Raziskava je pokazala, da so bili do zdaj najbolje plačani evroposlanci Italijani, ki so letno dobili 120.000 evrov za udeleževanje zasedanj Evropskega parlamenta. Vendar pa so prav Italijani tudi najbolj leni – po številu obiskov Bruslja in Strasbourga so med 27 članicami EU namreč zasedli zadnje mesto. V zadnjih petih letih je bila njihova udeležba 72-odstotna.
Od prvouvrščenih na lestvici obiskov, Avstrijcev, so bili tako za več kot 20 odstotnih točk slabši. Slednji so se zasedanj udeležili v 93 odstotkih primerov. Z 92 odstotki jim sledijo Estonci, Finci, Slovaki in Poljaki. Avstrijci so, mimogrede, drugi najbolje plačani evroposlanci, saj zaslužijo letno nekaj več kot 110.000 evrov.
Obetajo se spremembe
Z novim statutom, ki bo začel veljati z novim mandatom po junijskih volitvah, pa se bo to spremenilo. Vsi poslanci bodo dobili enako plačo, ki bo znašala 7665 evrov bruto, plačnik pa bo Evropska unija. V njen proračun se bo nato odvajal tudi davek na plače. Države članice bodo sicer še vedno imele možnost, da jih dodatno obdavčijo do stopnje, ki velja v matičnih državah.
Evropski poslanci trenutno prejemajo plače iz proračunov držav članic, kamor se tudi odvajajo davki, njihova višina pa je določena glede na plače poslancev nacionalnih parlamentov; izjema so Madžarska, Nizozemska in Slovaška.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.