Amnesty International razkriva nove dokaze o brutalnosti sirskega režima nad protestniki. 18-letna Zainab al-Hosni naj bi bila prva ženska, ki je umrla nasilne smrti v zaporu. Njeno truplo je mama po naključju našla v lokalni mrtvašnici.
Družina je sicer v mrtvašnici identificirala truplo njenega brata Mohammada. Tako kot Zainab so tudi njega aretirali in mučili, nato pa ubili. Zainab so obglavili, odsekali roke in odstranili kožo.
Kot so sporočili iz Amnesty International, je Zainab umrla v zaporu. "Gre za enega najbolj pretresljivih primerov smrti v priporu, ki smo jih videli do sedaj,“ so še dodali. To sicer ni prvi primer, obstajajo namreč tudi drugi primeri, ko so morale družine identificirati izmaličena trupla svojih bližnjih, ki so protestirali na ulicah, ko so jih aretirali in prepeljali v pripor. Tam so umrli na grozovit način. A primer 18-letnice je daleč najbolj grozljiv in šokanten, pravijo v Amnesty International.
Od marca, ko so se začeli protesti, so zabeležili že 103 smrti protestnikov. Od poročila, ki ga je organizacija izdala 31. avgusta, so zabeležili 15 novih smrtih primerov protestnikov, ki so bili ubiti v zaporu. Na truplih so vidni znaki nasilja.
Zainab al-Hosni so ugrabili 27. julija. Ugrabitelji so nato začeli izsiljevati njenega brata. 27-letni Mohammad al-Hosni je bil namreč glavni organizator protestov v Homsu. Ugrabitelji so zahtevali, da preneha s protivladno propagando, v nasprotnem primeru bodo njegovo sestro ubili. Nato so ga aretirali 10. septembra in ga zadrževali v priporu. Le tri dni pozneje so materi sporočili, da je Mohammad mrtev ter da lahko identificira njegovo truplo v lokalni mrtvašnici. Na truplu so bili vidni znaki nasilja, od modric na hrbtu do odtisov cigaretnih ogorkov po celem telesu. Ustrelili so ga v desno ramo, nogo in trikrat v predel prsi.
Po naključju je mati odkrila tudi izmaličeno truplo hčerke Zainab v isti mrtvašnici. Kot še piše Amnesty International, naj bi mati prisilili, da podpiše dokument, ki pravi, da je Zainab in Mohammada ugrabila in ubila ulična tolpa.
Amnesty International pravi, da je ta zgodba le še ena od številnih, ki dokazujejo, da gre za zločine proti človečnosti. To bi moralo spodbuditi Varnostni svet Združenih narodov, da opozori Mednarodno sodišče za vojne zločine na grozljivo situacijo v Siriji.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.