Dan po zastrašujoči in tudi spektakularni eksploziji meteorita v atmosferi nad rusko regijo Čeljabinsk tam poteka velika akcija čiščenja terena, v kateri sodeluje okoli 9000 ljudi.
V udarnem valu, ki je bil posledica eksplozije, je bilo poškodovanih 1200 ljudi, med njimi 200 otrok. Pomoč poškodovanim je že odredil tudi ruski predsednik Vladimir Putin.
Nebesno telo je ob vstopu v atmosfero eksplodiralo devetkrat, nato pa na višini okoli 20 kilometrov ob 9. uri in 20 minut po lokalnem času dokončno razpadlo.
Zaradi udarnega vala je poškodovanih veliko zgradb, lomila so se okna in vrata, prav delčki stekla pa so poskrbeli za največ poškodb. Po prvih ocenah je v Čeljabinsku skupaj poškodovanih 4000 objektov. Škodo ocenjujejo na okoli 33 milijonov.
"Bilo je, kot bi 20 ali 30 minut preživel sredi bojišča," je za BBC povedal eden od očividcev. "Bil sem v pisarni in skozi okno sem nenadoma zagledal blisk in zavohal dim. Zagledal sem črto dima, kot sled letala, le precej večja je bila. Nekaj minut pozneje se je odprlo okno, zaslišal sem močno eksplozijo, ki ji je sledilo še nekaj šibkejših eksplozij," je še opisal dogajanje.
Regija Čeljabinsk je sicer od Moskve oddaljena okoli 1500 kilometrov, polna je tovarn, na tem območju pa sta tudi velika nuklearka in odlagališče jedrskih odpadkov.

Oglasili so se tudi iz Nase. Po njihovih podatkih je bil premer eksplodiranega nebesnega telesa med 15 in 17 metri, meteorit pa je bil težak od 7 do 10 ton. V atmosfero je vstopil s hitrostjo okoli 18 kilometrov na sekundo.
Eksplodiral je devetkrat, do prve eksplozije pa naj bi prišlo na višini okoli 55 kilometrov. Meteorit naj bi večinoma sestavljalo železo, njegovo razpadanje pa je trajalo pičlih 32 sekund. Dokončno naj bi razpadel na višini okoli 20 kilometrov.
Nasa ocenjuje, da se je pri eksploziji sprostilo 30-krat več energije kot 6. avgusta 1945, ko je bila na Hirošimo odvržena prva atomska bomba. "Dogodki takšnih razsežnosti se povprečno zgodijo le enkrat na 100 let," je dejal Paul Chodas iz Nasinega programa za spremljanje nebesnih objektov, ki se približujejo Zemlji.
Ruski mediji so, sklicujoč se na uradne vire, poročali, da je največji del meteorita padel v zaledenelo jezero v bližini mesta Čerbakula. Kot je povedal tiskovni predstavnik ruske vojske, je tam nastal 6 metrov širok krater. Dele meteorita so v jezeru več ur iskali potapljači, a neuspešno, kot so pozneje sporočili z ruskega ministrstva za izredne razmere. V jezeru namreč niso našli nobene sledi meteorita, so pa potapljači povedali, da je bila vidljivost zelo slaba.
V analizo so sicer poslali tudi vodo iz jezera, a so analize pokazale, da so ravni radioaktivnosti ostale nespremenjene.
Ruski predsednik je sicer poudaril, da je izjemno vesel, da na poseljene dele prizadetega območja ni padel noben kos meteorita, se je pa razjezil na znanstvenike, ki niso pravočasno opozorili na nevarnost.
Znanstveniki so že zanikali možnost, da bi obstajala povezava med dogodkom na Uralu in asteroidom 2012 DA14, ki je letel mimo Zemlje včeraj na razdalji okoli 27.700 kilometrov, kar je izredno blizu.
Preberite še: Kakšna je razlika med asteroidom in meteoritom?

KOMENTARJI (373)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.