Tujina

20.000 prebežnikov trka na vrata EU

Bruselj, 05. 04. 2011 10.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Z valom prebežnikov iz Severne Afrike se mora soočiti celotna EU, ne le tiste članice, ki so najbolj na udaru, pravijo v Bruslju, kjer razmišljajo, da bi prvič uporabili mehanizem za začasno zaščito prebežnikov.

Prebežniki na Lampedusi so nezadovoljni. V Evropi so se nadejali svobode, a so zaprti v begunskih centrih, ki močno spominjajo na zapore.
Prebežniki na Lampedusi so nezadovoljni. V Evropi so se nadejali svobode, a so zaprti v begunskih centrih, ki močno spominjajo na zapore. FOTO: Reuters
Mehanizem za skupen odziv v primeru okrepljenih migracijskih tokov

V primeru velikega navala beguncev in razseljenih oseb, ki se ne bi mogli vrniti v svoje države, bi EU lahko uporabila mehanizem, ki predvideva začasno zaščito za prebežnike v državah članicah. EU ga je uvedla po spopadih na Kosovu leta 1999, a ga do zdaj še ni uporabila. Za sprožitev mehanizma je v Svetu EU potrebna podpora kvalificirane večine držav članic, ki za zdaj ni zagotovljena.

Evropska unija bi bila v primeru še večjega vala prebežnikov iz Severne Afrike pripravljena migrantom izjemoma nuditi začasno zaščito, je dejala evropska komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström. Evropski poslanci pa so se v razpravi večinoma strinjali, da so prebežniki izziv za celotno EU, ne le posamezne članice.

Kot je povedala Malströmova, bi lahko EU uporabila poseben mehanizem, ki predvideva začasno zaščito za prebežnike v državah članicah. Osebe, ki bi jo dobile, bi imele pravico do dovoljenj za bivanje in delo, socialne pomoči, zdravstvenega varstva ter izobraževanja. Direktiva tudi omogoča združitev družin beguncev. Začasna zaščita bi veljala eno leto z možnostjo dvakratnega podaljšanja za šest mesecev.

Begunci še kar prihajajo.
Begunci še kar prihajajo. FOTO: Reuters

Val beguncev se ne ustavi

Malmströmova je ob tem zavrnila očitke Italije, češ da se EU ni odzvala na val beguncev, ki je po vstajah v severnoafriških državah pljusknil v EU, še posebej na južnoitalijanski otok Lampedusa. Pojasnila je, da je Unija v okviru agencije EU za zunanje meje Frontex sprožila operacijo Hermes, da pomaga odkrivati kriminalne združbe za migracijskimi tokovi ter da je namenila nujno humanitarno pomoč za begunce na Lampedusi in Malti.

Spomnila je, da je v EU v zadnjih mesecih prišlo 20.000 nezakonitih priseljencev iz Severne Afrike, kar za povezavo predstavlja izziv. Še posebej je po njenih besedah treba poskrbeti za tiste begunce, ki se iz političnih vzrokov ne morejo vrniti v domovino.

Na otoku je trenutno 1800 migrantov.

