Danes obeležujemo 14. obletnico terorističnega napada na nebotičnika newyorškega World Trade Centra, poslopje ameriškega obrambnega ministrstva (Pentagon), in strmoglavljenje letala v Pensilvaniji blizu Shanksvilla.
11. september 2001 je bil dan, ko se je zahod predramil in zavedal, da ni varen in izoliran od nevarnosti, temveč da se tudi tu lahko zgodijo hude tragedije in teroristični napadi.
Enega najbolj smrtonosnih napadov na ameriških tleh so pod vodstvom Osame bin Ladna izpeljali islamski skrajneži, povezani v mednarodno teroristično mrežo Al Kaida. To je vodilo v začetek svetovnega boja proti terorizmu. A 14 let kasneje svetovno dogajanje kaže, da boj še zdaleč ni uspešen. Čeprav posamični dogodki terjajo manj smrtnih žrtev, so teroristični napadi vedno pogostejši.
11. septembra 2001 je v terorističnem napadu umrlo skoraj 3000 nedolžnih civilistov. Zjutraj se je 19 članov Al Kaide razporedilo v štiri skupine, vsaka je imela izučenega pilota. Ugrabili so štiri potniška letala: let 93 iz New Jerseya, let 77 iz Washingtona ter leta 175 in 11 iz Bostona. Letala so izbrali, ker so preko ZDA letela v Los Angeles ali San Francisco, zato so imela dovolj goriva, da so teroristi lahko povzročili kar največjo škodo.
Medtem ko so se potniki ugrabljenih letal kaj kmalu po vzletu letal zavedali, da je nekaj narobe, pa so bili ostali prebivalci popolnoma nevedni. Dokler ni ob 8.46 uri po tamkajšnjem času prvo letalo let 11 letelo naravnost proti najvišjima stavbama v New Yorku – dvojčkoma World Trade Centra. Preden je lahko kdorkoli karkoli storil, je letalo treščilo v severno stolpnico. Najprej so se vsi spraševali, ali je nesreča rezultat pilotove napake ali okvare letala. Da bi šlo lahko za teroristično dejanje, ni padlo na misel nikomur.
A je naslednje pol ure prineslo streznitev. Ob 9.03 po lokalnem času je drugo letalo zadelo južno stolpnico, ob 9.37 uri je tretje letalo treščilo v Pentagon, četrto letalo pa je strmoglavilo na praznem polju na obrobju Shanksvilla v Pensilvaniji. Takrat je bilo več kot očitno, da so ZDA tarča natančno načrtovanega in izpeljanega terorističnega napada.
V napadu je umrlo 2977 nedolžnih ljudi.
Smrtni davek bi bil še višji, če pogumni potniki in posadka leta 73 ne bi, po tem, ko so že izvedeli, kaj se dogaja po državi, uspeli preusmeriti letala. Čeprav je v strmoglavljenju na prazno polje v Shanksvillu umrlo vseh 40 potnikov in članov posadke, so s tem preprečili strmoglavljenje na stavbo, kar bi terjalo še veliko več smrtnih žrtev.
Po napadu so ZDA in njene zaveznice razglasile vojno terorizmu. Kljub naporom so šele po desetletju našle in usmrtile Osamo bin Ladna, vodjo več terorističnih napadov po svetu. A to pravzaprav ni prineslo velike razlike in ni ustavilo organizacije, temveč je, prav nasprotno, povzročilo razvejanje te skupine na več smrtonosnih terorističnih skupin, ki so se razvile iz nje, ena med njimi je tudi tako imenovana Islamska država.
Spomin na tragedijo
Po tragediji je bilo veliko vprašanj o tem, ali naj se dvojčka zgradi na novo ali naj prizorišče napada ostane takšno kot je in naj bo spomenik vseh tistih, ki so v napadu umrli. Po temeljitem premisleku so ugotovili, da je nujno oboje.
Na mestu je zrasel Freedom tower, ob njem pa spomenik in muzej, v katerem so zapisana imena vseh ubitih v napadu.
