Iz Svetovnega sklada za naravo (World Wide Fund for Nature – WWF) so sporočili, da sta Nasa in ameriška vladna agencija za oceane in atmosfero (NOAA) objavili, da je bilo leto 2016 najtoplejše leto odkar izvajamo merjenja na globalni ravni. Podobne ugotovitve so pred dnevi objavili tudi evropski znanstveniki, ki so potrdili, da je bilo leto 2016 še bolj toplo kot 2015, in sicer za skoraj 0,2 stopinje Celzija. Poprečna temperatura je znašala 14,8 stopinje Celzija in od dolgoletnega povprečja odstopa že 1,3 stopinje Celzija.
'Če je bil kdaj čas za nujno ukrepanje, potem je to zdaj'
Ker gre za zaskrbljujoč podnebni trend, je Manuel Pulgar Vidal, vodja področja za podnebje in energijo pri WWF, opozoril: "Leto 2016 je bilo najtoplejše leto v zgodovini merjenj na globalni ravni. Če je kdaj bil čas za nujno ukrepanje proti podnebnim spremembam, je to zdaj. Čeprav globalno gibanje za rešitev podnebne krize raste, nas narava nenehno opozarja, da moramo dvigniti tempo."
![Karin van der Wiel z Univerze Princeton je za NOAA izdelala model, ki prikazuje, koliko manj vremensko ugodnih dni letno nas čaka do konca stoletja. Kot ugotavlja, bomo na račun pospešenega segrevanja ozračja do leta 2035 letno imeli štiri dneve manj, do konca stoletja pa kar 10 dni manj. V rjavo-oranžnih odtenkih so označena območja, kjer bo vremensko ugodnih dni manj, z modro pa območja, kjer bo vremensko ugodnih dni več.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jan2017/37e0119eee_61878769.jpg?v=d41d)
Podnebne spremembe, ki jih je povzročil človek, po vsem svetu destabilizirajo proizvodnjo hrane, povzročajo pomanjkanje vode in vse večjo nestabilnost med najbolj ranljivimi skupnostmi, opozarjajo v skladu in dodajajo, da nam narava preko pospešenega taljenja ledu na Arktiki in Antarktiki pa do uničujočih ciklonov, suš in požarov sporoča, da je čas za alarm. "Glavne gonilne sile lanskih katastrofalnih vremenskih razmer ne kažejo znakov upočasnjevanja in bodo še naprej vplivale na vremenske pogoje v letu 2017," še opozarjajo.
Po njegovem mnenju je čas, da začnemo uveljavljati Pariški podnebni sporazum in povečamo ambicije za čisto energijo v prihodnjih letih. "Moramo vzpostaviti sodelovanje zasebnega sektorja, civilne družbe ter nacionalnih in lokalnih oblasti, da bi bil naš skupni odziv močnejši in bolj ambiciozen. Rešitev tega problema bi morala temeljiti na dolgoročnih načrtih in strategijah, ki so potrebne za prehod na gospodarstvo prihodnosti – takšno, ki bo temeljilo na čistih in obnovljivih virih energije," je še poudaril Pulgar Vidal.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.