Protesti Tibetancev proti kitajski okupaciji se stopnjujejo, prav tako pa nasilni odgovori kitajskih oblasti. Iz protesta se je v pokrajini Sečuan na jugozahodu Kitajske zažgala mlada budistična nuna, kitajski policisti pa so ustrelili dva tibetanska protestnika, so sporočile skupine tibetanskih izseljencev.
20-letna nuna je zaradi posledic samosežiga umrla. To je že deveta smrtna žrtev protestnih samosežigov Tibetancev v Sečuanu od marca oz. že peta zgolj v tem mesecu, so sporočili iz organizacije Free Tibet s sedežem v Londonu.
Nuna Tenzin Vangmo je protestni samomor storila na poti v bližini njenega samostana nedaleč stran od mesta Aba oz. Ngaba po tibetansko. Po navedbah prič naj bi pred tem pozvala k verski svobodi in vrnitvi tibetanskega verskega voditelja dalajlame iz izgnanstva.
Kakšna je usoda dveh ustreljenih protestnikov, za zdaj ni znano, še navajajo v organizaciji Free Tibet. Protesti za "svobodo in Tibet" so potekali v kraju Khekor.

V organizaciji Free Tibet so opozorili na morebitno zaostritev razmer v Tibetu. "Število in pogostost samosežigov sta brez primere," je opozorila predstavnica organizacije Stephanie Brigden. Informacije z območja nakazujejo, da je vse več Tibetancev pripravljenih na samomor, da bi tako opozorili na nevzdržne in brutalne kršitve človekovih pravic Tibetancem, je opozorila.
Tudi novi politični vodja tibetanske vlade v izgnanstvu Lobsang Sangay je opozoril pred jasnimi znaki "globoke zagrenjenosti in ogorčenosti" Tibetancev. Zavzel se je za nujno reševanje njihovih problemov in to pri samih koreninah.
Brigdenova pa je še opozorila, da samosežig ni tradicionalna oblika protesta med Tibetanci. Prvi se je zgodil marca ob tretji obletnici krvavega zatrtja velikih protestov Tibetancev v Ngabi leta 2008, ko je bilo ubitih 13 tibetanskih protestnikov. Kitajske oblasti naj bi se na ta dogodek ostro odzvale.
Tako so na območju močno okrepili navzočnost varnostnih sil, ki izvajajo oster nadzor nad prebivalstvom. Prihaja do samovoljnih aretacij, racij po hišah, uvedli so številne zapore cest in omejitve gibanja, prekinjene pa so internetne in druge komunikacijske povezave, navajajo v organizaciji.
Poleg tega so Kitajci na "patriotsko prevzgojo" poslali okoli 300 budističnih menihov iz samostana Kirti, ki leži v samem središču napetosti. Iz tega samostana je bilo tudi sedem od osmih menihov, ki so se odločili za samosežig. Šest menihov so nato zaradi samosežigov obsodili na dolge zaporne kazni, so še opozorili v organizaciji Free Tibet.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.