Grška kriza je dobila še eno, nekoliko nenavadno poglavje. Grška vlada je v zadnjem trenutku v Bruselj poslala reformni predlog, ki bi naj državi zagotovil nov paket pomoči. Zanimiva pa je njegova vsebina. Ta je namreč izjemno podobna pogojem posojilodajalcev, o katerih so bila pogajanja pred grškim referendumom, a jih je vlada Aleksisa Ciprasa zavrnila in sklicala referendum, na katerem je večinsko zmagala zavrnitev pogojev.
Zdaj si je vlada torej očitno nekoliko premislila, Cipras pa se je znašel v nemilosti nekaj strankarskih kolegov, ki menijo, da je kapituliral. Večino včerajšnjega dneva je sicer preživel na domačih pogajanjih, kjer je politike prepričeval, da so potrebne reforme davčne in pokojninske zakonodaje. Danes pa je podobno počel še na zasedanju svoje stranke. "Ali zdaj voz potegnemo naprej vsi skupaj ali pa gremo!" naj bi strankarskim kolegom v pozivu dejal Cipras. In jih večino prepričal. "Borili se bomo, kaj pa naj," je dodal finančni minister.
Viri pri EU: predlogi dobro izhodišče za nova pogajanja
Novi predlogi Grčije o paketu reform in varčevalnih ukrepov so po mnenju virov pri EU lahko dobro izhodišče za nova pogajanja z mednarodnimi posojilodajalci. Veliko jih temelji na dokumentih, ki so bili pripravljeni v preteklih pogajanjih, navedbe virov povzema nemška tiskovna agencija dpa.
A zadovoljstva ne kažejo v Atenah: pred parlamentom so se zbrali protestniki, ki opozarjajo na izide referenduma. "Ne so spremenili v da," je povedal protestnik Giorgos Tsolakas. "Ne podpiram Ciprasa, podpiram ’ne’, ker sem prepričan, da ni prihodnosti za nas, mlade in delavce," je dejal.
V grškem parlamentu namreč razpravljajo o novem grškem predlogu varčevalnih ukrepov. Vlada tako poslance prepričuje, naj ji potrdijo mandat za ta pogajanja. Odločitev morajo sprejeti še pred sobotnim začetkom srečanja finančnih ministrov v Bruslju.
Vladajoča Siriza bo morala pred glasovanjem rešiti tudi nekatere dileme znotraj stranke, saj naj ne bi bili vsi poslanci vladajoče stranke naklonjeni predlaganim varčevalnim ukrepom. Trije poslanci so vlado v javno objavljenem pismu celo pozvali, naj zavrne izsiljevanje institucij.
Nekdanji grški finančni minister Janis Varufakis, ki je odstopil v ponedeljek in je odtlej znova poslanec v parlamentu, je napovedal, da se zaradi družinskih razlogov ne bo udeležil današnje seje. "Popolnoma podpiram Evklida Cakalotosa v njegovem boju z evroskupino," je zapisal na družbenem omrežju Twitter.
Cakalotos je na seji parlamentarne komisije povedal, da je prepričan, da bodo evrske partnerice sprejele veliko zahtev Grčije glede zmanjšanja njenega dolžniškega bremena. Prepričan je, da bodo Grčiji dovolili prenesti obveznice v višini 27 milijard evrov, ki so trenutno v lasti Evropske centralne banke, na mehanizem za stabilnost ESM.
To bi lahko odprlo vrata reprogramu odplačila dolgov, kar je že nekaj časa želja Grčije. ECB tega ne more storiti, ker ne sme financirati držav.
Kocka naj bi padla v soboto
Medtem je šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem dejal, da bi naj kocka glede Grčije padla že v soboto, ko bo o grških reformah razpravljal skupaj s šefico IMF Christine Lagarde in šefom ECB Mariem Draghijem. Zaenkrat pravi, da so do reformnega načrta "previdni". Francoski predsednik Francois Hollande je medtem grški predlog ocenil kot "resen".
Na koncu je varčevalni paket težak 13 milijard evrov, ki bi naj državi zagotovil 50 milijardni paket pomoči in jo rešil pred bankrotom in izstopom iz evroobmočja. Nekaj ukrepov sicer čaka še na potrditev grškega parlamenta, vrh Evropske unije pa bo o grških predlogih v nedeljo odločal na vrhu v Bruslju.
Kaj predlagajo v Atenah: - Poenotenje DDV na 23 odstotkov, tudi za gostinstvo. - Postopno opuščanje dodatkov za upokojence do leta 2019. - 300 milijonov evrov manj izdatkov za vojsko do leta 2016. - Država se bo držala ciljev ustvarjanja letnih proračunskih presežkov – letos 1 odstotek, prihodnje leto 2, leta 2017 naj bi dosegli 3 odstotke, leta 2018 pa 3,5 odstotka. - Pokojninska reforma naj bi prinesla olajšanje pokojninski blagajni in oklestila predčasno upokojevanje, standardna upokojitvena starost naj bi se do leta 2022 ustavila pri 67 letih. - Plače v javnem sektorju bodo odvisne tudi od kvalitete dela, njihova višina naj bi se do leta 2019 nižala, javni uslužbenci bodo ostali tudi brez več dodatkov in ugodnosti oziroma bo njihov obseg zmanjšan. - Do konca meseca bodo pripravili načrt za boj proti korupciji, tudi ko gre za strankarske finance in vmešavanje politike v preiskave. - Postavili bodo neodvisno agencijo, ki bo bdela nad pobiranjem davkov. - Privatizacija. Na seznamu naj bi bila elektro podjetja, pristanišča in letališča. |
13 strani grškega reformnega programa uradno ne vsebuje zahteve po odpisu dolga, bi pa naj Atene vendarle iskale dogovor o njegovem prestrukturiranju in prosile tudi za 35-milijardni investicijski paket, ki ga je obljubil predsednik Evropske komisije Jean Claude Juncker.
V Ciprasovem krogu sicer trdijo, da ne gre za predajo partnerjem v evroobmočju, da pa država, kjer so banke zaprte že od 28. julija, ljudje so v strahu za prihranke, množično naj bi si urejali celo potne liste, pravzaprav ni imela druge izbire. Sinoči se je na atenskih ulicah zbralo tudi več tisoč ljudi, ki so od vlade zahtevali, da najde rešitev, po katere bodo lahko obdržali evro.
KOMENTARJI (1193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.