14-letna Hannah Smith je zadnja v vrsti tistih, ki so zaradi verbalnega nasilja na spletu storili samomor.
Najstnica se je pridružila kontroverzni spletni strani Ask.fm, ki ima že več kot 65 milijonov uporabnikov, po mnenju njenega ustanovitelja pa je namenjena temu, da lahko "mladi brez zadržkov vprašajo kar koli".
Ker pa je odgovore mogoče objavljati popolnoma anonimno, običajne zavore, ki jih imajo ljudje, ko imajo njihove izjave ime in priimek, popustijo.
Čeprav na strani objavljajo že 13-letniki, torej še otroci, je prostaški, žaljiv in celo grozilen jezik del vsakdana. Z norčevanjem in grožnjami pa se nato nekateri, ki se ob objavi vprašanja niso zavedali vseh razsežnosti, le težko sprijaznijo.
Hannah, ki je na servisu objavila tudi svojo fotografijo in priznala, da se zaradi svojega videza počuti nesamozavestno, je bila tako zelo prizadeta, ker so ji komentatorji očitali, da je grda, debela, "neumna krava", ki si ne zna pravilno nanesti ličil, da je videti stara 10 let ... Tudi njen zapis o tem, da ji je za rakom umrl stric, so pospremili z zlobnim komentarjem, da si tudi ona zasluži raka ter da naj raje spije belilo in umre.
Hannah je skušala komentatorje prepričati, da je dobra, a ni zaleglo, postajalo je le še huje. Le nekaj dni pred smrtjo je nato zapisala "včasih misliš, da bi rad umrl, a v resnici si le želiš biti rešen", zlobneže pa celo vprašala, ali bi jim bilo res vseeno, če bi se ubila. Kmalu zatem so jo našli obešeno.
Stran Ask.fm so doslej povezovali že z samomori irskih najstnic Ciare Pugslex in Erin Gallagher ter britanskega najstnika Josha Unsworta.
Hannahin oče je prepričan, da bi moral biti lastnik strani, ki dopušča virtualno nadlegovanje, obtožen uboja, policistom pa bi morali omogočiti dostop do IP-naslovov zlobnežev, ki bi morali za Hannahino smrt odgovarjati. Vendar ni zakonodaje, ki bi odgovornost za nadlegovanje v virtualnem svetu kaznovala v resničnem.
Lastnik strani, registrirane v Latviji, odgovornost zanika. Pravi, da je čar njegovega servisa prav anonimnost, da morajo ljudje sami vedeti, ali je primeren za njih, da naj komentarjev, če jim niso všeč, ne berejo in da ima stran možnost sporočanja nadlegovanja. A psihologi svarijo, da mladi v zgodnjem najstniškem obdobju še niso sposobni kritičnega ocenjevanja prebranih komentarjev, svojo vrednost ocenjujejo na podlagi mnenja prijateljev in komentatorjev.
Poznavalci pa opozarjajo, da morajo biti zaradi velikih nevarnosti spleta na to, kaj tam počnejo njihovi otroci, pozorni predvsem starši, ki jim morajo po potrebi omejiti dostop, se z njimi pogovarjati o pasteh spleta, če pride do nadlegovanja pa obvestiti pristojne službe.
O tem, kaj lahko naredijo slednje, sicer ni soglasja, saj se stanje po prijavah pogosto še poslabša, zaradi nesodelovanja lastnikov portalov, ki so pri odstranjevanju prijavljenih vsebin izjemno počasni, ko gre za žaljive in škodljive vsebine, pa imajo v imenu svobode govora zelo ohlapna pravila.
KOMENTARJI (255)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.