
Po nekajdnevnih množičnih demonstracijah, kakršnih tedanja Nemška demokratična republika ni bila vajena, so komunistične oblasti v tej državi popustile in 9. novembra 1989 so prebivalci takratnega Vzhodnega Berlina lahko prvič svobodno in brez zadrževanja ali birokratskih preprek vstopili v zahodni del mesta, mimo zidu, ki je od leta 1961 delil sedanjo nemško prestolnico. Danes navdušenja ni več, vse bolj pogoste pa so razprave o napakah, storjenih pred petnajstimi leti. Spomini pa so ostali.
"Prevevala so nas čustva, sreča, pa tudi dvom, če je vse sploh res. Tega nihče ni pričakoval. Srečni smo bili tudi, ker ni bilo prelivanja krvi. Res lepa noč," se dogodka spominja Franz Müntefering s Socialdemokratska stranka.

Vzhodnonemške komunistične oblasti so 155 kilometrov dolg in skoraj 4 metre visok zid zgradile kot odgovor na vse večje število državljanov, ki so bežali v zahodno enklavo. Nedolgo po prvem svobodnem prehodu so berlinski zid porušili, z njim pa se je zrušila tudi takratna komunistična oblast v Vzhodni Nemčiji in Nemčija se je napotila po poti ponovne združitve po drugi svetovni vojni razdeljene države.
Danes, 15 let po združitvi Nemci priznavajo, da je to bil drag projekt, ki ni prinesel želenih rezultatov. Nekdanji vzhodni del je tako še vedno nerazvit v primerjavi z nekdanjim zahodnim delom, prebivalci pa se še vedno srečujejo z ekonomskimi in socialnimi problemi. V tem delu Berlina brezposelnosti raste iz dneva v dan, s tem pa tudi nezadovoljstvo ljudi. Navkljub stalnim finančim injekcijam, vrednim skoraj tisoč milijard evrov, je brezposelnost 18 odstotna. Zahodni Nemci pomoč rojakom iz nekdanjega kominističnega bloka vidijo kot nepotrebno. Prav tako delitev Nemcev na t.i. 'Ossije' in 'Wessije' (Vzhodnjake in Zahodnjake) še vedno obstaja v mnogih nemških glavah.

Z berlinskim zidom je padel eden najmočnejših simbolov hladne vojne, padec pa hkrati simbolizira tudi padec komunističnih režimov v vzhodni in srednji Evropi, ki je sledil kmalu po tem. S padcem berlinskega zidu je tako tudi Evropa stopila na novo pot.