Na Lampeduso medtem še vedno prihajajo novi begunci. Od ponedeljka zvečer je tako na otok z več čolni prispelo okoli 850 beguncev, med njimi so številni mladoletni. Je pa z otoka ponoči odpeljala ladja z okoli 450 Tunizijci na krovu, ki jih bodo namestili v begunskih taboriščih na celini. Italijanska vlada namerava migrantom iz Tunizije podeliti začasno dovoljenje za bivanje, s čimer se bodo lahko svobodno gibali po schengenskem območju. Tunizijcem naj bi na ta način omogočili, da obiščejo sorodnike v Evropi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Audy
06. 04. 2011 14.15
Naj naredijo referendum, ste za sprejetje n-tisoč beguncev iz tretjega sveta? Če ga državljani zavrnejo, mora država to odločitev spoštovat.
Audy
06. 04. 2011 14.08
Iz dežja pod kap...
Jimi1
06. 04. 2011 13.52
hello886.... Če bi do tega prišlo bi izkoristil trenutek in po svojih močeh v državi začel izvajati "pravičnejši red"... Zaradi zaprtih možnosti za človeka dostojno delo pa sem ravno tako v pripravah na beg...za boljši jutri, ki ga v tej državi v 20 letih nisem dočakal.
victoriosus
06. 04. 2011 00.16
Njih je vse več, nas vse manj. Če pridejo non-stop oni k nam, čez 100 let nas belcev ne bo več oz. bomo le manjšina na lastni zemlji. Asimilacije praktično ni. Sčasoma bodo uredili naše države po njihovo in slej ko prej ne bomo nič drugačni od Afrike in Bližnjega Vzhoda... Takrat pa ne bo druge Evrope kamor bi lahko zbežali...
hugo12
05. 04. 2011 19.37
italijani majo tunizijce,mi mamo albance :)
hello886
05. 04. 2011 19.33
-1
lahko je vam na toplem pisat TAKOJ DOMOV. Me zanima KAKO bi vi reagirali, če bi prišlo pri nas do VOJNE in to prave vojne. Še isto minuto bi peš letali v druge države.
KmeckaFronta
05. 04. 2011 19.05
+1
kleopatra-1 jaz osebno se vsak dan držim tega principa. To je razlok zakaj rad stvari razčistim preden komu razčesnem betico. Ker se zgodi da pride do nesporazuma. Zlato pravilo je po mojem mnenju torej res zlato. Vendar pa ne maram izgovorov za vse izmečke, ki pobegnejo iz svoje domovine in jo zapustijo, potem pa hočejo še neke posebne pravice. Če mi za mojo lastno domovino ni toliko mar, da bi joskušal izboljšati in vzdržati tam, koliko mi bo šele mar za neko tujo državo? Naj v svojem stilu spet dam absurdističen primer: Če stvar poenačimo z romantično (ali kakršnokoli drugo medčloveško) zvezo, ako jaz zapustim svojo partnerico takrat ko me najbolj potrebuje, mar nisem izmeček? Mar lahko tista nova, ki jo imam za tolažilno nagrado pričakuje kaj boljšega? Zakaj le? Solidarnost že ima svojo težo, vendar je absurdno da nekdo zahteva naj bom solidaren do nekoga, ki ne pozna niti solidarnosti do lastnih ljudi (pa naj bodo za ali proti Gadafiju) kaj šele do drugih (ko so že prišli v italijo kot berači, prosivši miloščine pa jim prst ni dovolj, hočejo celo roko. In potem morda še drugo pa še nogi in trup in glavo in morda drugo volilno pravico, da izvolijo posebnega poslanca svoje narodnosti in kje se vse skupaj konča). Res da tole zveni že malo nestrpno, ampak ko nekdo pride na tuje, iščoč nekaj česar končno ne najde, naj se s tem sprijazni ali pa odide drugam, še naprej iščoč kar že pač išče. Če pa je vsaj nekaj moža, naj ostane doma in si to tam izbori. Meni v tej državi ni lahko in mogel bi iti na tuje in si veliko lepše postlati, pa vendar ne grem, temveč se trudim mojo domovino spremeniti na bolje. Če pa bi šel (pa ni možnosti, saj preveč ljubim našo prelepo Slovenijo), bi se prilagodil domorodcem. Nazadnje ko so priseljenci prišli na tuje in se niso prolagodili lokalnim običajem so namreč izumrli indijanci (tisti temnopolti mafijci, ki si v Vegasu lastijo par igralnic namreč niso praci indijanci). Pa mi povej če podpiraš to?
kataklyst
05. 04. 2011 18.39
na mmcju so pa rekl d jih je 300.000!!! kdo zdej laže??
Madyy
05. 04. 2011 17.34
+1
Zadeva je sila preprosta z temi Begunci lastna država nima nič od njih je pa vesela, da se jih je znebila nova pa ima od njih še manj same probleme, kriminal in izsiljevanje ko pa v novi zagusti pa Čao ragaci.. Kar Slovence poglejte kako so potegnili špuro iz Japonske..
Osvald
05. 04. 2011 15.55
Uboga evropa čez 100 let ne bo več nobenega belca, še na švedskem dobiš občutek kot da si prišel v Saudsko Arabijo
Izbrisani8
05. 04. 2011 15.27
Spet ste se zmotili ni 20.000, ampak 20.000.000! Vse na ladjo, spustit sredi južnega Atlantika, pa naj plavajo od koder so prišli.
kleopatra-1
05. 04. 2011 15.09
-2
Madyy05.04.2011, 15:031 Zadeva je sila preprosta nazaj domov.. In to Takoj... --- Kam domov?!?! Tudi Slovenci, ki nimamo vojne, iščemo kruh v tujini. Vedno več. Če bi znali kdaj pogledati situacije v smislu "kaj pa če bi se zgodilo meni", bi morda lahko celo obnovili eno izmed moralnih vrednot, ki se imenuje solidarnost. Ampak v Sloveniji in med Slovenci je to neznani pojem.
Madyy
05. 04. 2011 15.03
+2
Zadeva je sila preprosta nazaj domov.. In to Takoj...