Na turistični agenciji Pisanec so povedali, da so njihovi potniki iz Sebe (Sebha v arabščini) poleteli z nočnim letom, ki jih je malo čez polnoč pripeljalo v Tripoli. Prenočili so na letališču, ker je bila varnostna situacija v mestu s strani italijanske ambasade ocenjena kot prenevarna za prevoz do hotela, je dejala Jasna Pisanec.
''Potem smo dobili tudi informacijo, da je naš hotel zaprt in da so ga izpraznili iz varnostnih razlogov. Ponoči smo mrzlično iskali rešitve, kako naše potnike iz Libije spraviti pred polnočjo med 24. in 25. februarjem, ko je bil načrtovan Jatov let v Beograd.''
Proti jutru jim je uspelo za svoje potnike zagotoviti sedeže na letalu proti Rimu in naprej proti Trstu. Agencija se je sicer angažirala in včeraj najela Adrijino letalo, ki naj bi potnike iz Sebe pripeljalo v Ljubljano, a letalo s 86 sedeži ni dobilo dovoljenja za izredni let in pristanek v Sebi.
Pisančevi turisti so okoli devetih poleteli proti Rimu, kjer so pristali nekaj pred dvanajsto. V Trst so prispeli ob 14.30.
Tudi druga skupina na poti domov
Pred kratkim pa so z MZZ prišle dobre novice. Tudi druga skupina Slovencev, ki je potovala s turistično agencijo Oskar, je dobila sedeže v italijanskem vojaškem letalu in je odšla v Rim. S tem naj bi bilo rešeno vprašanje slovenskih turistov, ujetih v Libiji, je v oddaji 24UR POPOLDNE dejal državni sekretar na Andrej Šter.
V bližini Tripolija pa naj bi bila še ena skupina Slovencev, in sicer zaposlenih v Hidromontaži, ki delajo v Libiji. To sporočilo iz podjetja je bilo sicer presenečenje za MZZ, vendar se po Šterovih besedah sedaj trudijo, da bi tudi njim zagotovili čim hitrejšo vrnitev, vendar pa stika z njimi še nimajo in se sprašujejo, kod so predstavniki podjetja hodili doslej.
V teku so množične evakuacije
Med tujimi državljani je v Libiji največ Egipčanov, Kitajcev in Turkov. Medtem ko prvi pot do Egipta zvečine iščejo po kopnem z avtobusi in osebnimi vozili, pa Kitajce in Turke njihove ambasade poskušajo iz države spraviti po morju, zemlji in zraku s čarterskimi leti.
V Libiji je po poročanju častnika China Daily več kot 30.000 kitajskih državljanov. 3000 Turkov, med njimi 10 dni star otrok, se je včeraj v Bengaziju vkrcalo na dva trajekta in se odpravilo proti Turčiji, kjer so jih po 20-urnem potovanju z nageljni pričakale pristaniške oblasti. V Libiji je okoli 25.000 Turkov, ki večinoma delajo za gradbena podjetja
Grčija je danes v Libijo poslala tri vojaška letala, da bi evakuirala svoje državljane iz Tripolija in Sebe. Proti Libiji sicer pluje tudi vojaška fregata.
Prvo skupino bosanskih državljanov – tam naj bi jih bilo 1500 – bo iz Libije evakuiralo letalo, ki pa še čaka na dovoljenje libijskih oblasti. Iz črnogorskega Bara je izplul trajekt Sveti Stefan, ki je dobil dovoljenje libijskih oblasti za evakuacijo 70 državljanov Črne gore.
Med državami, ki si tako ali drugače prizadevajo evakuirati svoje državljane, so še Britanija, Bolgarija, Francija, Indija, Iran, Irska, Italija, Japonska, Jemen, Južna Koreja, Kanada, Nemčija, Nizozemska, Romunija, Rusija, Savdska Arabija, Švedska, Tunizija, in Ukrajina.
Združene države so najele malteške trajekte, potem ko ameriškim letalom libijske oblasti niso odobrile pristanka. A tudi s trajekti Američani nimajo sreče, saj zaradi slabega vremena že dva dni ne morejo zapustiti pristanišča v Tripolisu.
Evropska unija medtem razmišlja o možnosti zagona humanitarne vojaške misije v Libiji. V EU se sicer pri evakuaciji Evropejcev iz Libije usklajujejo z drugimi državami, na primer Japonsko, ZDA in Kanado, Kitajska pa je po navedbah Evropske komisije ponudila pomoč z ladjo pri evakuaciji 500 Evropejcev.
V Libiji naj bi bilo še od 5000 do 6000 državljanov EU, večina na vzhodu Bengazija, je danes povedal tiskovni predstavnik komisije Raphael Brigandi.
EU je sicer v sredo zagnala skupen mehanizem za odzivanje na nenadne krize, ki državam članicam omogoča zbiranje in delitev sredstev, na primer ladij in letal.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.