Egipčan Ahmed Zewall – Nobelov nagrajenec za kemijo, Vera Rubin – znanstvenica, ki je dokazala, da temna snov obstaja ter Joe Sutter – ameriški Slovenec, nekdanji vodja razvojnega programa letala Boeing 747.
Umrli sta tudi britanska arhitektka iraškega rodu, Zaha Hadid in francoska primabalerina Yvette Chauvire. 30. decembra so italijanski mediji poročali, da je umrl tudi William Salice, oče znamenitega Kinder jajca. Star je bil 82 let. Salice je bil skoraj 50 let sodelavec Micheleja Ferrera, "očeta" znamenite Nutelle in mnogih drugih sladkih produktov.
Decembra je umrl Javier Echevarria, vodja konservativne katoliške organizacije Opus Dei. Septembra pa se je poslovil eden najbolj znanih vatikanskih eksorcistov, Gabriele Amorth. Med drugo svetovno vojno se je na strani partizanov boril proti fašistom, po vojni pa postal duhovnik. Trdil je, da so bili oziroma so Stalin, Hitler in teroristi IS obsedeni s hudičem.
Slovenija izgubila režiserje, umetnike, glasbenike …
Niti slovenski ustvarjalci niso bili 'imuni' na 'smrtonosno' leto 2016. Že januarja smo izgubili pesnika, esejista, prevajalca, urednika, kritika in profesorja na Fakulteti za družbene vede, Aleša Debeljaka.
Februarja so se poslovili Dušan Velkaverh – pisec besedil in avtor številnih slovenskih zimzelenih uspešnic, Tomaž Lorenz – slovenski glasbenik, violinist, Jože Pogačnik – slovenski filmski in televizijski režiser, Franc Šetinc – slovenski politik in pisatelj ter Miloš Kovačič – eden največjih slovenskih gospodarstvenikov.
Marca so odšli Vid Pečjak – pisatelj in psiholog, Vlado Krejač – urednik Odmevov in notranjepolitične redakcije na TV Slovenija, bil je tudi nekdanji dopisnik, voditelj TV Dnevnika in direktor mariborskega radia ter Janez Zadnikar – nekdanji Delov novinar in urednik Književnih listov.
Mesec kasneje nas je presenetila novica, da je med gledališko v Skopju umrl mednarodno priznani režiser Tomaž Pandur. Maja sta se mu na seznamu pridružila Karel Pečko – akademski slikar in Fabjan Hafner – pesnik in prevajalec, junija pa še Ondina Otta Klasinc – operna pevka, Timotej Smole – glasbenik v narodno-zabavni zasedbi Ansambel Vagabundi ter Vladimir Makuc – akademski slikar, grafik in kipar.
Sredi poletja sta julija umrla Janez Bernik – slikar in akademik ter Franc Zadravec – literarni zgodovinar in akademik, avgusta pa še Ivan Urbančič – filozof in prevajalec, Aleksander Krošl – dramski igralec in Samo Hubad – starosta slovenskih dirigentov ter Mito Trefalt – nekdanji televizijski voditelj, urednik in športni reporter. Istega meseca je po zahrbtni bolezni umrl tudi Tomaž Ahačič Fogl, pevec, ki so ga mnogi vzljubili po njegovih neverjetnih nastopih v oddaji Znan obraz ima svoj glas.
Oktobra so sporočili novico, da je umrl dolgoletni zdravnik slovenske nogometne reprezentance, Vasja Kruh. Prav tako oktobra so umrli tudi nekdanji direktor RTV Ljubljana, Vlado Janžič, Dušan Fortič – nekdanji direktor Televizije Ljubljana in prvi direktor Televizije Koper Capodistria ter Krešo Omerzel – nekdanji krški spidvejist.
Novembra je je umrl tudi Matjaž Vipotnik – grafični oblikovalec in slikar. Mnoge pa je konec meseca presenetila novica o smrti Nade Krivokapić Črešnik – pionirke erotične trgovine pri nas in strokovnjakinja za spolnost. Pogumna ženska je namreč izgubila boj s težko in zahrbtno boleznijo.
V zadnjem mesecu v letu pa smo izgubili še operno pevko Vilmo Bukovec Kambič, pravnika in ekonomista Ljuba Sirca ter Saša Vuga, pisatelja, dramatika, scenarista in akademika. Umrl pa je tudi Mile Maksimović, nekdanji fizioterapevt slovenske moške in ženske rokometne reprezentance, ki je dolga leta delal tudi v taboru slovenskega rokometnega prvaka Celja Pivovarne Laško.
Tudi pri nas odmevale nekatere smrti znanih osebnosti iz regije
Na Balkanu so žalovali za izvrstnimi filmskimi igralci, ki so pustili pečat tudi na mnoge slovenske gledalce. Letošnje leto je vzelo legendarnega igralca Bato Živojinovića, ki je zaslovel po vlogi v kultnem jugoslovanskem filmu Valter brani Sarajevo. Milorad Mandić Manda, igralec, ki se ga mnogi spominjajo iz filmov Lepe vasi lepo gorijo, Mrtev hladen in Mi nismo angeli, se je zgrudil na odru, sredi predstave. Umrl je tudi Dragan Nikolić, ki je nastopil v legendarnih jugoslovanskih filmih Balkan Ekspres, Ko to tamo peva in seriji Odpisani.
Po krajši težki bolezni je v makedonski prestolnici umrla kraljica romske glasbe in humanitarka Esma Redžepova.
Bolj nenadna pa je bila smrt Ekrema Jevriča, ki je iz Youtube senzacije zahvaljujoč pesmi Kuća poso, postal zvezda srbskih resničnostni oddaj. Umrl je v New Yorku, na poti v službo, ko je v avtomobilu doživel srčni infarkt.
Umrl je tudi Marin Kovačić, nekdanji nogometaš Hajduka in trener številnih, tudi slovenskih klubov.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.