18-letni Savdijki Rahaf Mohamed al Kunun, ki je pobegnila od svoje družine, nato pa 'obtičala' na letališču v Bangkoku, so Združeni narodi (ZN) priznali zakoniti status begunke.
"Savdijska najstnica, ki je na begu pred lastno družino, izpolnjuje pogoje za status begunke," je sporočil Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR).
UNHCR pozval Avstralijo, naj jo sprejme
Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) je njen primer zdaj predložil v obravnavo avstralski vladi, s predlogom, da bi preučili možnost njene nastanitve. Avstralsko ministrstvo za notranje zadeve je v kratki izjavi za medije sporočilo, da bodo "prošnjo obravnavali po običajnem postopku, kot to počnejo z vsemi predlogi UNHCR", ter da avtralska vlada te zadeve ne bo več komentirala. So pa sydneyjski uradniki namignili, da bi naj bila prošnja odobrena oziroma da bi ji lahko podelili humanitarno zaščito, poroča BBC.
"Če ji bodo priznali status begunke, bomo njeno prošnjo za podelitev humanitarnega vizuma obravnavali zelo, zelo, zelo resno," pa je dejal avstralski minister za zdravje Greg Hunt, še preden je bila znana odločitev ZN. Dodal je, da je o primeru savdske najstnice v torek zvečer govoril tudi z ministrom za migracije Davidom Colemanom.

Rahaf Mohamed al Kunun je konec tedna od družine v Kuvajtu pobegnila v Bangkok in ob tem izrazila namero, da za azil zaprosi v Avstraliji. Na letališču so jo zadržale tajske oblasti in jo nameravale vrniti svojcem v Savdsko Arabijo, a se je temu uprla. Tajske oblasti so jo v ponedeljek hotele na silo vkrcati na letalo za Kuvajt, nakar se je mladenka zabarikadirala v hotelsko sobo na letališču Suvarnabhumi.
V primeru vrnitve se je namreč bala, da jo bo družina ubila. 18-letnica se je pred časom odpovedala islamu, tovrstno 'odpadništvo' pa se lahko v Savdski Arabiji kaznuje tudi s smrtjo.
Medtem sta na Tajsko prispela mladenkina oče in brat, ki pa ju ne želi videti.
Mohamed al Kununova je s svojo zgodbo, ki jo je delila preko družbenih omrežjih, pritegnila pozornost svetovne javnosti, ob tem pa postala prava senzacija. V ponedeljek pa je tako le dosegla, da so jo tajske oblasti predale v oskrbo UNHCR.
Savdska kraljevina je bila večkrat tarča kritik zaradi omejevanja pravic žensk. V državi velja sistem skrbništva, ko moški nadzorujejo in se odločajo v imenu sorodnic. Ženske pa so še vedno lahko kaznovane za 'moralne' zločine ali postanejo tarče 'ubojev iz časti', ki jih izvedejo družinski člani.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.