10. septembra letos, dan pred obletnico napada, pa so postavili nov spomenik in sicer 40 pogumnim potnikom in članom posadke leta 93, edinega letala, ki zaradi hrabrih potnikov in posadke ni doseglo svojega cilja. Ti so namreč ugrabitelje prisilili, da strmoglavijo letalo, katerega tarča naj bi bil Capitol Hill v Washingtonu, na katerem ima svoj dom kongres.
V muzeju so deli razbitin in predmeti z letala, a se razstava osredotoča predvsem na potnike letala in njihove zgodbe, vključuje tudi portrete vseh 40 žrtev. Najbolj pretresljiv del razstave pa so posnetki telefonskih sporočil, ki so jih potniki pred strmoglavljenjem posneli za svoje bližnje.
Spominske slovesnosti
Spominske slovesnosti po 14 letih sledijo že ustaljenemu vzorcu z branjem imen žrtev v New Yorku, Pentagonu in Pensilvaniji.
Predsednik Barack Obama letos ne bo obiskal Pentagona, ampak bo skupaj s prvo damo Michelle zjutraj počastil spomin na napade z minuto molka, popoldne pa se bo odpravil v oporišče Fort Mead, ki gosti 51.000 pripadnikov oboroženih sil in med drugim tudi sedež Agencije za nacionalno varnost (NSA).
Tam bo opravil priložnostni govor, podpredsednik ZDA Joseph Biden pa bo v New Yorku, vendar ne na osrednji slovesnosti na Svetovnem trgovinskem centru (WTC), ampak na muzejski letalonosilki Intrepid, kjer bo sodeloval na začetku množične vožnje motoristov v spomin na žrtve napadov.
Pri stolpnici WTC1, ki je zrasla na ruševinah dvojčkov WTC, bo potekalo slovesno branje imen 2983 žrtev napadov v New Yorku, Pentagonu in Pensilvaniji 11. septembra 2001 ter žrtev prvega terorističnega napada na WTC leta 1993.
V New Yorku bodo zvečer prižgali dva reflektorja, ki bosta simbolično osvetlila nebo nad južnim delom Manhattna namesto dvojčkov WTC.
Po napadu v ZDA nič ni bilo več isto, a nič ni bilo isto niti za muslimane po svetu
Napad na ZDA pa ni prinesel sprememb le Američanom. Po napadu se je po celem svetu popolnoma spremenil odnos do vseh muslimanov. Naenkrat so ljudje po vsem svetu vse muslimane začeli dojemati kot sovražnike in tenoriste, kar pa je bistveno vplivalo in zaznamovalo na njihova življenja.
Ob obletnici napada in bolečini, ki jo je povzročil, o svoji bolečini na Twitterju govorijo tudi muslimani.
"Seveda je 11. september tragedija. Toda ali ni tragedija tudi to, da se zaradi dejanja ene skupine sovraži vse muslimane?"
Po napadu so muslimani v ZDA dojeti kot teroristi, nad njimi so pogosti zločini iz sovraštva.
"Tudi drugje po svetu so muslimani zaradi zločina, ki ga nikoli niso storili, dojeti kot sovražniki in teroristi."
"Milijardo muslimanov krivijo in nadlegujejo zaradi zločina, ki so ga storili posamezniki, ki ne predstavljajo naše vere."
"Predstavljajte si, da ste stari 9 let in vas učitelj pred sošolci sprašuje, zakaj tvoja vera zagovarja bombne napade."
"Odrasla sem brez matere, ker se je nekdo, ki je imel pištolo odločil, da mora za ta napad odgovarjati s svojim življenjem."
"Moje življenje je postalo nenehen cikel opravičevanja za nekaj, kar nisem nikoli storil, in pojasnjevanja ljudem, da nismo vsi slabi."
"Dejali so mi, da se moram opravičiti za napad, čeprav sem bila v prvem razredu."
KOMENTARJI (347)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.