Od januarja letos so v Indiji posilili že 1300 žensk. To je skoraj enkrat več posilstev kot v enakem obdobju lani, ko je bilo posiljenih 706 žensk. Še slabša je statistika pri spolnih napadih, ki se ne končajo s posilstvom. Ti so narasli za kar trikrat. S 727 primerov leta 2012 na 2844 letos, so pokazale številke vladne študije.
Čeprav je nekaj nedavnih primerov posilstev prebudilo narod in odprlo oči mnogim, se položaj v resnici ne izboljšuje, opozarjajo aktivisti. Sicer se je v državi toliko spremenila zakonodaja, da lahko posiljevalce obsodijo tudi na smrt, a na ulicah se ni spremenilo praktično nič, opozarjajo. "Čez dan nimam težav, a zvečer je precej nevarno za žensko, da gre sama ven. Še posebej po 9. uri zvečer, takrat ne morem niti na mestni avtobus. Ne počutim se varno," je življenje v Indiji za agencijo AP pojasnila 20-letnica.
In da se razmere ne izboljšujejo, ženske krivijo tudi policijo. "Policija ne daje jasnega sporočila, da se spolnih napadov in nasilja nad ženskami ne bo toleriralo. In če policija ne da jasnega sporočila, se tudi družba ne more spremeniti," opozarja aktivistka Ranjana Kumari.
A hkrati so tu tudi tisti, ki so prepričani, da situacija ni tako slaba. Prav opozarjanje na posilstva in protesti naj bi opogumili ženske, da spolne zlorabe prijavijo pristojnim. Tako ni nujno, da se je v državi povečalo število posiljenih in napadenih žensk, ampak se je le povečalo število prijav. Vsekakor pa se vsi strinjajo, da bodo potrebne generacije, da se bo v državi zares kaj spremenilo. Do takrat pa mora vladati ničelna toleranca do zločinov nad ženskami, sodišča morajo te primere obravnavati prednostno, najstrožje morajo biti tudi kazni za napadalce, so jasni.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.