Ameriški predsednik Donald Trump je v petek razglasil izredno stanje zaradi nezakonitih prestopov meje in tihotapljenja mamil preko meje z Mehiko, s čimer poskuša mimo kongresa priti do dodatnega denarja za svoj zid na meji z Mehiko. Vladna statistika predsednikovih trditev o izrednem stanju ne potrjuje, saj nezakoniti prestopi iz leta v leto padajo, mamila pa tihotapijo preko uradnih mejnih prehodov, ne pa tam, kjer bi to lahko ustavil zid.
Protesti v velikih mestih niso bili množični
Trump je med petkovim govorom sam povedal, da se ne mudi in bi lahko z razglasitvijo izrednega stanja počakal, na čemer sedaj njegovi nasprotniki utemeljujejo tožbe, saj je sam povedal, da izrednih razmer ni.
Protesti po večjih mestih ZDA niso bili množični, ker gre v bistvu za to, da si Trump prisvoji okrog 6,7 milijarde dolarjev (slabih šest milijard evrov) proračunskega denarja brez odobritve kongresa in za Američane, ki so počasi že utrujeni od protestiranja, ne bo nobenih vidnih posledic. Protestiralo se je pred prazno Belo hišo v Washingtonu, ko je bil Trump na Floridi, v Los Angelesu, San Franciscu, New Yorku in Chicagu ter drugje.
Prvo tožbo so v petek že vložili trije lastniki zemljišč ob meji v Teksasu, kjer naj bi gradili zid, in okoljevarstvena skupina. V ponedeljek so predsedniku za darilo ob dnevu predsednika zvezne države dodale svojo tožbo v Kaliforniji, kar skoraj zagotavlja razplet po scenariju, ki ga je v petek opisal Trump.
Dejal je, da ga bodo tožili in bo izgubil, potem bo odločalo prizivno sodišče v Kaliforniji in bo spet izgubil, na koncu pa bo zadeva pred vrhovnim sodiščem ZDA, kjer zaradi konservativne večine pričakuje "pošten razplet".
Trump si želi z razglasitvijo izrednega stanja prisvojiti osem milijard dolarjev
Lastniki zemljišč iz Teksasa Trumpa tožijo zaradi poseganja v zasebno lastnino in kršenja ustave, slednje pa je tudi glavna utemeljitev tožbe 16 zveznih držav.
Po ustavi o razdelitvi proračunskega denarja odloča kongres, vendar pa zakon iz 70. let prejšnjega stoletja predsedniku ZDA dovoljuje uvedbe izrednega stanja, v katerem lahko po svoje razporeja sredstva. Trumpovi predhodniki so to počeli redko in le v primerih, ko je bilo jasno, da bo sledila podpora kongresa.
Trump je za zid oziroma po novem železne stebre na meji v zadnjem proračunskem dogovoru, s katerim so preprečili novo zaprtje vlade, dobil 1,4 milijarde dolarjev (1,24 milijard evrov). Zahteval je 5,7 milijarde (dobrih pet milijard evrov), z izrednim stanjem pa si želi prisvojiti skupaj z odobrenimi sredstvi okrog osem milijard (7,1 milijarde evrov).
"Predsednik je v nasprotju z voljo kongresa uporabil izgovor umetno ustvarjene krize nezakonitega priseljevanja, da razglasi izredno stanje in preusmeri denar, namenjen boju proti mamilom, vojaškim gradnjam in policijskim pobudam, v gradnjo zidu na meji z Mehiko," pravi tožba zveznih držav.
Trump grozi vojaškim poveljnikom Venezuele
Trump je v govoru o Venezueli pred venezuelskimi in kubanskimi izseljenci v Miamiju izrekel podporo samooklicanemu začasnemu predsedniku Juanu Guaidoju in zagrozil venezuelskim vojaškim poveljnikom, da bodo izgubili vse, če se ne postavijo na pravo stran in med drugim dovolijo vstop humanitarne pomoči v Venezuelo.
Generalom je sporočil, da tvegajo svojo prihodnost in življenja, ker ne bodo našli zavetišča in izhoda, ampak bodo izgubili vse. Trump si želi mirno tranzicijo oblasti, vendar pušča odprte vse opcije, kar pomeni tudi vojaško.
Trump je obsojal socializem, predsednika Venezuele Nicolasa Madura in izražal podporo Guaidoju. Vojaškim poveljnikom Venezuele, ki so še vedno na strani Madura, je pred tem grozila že tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders, ki je povedala, da ZDA vedo, kje po svetu imajo skupaj s svojimi družinami skrit denar.
"Socializem obljublja blaginjo, vendar prinaša revščino"
Jug Floride je poln kubanskih priseljencev, tam pa živi tudi okrog 100.000 priseljencev iz Venezuele oziroma njihovih potomcev. "Socializem je popolnoma razdejal Venezuelo, kjer niti največje rezerve nafte na svetu niso dovolj za prižgano luč. To se nam ne bo nikoli zgodilo. Socializem obljublja blaginjo, vendar prinaša revščino," je dejal Trump z mislijo tudi na naraščanje zahtev po večji enakopravnosti znotraj ameriške družbe.
Demokratski politiki Floride sicer opozarjajo, da Trump glede Venezuele poje eno, pleše pa drugo pesem. Predsednica demokratov Floride Terrie Rizzo je spomnila, da Trumpova vlada na primer redno zapira in izganja venezuelske prosilce za azil, ki bežijo pred lakoto in režimom, ki ga želi Trump odstraniti.
Trump je Madura in vojaški vrh obtožil, da blokirata dostop humanitarne pomoči lačnemu prebivalstvu, kar je res. Režim je pot pomoči preko meje v soboto iz Kolumbije blokiral s cestnimi zaporami. Maduro trdi, da v državi ni nobene humanitarne krize.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.