
Nasprotniki globalizacije z vsega sveta so se ob koncu drugega dela Svetovnega socialnega foruma (WSF), ki se je zaključil v venezuelski prestolnici Caracas, dogovorili za vrsto protestnih akcij proti vojni in "imperializmu". Kot so sporočili organizatorji, so med drugim sklenili, da bodo 18. marec imenovali za svetovni dan pobud proti vojni in militarizaciji.
Kritizirali so predvsem vojno v Iraku
Protestniki naj bi v prvi vrsti kritizirali vojno v Iraku, mednarodno posredovanje na Haitiju ter sklepe z vrha Svetovne trgovinske organizacije (WTO) decembra lani v Hongkongu. Dotaknili naj bi se še politike Svetovne banke in Mednarodnega denarnega sklada (IMF), pa tudi levičarskih vlad v Južni Ameriki. "Vlade, kot so v Braziliji, Argentini, Čilu in Urugvaju, pomagajo vzpostaviti ameriško prevlado na Haitiju," je pojasnila ameriška aktivistka Beverly Keene. Shode naj bi letos organizirali ob robu vseh vrhunskih srečanj.

Svetovnega foruma se je udeležilo prek 100.000 ljudi
Več kot 1800 razprav o globalizaciji, revščini in vojni, ki so se zvrstile v šestih dneh Svetovnega socialnega foruma (WSF) v Caracasu, se je udeležilo več kot 100.000 ljudi. Pod geslom Drugačen svet je možen so predstavniki skupin civilne družbe razpravljali tudi o socializmu, socialni pravičnosti, okoljskih vprašanjih, migracijah, alternativah globalizaciji ter pravicah Indijancev in homoseksualcev.

WSF je protiutež Svetovnemu gospodarskemu forumu v švicarskem Davosu, letos pa prvič poteka na treh celinah. Prvi del je bil v malijski prestolnici Bamako, drugi v venezuelski prestolnici Caracas, tretji pa bo marca v pakistanskem Karačiju.