Zaradi vedno večjega števila ekstremnih vremenskih pojavov je v zadnjih 20 letih umrlo okrog 600.000 ljudi, nastala pa je tudi ogromna gospodarska škoda. Vse to je razkrilo poročilo, ki so ga v okviru podnebne konference danes predstavili v danskem Koebenhavnu.
V obdobju od leta 1990 do 2008 so največjo škodo zabeležili v Bangladešu, Mjanmaru in Hondurasu, v zadnjih 20 letih pa naj bi ekstremni vremenski pojavi, kot so tropske nevihte, tornadi, poplave in suše, povzročili za 17.000 milijard dolarjev škode.
V Bangladešu, ki je bil v zadnjih dveh desetletjih zaradi podnebnih sprememb najbolj prizadet, je leta 1991 80 odstotkov vseh nesreč povzročil en sam ciklon, zaradi ekstremnih vremenskih pojavov pa je država neprenehoma oškodovana.
Strokovnjaki medvladne skupine ZN o podnebnih spremembah (IPCC) v svojem poročilu še iz leta 2007 opozarjajo, da dvig povprečne globalne temperature povzroča več ekstremnih vremenskih pojavov, obenem pa vpliva na druge podnebne spremembe, kot so dvig morske gladine, taljenje ledenikov in podobno.
Svoje poročilo so v Koebenhavnu danes razkrili tudi vodilni svetovni vremenoslovci. Generalni sekretar Svetovne meteorološke organizacije je izpostavil, da je obdobje od leta 2000 do 2009 verjetno najtoplejše obdobje od leta 1850. Leto 2009 pa naj bi bilo po pričakovanjih peto najtoplejše leto v tem času.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.