Ko sta madžarski zunanji minister Gyula Horn in njegov avstrijski kolega Alois Mock pri madžarskem obmejnem mestu Sopron pred 20 leti zarezala v bodečo žico, se je podoba sveta bliskovito spremenila. To je bil eden prvih simboličnih znakov, da lahko postane železna zavesa, ki je kar 40 let ločevala vzhodno in zahodno Evropo, kmalu le še stvar preteklosti.
Prva slovesnost ob 20. obletnici je sicer potekala že v petek zvečer na območju med madžarskim mestom Sopronpuszta in avstrijskim St. Margarethen, kjer je 19. avgusta 1989 ob tihem soglasju madžarskih oblasti več sto vzhodnih Nemcev zbežalo v Avstrijo.
Slavnostna seja
Sicer pa so v madžarskem parlamentu pripravili slavnostno sejo, tam pa je na ogled tudi razstava fotografij iz obdobja okoli leta 1989.
Slovenski predsednik Danilo Türk je ob obeležitvi padca berlinskega zidu dejal, da je dvajset let kasneje Evropa združena bolj, kot kdajkoli v zadnjih stoletjih, širijo pa se tudi področja človekovih pravic, svobode in blaginje.
Majhne države morajo imeti možnost, da sodelujejo kot enakopravni partnerji pri oblikovanju naše skupne evropske prihodnosti, je dejal predsednik. Med glavnimi nalogami, ki čakajo Evropo, je izpostavil zlasti integracijo Zahodnega Balkana, kjer so vojne v devetdesetih letih pustile globoke brazgotine, proces celjenja ran pa še ni zaključen. Ni hitrih rešitev, potreben pa bo dolgoročen napor, je opozoril Türk in spomnil, da je tudi združena Evropa dolgoročen projekt, ki še vedno čaka na svojo definicijo v 21. stoletju.
Madžarski predsednik Laszlo Solyom pa je poudaril, da ob pogledu na celotno verigo dogodkov upravičeno in zasluženo praznujemo 27. junij kot dan, ko se je končala razdeljenost Evrope. "Imamo vse razloge, da praznujemo skupaj. Prerezana bodeča žica je bila simbol, ki je vsemu svetu pomagal razumeti, kaj se dogaja tukaj v središču Evrope," je dejal.
Poleg Türka so bili med visokimi gosti iz 30 držav tudi nemški predsednik Horst Köhler, bivši nemški zunanji minister Hans-Dietrich Genscher in bivši avstrijski kancler Wolfgang Schüssel, pa tudi predsedniki Albanije, Finske in Švice.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.